افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش تقاضا‌ها برای بهبود بخشیدن امنیت شهر کابل از حکومت

پس از حمله مرگبار روز سه شنبه در کابل مردم این شهر یکبار دیگر روی خواست‌شان مبنی بر بهتر شدن امنیت شهر کابل تاکید می ورزند.

شماری از باشنده‌های شهر کابل روز گذشته گفتند برای جلوگیری از تکرار حملات خونین در پایتخت در تلاشی وسایط نباید به هیچ صورت سهل انگاری صورت گیرد.

حبیب الله وسید جواد دو تن از این باشنده‌ها:

” خواست ما از حکومت این است که درست تر تلاشی کند و افراد دخیل در چنین حملات را بازداشت نماید. “

” ما میخواهیم تا آنان خیلی قاطع و واقعبینانه عمل کنند و در چک پاینت‌ها هیچگونه سهل انگاری و بی‌توجهی نکنند، زیرا سرنوشت افغان‌ها و افغانستان به این مسئله بسته گی دارد. “

تقاضا‌ها برای بهبود بخشیدن امنیت شهر کابل از حکومت، یکبار دیگر پس از آن مطرح میشود که در یک حمله انتحاری و گروهی خونین به روز سه شنبه در شهر کابل شصت و چهار تن کشته شدند و نزدیک به سیصد و پنجاه تن دیگر زخم برداشتند.

انفجار موتر لاری مملو از مواد منفجره سبب شد تا این حادثه در برابر ریاست محافظت رجال برجسته در ساحه پل محمود خان کابل رخ دهد.

تواب غورزنگ گفت: با نصب دروازه‌های الکترونیکی در چهار دروازه کابل و اتخاذ برخی تدابیر دیگر برای بهتر شدن امنیت این شهر تلاش میشود.

این در حالیست که در یک رویداد مشابه حدود هشت ماه قبل در منطقه شاه شهید شهر کابل حدود پانزده تن کشته و نزدیک به چهار صد تن دیگر زخمی شدند.

اما شورای امنیت ملی افغانستان می گوید روی بیشتر ساختن تدابیر امنیتی در شهر کابل بحث صورت گرفته است.

تواب غورزنگ سخنگوی این شورا روز گذشته گفت با نصب دروازه‌های الکترونیکی در چهار دروازه کابل و اتخاذ برخی تدابیر دیگر برای بهتر شدن امنیت این شهر تلاش میشود:

” شورای امنیت ملی افغانستان در جلسات مختلف‌اش روی بیشتر کردن تدابیر امنیتی شهر کابل مصوبات مشخصی داشته است، روی نصب دروازه‌های الکترونیکی شهر کابل بحث صورت گرفته، امیدوار هستیم تا با روی دست گیری این مسئله و برخی اقدامات دیگر شهر کابل از امنیت بیشتر برخوردار گردد. “

اما شماری از آگاهان امور امنیتی برای بهتر ساختن امنیت پایتخت روی ایجاد یک سیستم امنیتی کامل تاکید می کنند.

میرزا محمد یارمند یکی از این آگاهان گفت، چگونگی تلاشی وسایط در شهر کابل، با وضعیت موجود سازگاری ندارد:

میرزا محمد یارمند آگاه امور امنیتی میگوید، چگونگی تلاشی وسایط در شهر کابل، با وضعیت موجود سازگاری ندارد.

” تمامی پیاده رو‌ها و جاده‌های عمومی که کابل را به اطراف آن وصل می کند، زیر پوشش کمره گرفته شود، ادارات کشفی باهم هماهنگی داشته باشند از نزد سرای دار‌ها ضمانت گرفته شود، تا این که یک سیستم امنیتی ساخته شود، اما در کوتاه مدت با افزایش گزمه و پوسته‌های تلاشی امنیت جدی گرفته شده و تلاشی بشکل مسلکی صورت گیرد، پولیس کابل باید به این قابلیت رسانیده شود که دروازه‌های کابل در کنترول‌اش باشد. “

پیش از این نیز انتقاد‌ها همواره بر این بوده است که وسایط مملو از مواد انفجاری چگونه می توانند از تلاشی‌های امنیتی عبور نموده و خود را به محلات مهم در شهر کابل برسانند.

اما پولیس شهر کابل می گوید پس از این اقدامات جدی را به هدف تلاشی وسایط روی دست می گیرد و در کنار آن فعالیت‌های کشفی و استخباراتی را تشدید خواهد بخشید.

فریدون عبیدی آمر تحقیقات جنایی قوماندانی امنیه کابل گفت تدابیر بعدی با توجه به خلا‌های موجود و نقاط ضعف اتخاذ میشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار