افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش تقاضاها منجر به افزایش ارزش پول افغانی شده است!

پول افغانی

 

بگفته مسئولین دافغانستان بانک، هر اندازه که داد و ستد پولی به افغانی صورت بگیرد ارزش واحد پول افغانی بلند خواهد رفت.

 

سخنگوی این بانک روز گذشته با اشاره به مرحله اخیر کمپاین منع استفاده از اسعار خارجی در ولایت‌های سرحدی گفت، این اقدام برای جلوگیری از انفلاسیون یا تورم پولی صورت گرفته است.

 

 

ایمل هاشور سخنگوی این بانک گفت، بلند رفتن ارزش پول افغانی برای رشد اقتصادی کشور سودمند خواهد بود.

 

وی گفت:

 

“زمانی که از واحد پول ملی استفاده نشود بشکل متراکم باقی می‌ماند و نرخ آن نزول می‌کند، از آنجا که ما یک کشور وارداتی هستیم بناء‌ً اشیای وارداتی را که خریداری می‌کنیم برای هموطنان ما گران تمام می‌شود.”

 

آقای هاشور گفت، د افغانستان بانک هر سال به هدف آگاهی دهی عامه کمپاین‌های را به راه می‌اندازد تا مردم را به استفاده از پول افغانی تشویق کند.

 

به گفته وی، در حال حاضر این کمپاین به گونه وسیع جریان دارد.

 

بر بنیاد معلومات اتحادیه صرافان کابل یک دالر امریکایی به شصت و شش افغانی و سی پول و یک هزار کلدار پاکستانی به ششصد و ده افغانی تبادله می‌گردید.

 

دالر و کلدار ارز های که در بازار های افغانستان چلش زیاد دارند یک هفته پیش، یک دالر نزدیک به شصت و نه افغانی و هزار کلدار پاکستانی به ششصد و پنجاه افغانی به فروش می‌رسید.

 

استفاده از کلدار پاکستانی در ولایت‌های هم سرحد با پاکستان و در زون غرب افغانستان تومان واحد پول ایران بیشتر مروج است.

 

در این اواخر محدودیت شدید بر استفاده از اسعار خارجی بخصوص کلدار پاکستانی و تومان ایرانی در این ولایت ها وضع شده‌است.

 

حاجی قندی آغا رئیس اتحادیه صرافان ولایت کندهار می‌گوید با آغاز این روند ارزش پول افغانی در مقایسه با کلدار پاکستانی به گونه قابل توجهی بلند رفته است.

 

وی گفت:

 

“ارزش افغانی در کندهار در برابر کلدار هشتاد درصد بلند رفته است، استفاده از اسعار خارجی بسیار اندک شده است، مردم اسعار خارجی را به صرافی آورده و به افغانی تبادله می‌کنند.”

 

مسئولین در ولایت پکتیا نیز می‌گویند که در این ولایت هم فعالیت مدنی بر ضد استفاده از اسعار خارجی بخصوص کلدار آغاز شده‌است.

 

در عین حال عبدالله واحدیار کارشناس مسایل اقتصادی می‌گوید، اگر ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی بخصوص کلدار پاکستانی بلند برود، می‌تواند قیمت‌ها را در بازار های کشور ثابت نگهداشته و سبب فروش اجناس وارداتی به نرخ نازلتر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار