افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش تعداد معتادین در بلخ

بلخ یکی از ولایاتی هست که بعد ازسقوط رژیم طالبان و به کار آمدن دولت جدید در قسمت محو کشت مواد مخدر پیشتاز بوده ولی اکنون بیش از ۸۰ هزار معتاد در این ولایت زندگی می کنند که باعث نگرانی باشند گان این ولایت شده است.متاسفانه نسبت به سالهای قبل تعداد معتادین به مواد مخدر در ولایت بلخ افزایش یافته که علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی سبب آزار و اذیت شهروندان نیز  شده اند.

خلیفه حفیظ که درسرک دشت شور دکان دارد با اشاره به اینکه دراین منطقه معتادین زیادی وجود دارند، گفت: این معتادین مردم را اذیت نموده و از دکانها و خانه ها دزدی می کنند و در مسیر خانه و مدرسه موبایل و دیگر وسایل آنها را به زور از پیش شان می گیرند.

وی ادامه داد: بیشتر این معتادین در منطقه های اطراف روضه شریف، قبرستان دشت شور، دشت شادیان، پل تصدی ، دروازه بلخ زندگی می کنند.

شیرجان درانی سخنگوی قومندانی ولایت بلخ اظهارداشت: متاسفانه شمار معتادین در این ولایت در حال افزایش می باشد.

درانی با اشاره به اینکه بلخ درمسیر محو کشت مواد مخدر پیشتاز می باشد گفت: علت افزایش آن این است که بلخ ازجمله ولایات امن کشورمحسوب میشود و شهروندان دیگر ولایات هم جوار مانند سرپل ، شبرغان، میمنه، سمنگان، بغلان، و قندوز به این ولایت سرازیرشده اند.

سخنگوی ولایت بلخ خاطر نشان ساخت: متاسفانه بیشتر معتادین از طریق ولایت همجوار وارد این ولایت می شوند و ما نیز تمام تلاش خود را در راستای جلوگیری از مواد مخدر به این ولایت انجام خواهیم داد.

درهمین راستا داکتر داوود راتب؛ آمرشفاخانه ۱۰۰ بسترتداوی معتادین درولایت بلخ می گوید: در ولایت بلخ ۴ مرکز تداوی برای ترک وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر شفاخانه ۱۰۰ بستر، بیماران بالای ۲۰ سال بستری و مداوا می کند و  شفاخانه نجات سنتر با وجود ۵۰ نفر بستری معتادین زیرسن ۱۸ سال را می پذیرد.

یکی دیگر از شفاخانه ها شفاخانه شهامت سنتر است که ظرفیت۷۵ نفر بستری را دارد وفقط بخش اناث را تداوی می کند.

همچنین در ولسوالی شورتپه شفاخانه ای با گنجایش ۲۰ مریض وجود دارد که پذیرش آقایان و خانم ها در آن پذیرش می شوند و متاسفانه ما با وجود چنین ارقامی از حضور روزانه معتادین با کمبود جا و امکانات دچار روبرو هستیم .

وی با بیان اینکه رفع این مشکلات زمانی حل خواهد شد که مراکز تداوی معتادین در این ولایت گسترش پیدا کند ابراز داشت: در سال ۱۳۹۵ پلان ساخت یک شفاخانه ۳۰۰ الی ۵۰۰ بستر را در دستور کار خود داریم که فعلا در۱۰ روز ۴ الی ۵ مریض را بستر می کنیم ودر آینده نزدیک ‚این آمار گسترش پیدا خواهد کرد .

راتب اذعان کرد: بیمارانی که دراین مراکز پذیرش می شود برای تداوی سه مرحله ظرفیت سازی بیمار، مشاوره با بیمارن، و مرجله بستری بیمار جهت ترک ودرمان را پشت سرمی گذرانند و بعد از سپری نمودن ۴۵ روز وارد مرحله سوم می شود که این مرحله ۹ ماه را در بر می گیرد که طی سه دوره سه ماهه دوره درمان خود را سپری می کنند.
شاه ولی فردی معتادی است ازنحوه برخورد مردم با معتادین شکایت دارد و می گوید مردم همیشه ما را با الفاظ پودری، دیوانه وتریاکی صدا زده و گاهی در کوچه ها به طرف ما سنگ پرتاب می کنند.

کارشناسان نیز درباره نحوه برخورد با معتادین می گویند: مردم باید یک فرد معتاد را به عنوان یک پودری و تریاکی نشناسند و قبول بکنند که آنها هم اشخاص محترم ولی مریض هستند و به هردلیلی که به سوی اعتیاد رفته اند در حال حاضر نیاز به کمک و هم کاری دارند و باید با مهربانی با آن ها برخورد شوند تا آنها هم به زندگی سالم تشویق شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار