افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش تعداد آورگان جنگی در اروپا

سازمان بین المللی در امور مهاجرین اعلام کرد که تعداد آوارگان جنگی که طی سال 2015 میلادی از طریق زمینی و دریایی وارد اروپا شده اند از مرز یک میلیون نفر گذشت.

 

به گزارش پایگاه های اینترنتی بالکان، این سازمان بین المللی با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون یک میلیون و 5 هزار و 4 نفر وارد قاره اروپا شدند، اعلام کرد که امسال تعداد آورگان جنگی در اروپا نسبت سال گذشته افزایش داشته است.

 

داده های اعلام شده فقط مربوط به آوارگان جنگی وارد شده طی سال 2015 میلادی از طریق یونان، بلغارستان، ایتالیا، اسپانیا، مالت و قبرس است.

 

بنا به این گزارش، بیش از 800 هزار آواره جنگی از ترکیه از راه دریا به یونان وارد شده اند که اکثر آنها از شهروندان سوریه و 455 هزار نفر دیگر از کشورهای عراق و افغانستان هستند.

 

همچنین گزارش شده 3 هزار و 695 آواره جنگی در مسیر رسیدن به اروپا طی سال جاری میلادی جان خود را از دست داده اند.

 

رسانه خبری صربستان نیز گزارش داده اند دولت جمهوری چک ضمن ارایه کمک مالی به میزان 800 هزار دلار به مقدونیه در نظر دارد که 25 مامور پلیس به این کشور برای مبارزه با بحران آوارگان جنگی و مهاجرین اعزام کند.

 

رسانه های خبری بالکان نیز ضمن اشاره به بحران آوارگان در بالکان و اروپا گزارش دادند که «باگوسلاو سوبوتکا» نخست وزیر جمهوری چک گفت که دولت این کشور تصمیم گرفت به درخواست حکومت مقدونیه در رابطه با بحران آوارگان کمک کند.

 

بنا به چنین تصمبمی ماموران پلیس جمهوری چک از اواسط ژانویه تا پایان ماه فوریه سال آینده میلادی در مقدونیه مستقر خواهند شد.

 

دولت جمهوری چک همچنین تصمیم گرفته است که ماموریت هیات پولیس این کشور متشکل از 20 مامور در اسلوونی را تا پایان ماه ژانویه سال آینده تمدید کند.

 

بنا به گزارش رسانه های خبری بالکان، جمهوری چک قبلا نیز دهها مامور پلیس را به کشور مجارستان برای مبارزه با بحران آوارگان جنگی و مهاجرین فرستاده بود.

 

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به سیاست مجارستان در نپذیرفتن آوارگان جنگی و مهاجرین انتقاد کردند.

 

مقامات مجارستان در این باره از خود واکنش نشان داده و گفته اند که حکومت بوداپست با اسکان افرادی که از مناطق جنگی هستند، مخالفتی ندارد.

 

«پیتر سییارتو» وزیر امور خارجه مجارستان به انتقادهای برخی از اعضای اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی پناهندگان پاسخ داد و گفت که مجارستان سیاست عدم تحمل نسبت به آوارگان را ترویج نمی دهد بلکه از واقعیات صحبت دارد.

 

سییارتو افزود: این کشور به اقدامات خود برای تامین مسکن افرادی که واقعا به کمک نیاز دارند ادامه می دهد، اما نه برای دهها و یا صد ها هزار مهاجرینی که فقط به دلیل مالی کشورشان را ترک کرده اند.

 

وی همچنین گفت: وظیفه مجارستان کمک به ده ها میلیون مهاجر که خواهان شروع زندگی جدید در اروپا هستند، نیست بلکه به آنها تا پایان بحران برای بازگرداندن زندگیشان که در شرایط بشردوستانه ای در نزدیکی میهمن خود زندگی کنند، کمک می کند.

 

در نشست مقامات کشورهای اروپای مرکزی و شرقی که در ماه گذشته در بروکسل برگزار شد کشورهای آلمان، یونان، اتریش، بلغارستان، کرواسی، مقدونیه، مجارستان، رومانی، صربستان و اسلونی وضعیت آوارگان و پناهجویان در اروپا را مورد بررسی قرار دادند.

 

شرکت کنندگان در این نشست در مورد طرح 17 ماده ای جهت مدیریت ورود آوارگان در این منطقه از اروپا توافق کردند.

 

در این طرح توافق شد که اتحادیه اروپا در طی مدت کوتاهی برای مقابله با بحران مهاجرت در کشورهای بالکان غربی که با بحران آوارگان مواجه هستند 400 نیروی پلیس در مرزهای این منطقه از اروپا جهت سرعت بخشیدن به امور جنگزدگان مستقر کند.

 

مجارستان که عضو اتحادیه اروپاست، به دلیل مشکلات زیاد در پذیرفتن مهاجران و انتقال آنها به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، با کشیدن سیم خاردار در مرزهای خود از ورود آوارگان و پناهجویان جلوگیری کرده است.

 

صربستان که عضو اتحادیه اروپا نیست، سیاست حصار کشی در مرزها را نمی پذیرد و تاکنون بیش از 600 هزار آواره از طریق این کشور به مسیر خود برای رسیدن به کشورهای شمالی اتحادیه اروپا ادامه دادند.

 

از بسته شدن مرزهای مجارستان با کرواسی آوارگان جنگی برای ادامه مسیر خود به کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا از جمله آلمان، هلند و سوئد برای بار دیگر راه خود را تغییر داده اند و اکنون از کرواسی به صورت گسترده به طرف اسلوونی راهی هستند و سپس از طریق این کشور به طرف اتریش و آلمان می روند.

 

مسأله ای که موجب شده کشورهای اروپایی بویژه کشورهای بالکان بیشتر بحران آوارگان را تحمل کنند، روانه شدن آوارگان از طرف یونان به دیگر کشورها یا هجوم چند هزار نفری آوارگان از طریق مرزهای ترکیه به یونان و سپس به طرف مقدونیه و صربستان، کرواسی، اسلوونی و مجارستان است.

 

کمیساریای بین المللی جنگ زدگان و پناهجویان سازمان ملل نیز پیشتر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تعداد افرادی که در سال 2015 میلادی به خاطر جنگ یا درگیری و خشونت ها مجبور به ترک خانه هایشان شده اند، از مرز 60 میلیون نفر در جهان گذشته است که رکورد سال گذشته از لحاط تعداد مهاجران، آوارگان جنگی و پناهجویان در جهان شکسته شده است.

 

همچنین گزارش شده است که تعداد آوارگان، مهاجران و پناهجویان در سال 2014 میلادی بالغ بر 59.5 میلیون نفر در سراسر جهان بوده است و آخرین گزارش ها نشان می دهد که این رقم در سال جاری از مرز 60 میلیون نفر تجاوز می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار