افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش بی سابقه تولید مواد مخدر در افغانستان

مواد مخدر 1

دفتر مبارزه برضد مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد اعلام کرده که تولید مواد مخدر در افغانستان در مقایسه با سال ۲۰۱۶ عیسوی ۸۷ فیصد افزایش یافته است.

این راپور نشان می دهد که این افزایش پس از آن صورت گرفته که بخش کشت مواد مخدر در سطح افغانستان به طور سریع گسترش یافته است، یافته‌های این دفتر نشان می‌دهد که تولید تریاک به حدود ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۷ عیسوی رسیده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در اطلاعیه‌ای گفته است که در سال جاری عیسوی با افزایش بیش از ۱۰۰فیصد ، بیش از ۷۵۰ هکتار زمین را از کشت کوکنار پاک کردند اما دلیل این پایین بودن رقم، ناامنی شدید و تعهد ضعیف مسئولین ولایتی بوده است.

این نهاد، تبانی مافیای مواد مخدر با گروه‌های مخالف مسلح، نبود منابع کافی مالی، به کار گیری تخم‌های اصلاح شده تریاک، عدم همکاری کشورهای همسایه و منطقه و افزایش بازار مواد مخدر در جهان را نیز از دلایل دیگر افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان خوانده است.

در سال ۱۹۹۴ حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت مواد مخدر بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد اما از سال ۲۰۰۲ تا کنون، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است.

راپور نشان می‌دهد که حد اوسط محصول در هر هکتار نسبت به سال گذشته ۱۵ فیصد افزایش یافته است ولایات خالی از کشت خشخاش از ۱۳ ولایت به ۱۰ ولایت کاهش یافته است و ولایات غزنی، سمنگان و نورستان از لست خارج شده اند.

هلمند نصف کل افزایش را بر دوش داشته است که افزایش بخش کشت در این ولایت به ۶۳ هزار و ۷۰۰ هکتار رسیده است و افزایش ۷۹ فیصدی را نشان می‌دهد.

یوری فیدوتوف، رییس اجراییه دفتر مبارزه برضد مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گفت: اکنون زمان آنست که جامعه‌ بین‌المللی و افغانستان اداره‌ی تولید مواد مخدر را دوباره اولویت بندی کنند و اذعان شود که هر مُـلکی مسوولیت مشترک برای این مشکل جهانی دارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار