افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

افزایش برق وارداتی تاجکستان به افغانستان

شرکت برق افغانستان می‎گوید در مورد وارد کردن برق بیشتر از تاجکستان با نرخ نو مذاکره کرده‎است.

به گفته شرکت برق افغانستان این برق وارداتی مشکلات مردم پایتخت و بعضی ولایات شمالی را در سرمای زمستان کاهش می‎دهد.

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت در مورد موافقت نو با تاجکستان که تا هنوز نهایی نشده‎است گفت:

“با کشور دوست تاجکستان طی یک توافقنامه صحبت‎های صورت گرفته تا بخاطر رفع مشکلات هموطنان عزیز ما در کابل و همچنان در ولایات کندز، تخار و بغلان با نرخ مناسب تری، البته بلند تر از برق نورمالی که ما در زمستان از تاجکستان می‎خریم که از گاز و تیل تولید می‎کند برق خریداری کنیم که حد اعظم آن ۱۰۰ میگاوات می‎باشد تا در زمستان آینده مشکلات برق هموطنان کمتر شود و طرف تاجکستان هم خوشبختانه این موافقتنامه را قبول کرده و به زودترین فرصت به امضا می‎رسد.”

افغانستان از تاجکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران برق وارد می‎کند ولی در بعضی فصل‎های سال برق وارداتی از جمهوری‎های شمالی افغانستان محدود می‎شود.

تاجکستان هم گفته‎است که صادرات برق را به افغانستان بیشتر می‎سازد. مقامات تاجکستان می‎گویند در افغانستان تقاضا برای انرژی برق زیاد است و آن‎ها امیدوار اند برق بیشتر تولید کرده و به افغانستان بفروشند.

در سال‎های گذشته در ولایات شمالی افغانستان و بطور خاص در کندز و تخار مردم شکایت کرده‎اند که برق تاجکستان ثبات ندارد و با کم گریدن آب برق وارداتی از تاجکستان هم پرچاو می‎شود.

اما مقامات تاجکستان می‌گویند که در سال جاری برفباری‎های زیاد در کوهای این کشور صورت گرفته و در بهار و تابستان برق فروان تولید خواهد کرد.

تاجکستان می‎گوید از ماه اپریل سال جاری تا کنون صادرات برق این کشور به افغانستان ۲۰ در صد بیشتر شده و در مقایسه با سال گذشته نرخ آن ۳ فیصد افزوده‎است.

شرکت برق افغانستان تائید می‎کند که تاجکستان نرخ برق خود را نسبت به گذشته کمی بلندتر برده‎است.

تاجکستان بیش از یک عشاریه سه میلیارد کیلوات برق در ساعت صادر می‎کند که بخش بزرگ آن را افغانستان می‎خرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار