افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش بازدیدکنندگانِ ولایت‌ سیاحتیِ بامیان!

بت های بامیان

 

در سال جاری تعداد بازدید کننده‌های داخلی از بامیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

ولایت بامیان با داشتن آبده‌های تاریخی و مناظر طبیعی یکی از ولایت‌های سیاحتی کشور است که هر سال هزاران نفر برای دیدن آبده‌های تاریخی و مناظر طبیعی این ولایت به بامیان سفر می‌کنند.

 

در سال جاری هم هزاران نفر از مکان‌های تاریخی بامیان دیدن کردند که این تعداد شامل سیاحین داخلی و خارجی می‌باشند.

 

اسحق عزیزی آمر فرهنگ و توریزم ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در مورد آمار بازدید کننده‌ها از ساحات تاریخی بامیان گفت:

 

“آمار توریست هایی‌که از ساحات تاریخی بامیان دیدن کردند، طبق آمار از آغاز سال ۱۳۹۵ حدود ۳۸۰۰ توریست های داخلی تا حال از ساحات باستانی دیدن کردند و همچنین ۲۴۴ تن از اتباع خارجی تا حال از ساحات باستانی مرکز بامیان دیدن کرده‌اند.”

 

در سال جاری تعداد بازدید کننده‌های داخلی از بامیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته اما تعداد بازدید کننده‌های خارجی افزایش چندانی نداشته است که به گفته مقامات محلی این ولایت، مشکلات امنیتی یکی از دلایل عمده آن می‌باشد.

 

اما آمدن توریست‌ها در بامیان می‌تواند فواید اقتصادی زیادی برای مردم این ولایت به همراه داشته باشد.

 

آقای عزیزی افزود:

 

“همانطور که تعداد توریست‌ها زیاد می‌شود کمک اقتصادی خوبی برای مردم بامیان می‌شود بطور مثال وقتی یک توریست در مدتی که در بامیان است، هوتل‌های بامیان درآمد کسب می‌کنند، در قسمت ترانسپورت تکسی‌های بامیان صاحب درآمد می‌شوند و صنایع دستی مردم بامیان به فروش می‌رسد که افزایش توریست باعث انکشاف اقتصاد محلی مردم بامیان می‌شود.”

 

اما در سال جاری آمار بازدید کننده‌های داخلی از بند امیر اولین پارک ملی کشور افزایش چشمگیری داشته و هزاران نفر با وجود تهدیدات امنیتی راه‌های مواصلاتی بامیان به بند امیر سفر کردند.

 

ابراهیم ابرار مسئول موسسه حیات وحش بند امیر که آمار بازدید کننده‌ها از این بند را ثبت کرده گفت:

 

“در سال گذشته در ۵ ماه طبق آماری که ما گرفته بودیم در حدود ۱۳۱ هزار نفر از بند امیر دیدند کردند که اکثراً توریست‌های داخلی بودند. در سال جاری هنوز آمار دقیقی در دست نداریم چون هنوز تمام آمار های ما جمع بندی نشده و توریست‌ها در حال آمدن هستند ولی بصورت قوی می‎توان گفت که آمار امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. نمی‌توانیم بگوییم ۲۰۰ هزار نفر به بند امیر آمده‌است اما می‌توانیم بگوییم بیش از ۱۵۰ هزار نفر از بند امیر در سال جاری تا حال دیدن کرده‌اند.”

 

به گفته آقای ابرار توریست‎ها از بند امیر بیشتر از ولایت‌های کابل، دایکندی، غزنی، وردک، کندهار و سایر ولایات بودند ولی در سال جاری بازدید کننده‌های خارجی افزایش نداشته است.

 

دینا فسلر که از ایالات متحدۀ امریکا به بند امیر آمده بود گفت:

 

“من چند بار به کابل سفرهای کاری داشتم و دوستانم به من مشوره دادند که می‌توانی به جاهای دیدنی افغانستان هم سفر کنی به همین دلیل به همراه دوستانم به بامیان آمدم و آثار باستانی و مناظر زیبای طبیعی این ولایت را دیدم. این ولایت بسیار زیبا است و توانایی قوی برای جذب توریست دارد. من در اینجا فراموش کردم که در کشوری با مشکل امنیتی هستم. من در اینجا بسیار آزادانه به هر جا می‌روم، احساس آرامش می‎کنم و اینجا مردمان مهمان نوازی دارد. من فکر نمی‏کنم که در افغانستانی با مشکل امنیتی استم. این مردم کار بسیار خوبی انجام دادند که امنیت را در اینجا برقرار کردند تا مردم بتوانند با احساس امنیت در اینجا سفر کنند.”

 

این در حالیست که به گفته مقامات محلی بامیان، این ولایت توانایی پذیرایی از توریست‎های داخلی و خارجی زیادی را دارد و هنوز تعداد زیادی از شهروندان کشور علاقه دارند تا به بامیان سفر کنند اما مشکلات امنیتی، نبود یک میدان هوایی با استانداردهای بین‌المللی و گران بودن قیمت تکت پروازهای تجارتی باعث شده تا نتوانند به بامیان سفر کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار