افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

افزایش امیدواری ها به حل مشکلات انتخاباتی

 

در پی در خواست عبدالله عبدالله و موافقت رئیس جمهور کرزی مبنی بر نقش آفرینی سازمان ملل متحد در حل مشکلات انتخاباتی، دفترنمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل اعلام کرد این نهاد آماده است تا در صورت در خواست مقامات افغانی و دو رقیب حاضر در صحنه انتخابات، در این زمینه نقش آفرینی نماید. در همین راستا نیکولاس هیسم، معاون فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت به هدف ایجاد فضای اعتماد میان دو نامزد رقیب، اعلام نتایج قسمی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاخیر افتاده است. مقامات کمیسیون انتخابات نیز تاخیر در اعلام نتایج قسمی انتخابات را تایید نموده گفته اند آن ها در نظر دارند به روز شنبه نتايج ٣٥ در صد آرا را اعلام کنند. نورستانی می گوید که اعلام نتایج قسمی را به دلیل دقت و تامین شفافیت بیشتر برای چند روز دیگر به تاخیر انداخته اند. این درحالیست که قرار بود امروز بخش نخست از نتایج انتخابات که شامل سی و پنج در صد کل آرا می شد اعلام گردد. اما سازمان ملل می گوید که برای فعلا اعلام این نتایج به صلاح نیست. ولی آقای هیسم در عین حال گفته است کمیسیون انتخابات افغانستان باید طبق جدول زمانی با شفافیت کامل به کارهایش ادامه بدهد.

اگرچه مداخله سازمان ملل متحد می تواند به حل مشکلات کمک کند اما بهتر آن بود که برای نهادینه سازی قانون مداری و تقویت نهادهای قانونی و همینطور تقویت اعتماد مردم نسبت به این نهادهای داخلی، برای مسائل بوجود آمده راه حل های بین الافغانی و داخلی جستجو می شد. روز گذشته معاون فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان نیز تاکید داشتند نهادهای انتخاباتی افغانستان به حل این مشکل همت نمایند زیرا به باور او این راه حل بیشتر به صلاح افغانستان است. وی گفته است تنها در صورتی که تمامی طرف های ذی دخل در مسائل انتخابات از سازمان ملل متحد بخواهد آنان در این امر مداخله خواهند کرد. انتظار این است که هم مسئولین نهادهای انتخاباتی، هم کاندیداهای رقیب و سازمان ملل متحد همگی باید تلاش نمایند قانون مداری و تقویت اعتماد مردم به نهادهای قانونی را در افغانستان تقویت و حمایت نمایند. مسئولین کمسیون انتخابات باید بگونه ی عمل نمایند که موجب خدشه دار شدن اعتماد مردم و کاندیداها نسبت به این نهاد مهم نگردد. زمانیکه افغانستانی ها خود قادر نباشند مشکلات شان را حل و فصل نمایند مداخله سازمان ملل یا هر نهاد بیرونی دیگر در امور داخلی مربوط به خود مردم افغانستان بازتاب خوبی در جهان ندارد و برای افغانستان نیز پیامدهای خوبی را بدنبال ندارد.

این درحالیست که معاون نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد می گوید این سازمان ملل در رفع این “بن بست سیاسی” آمادۀ همکارى و حامی سیستم می باشد و قدمی را بر نخواهد داشت که مداخله در این روند تلقی شود. حمایت از سیستم طراحی شده و مورد قبول طرفهای رقیب به این معنا است که نباید قاعده بازی را به هم زد و نباید نهادهای قانونی را تضعیف کرد. زیرا در آن صورت دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. زمانی که از قانون و راهکارهای قانونی عبور صورت بگیرد پای سلایق و مصلحت سنجی های سلیقه ای در میان می آید و این مشکلات را بیش از پیش افزایش می دهد. دقت ها و احتیاطهای سازمان ملل متحد در این زمینه ناشی از همین مسئله است. آقای هیسم با احتیاط تمام می گوید دخالت ملل متحد در صورت درخواست هر دو جانب دخیل در انتخابات خواهد بود تا آنان را در حل این مشکل یاری رساند. وی می گوید که ملل متحد برای اعتماد سازی بین دو نامزد و تیم های انتخاباتی آنان با کمیسیون های انتخاباتی، به تماس های خود با طرف های ذیدخل ادامه می دهد تا پُل ارتباط بین جوانبی باشد که نیازمند مذاکره با هم هستند.

اما به هر حال به باور نگارنده اصل بر این است که خود کاندیداهای رقیب، ریاست جمهوری و معاونانش، کمسیون های انتخاباتی و سایر نهادهای افغانستانی باید به حل این مشکل همت کنند زیرا در شرائط کنونی راهی به جز پیش رفت روند انتخابات افغانستان، برای تعیین زعیم آینده کشور وجود ندارد. تعیین و انتخاب زعیم یک ملت وظیفه خود آن ملت است به همین دلیل باید در چارچوبهای قانونی و شفاف سازی روند انتخابات این مشکل توسط نهادهای داخلی به سرعت حل و فصل گردد. آنچه که در شرائط حساس کنونی بسیار حایز اهمیت است پرهیز از اردو کشی های خیابانی، تحریک احساسات مردم و فراهم نمودن زمینه های برخورد، تنش و خشونت ها در کشور است. تا زمانیکه فرایند های قانونی طی نشده دست زدن به چنین اقداماتی بدور از عقلانیت سیاسی است. درست است که به لحاظ قانونی اعتراضات و راه پیمایی ها حق مردم است اما تازمانیکه روند انتخابات جریان دارد و هنوز چیزی معلوم نیست ملتهب ساختن فضای سیاسی کشور به نفع افغانستان نیست زیرا بروز هر گونه خشونت و تنش باعث به عقب گرد و بازماندن از پیشرفت در این روند خواهد شد و تلاش های اعتماد سازی را بیشتر مشکل خواهد ساخت.

علاوه بر حکومت، کمسیون های انتخاباتی، کاندیداهای رقیب، مردم افغانستان بویژه ساکنان کابل پایتخت نیز باید با درایت و عقلانیت سیاسی سعی نمایند وضعیت کنونی را به نفع کشور مدیریت نمایند و از بروز هرگونه خشونت و تنش جلو گیری نمایند. اگر نهادهای یاد شده مسئولیت سنگینی دارند مردم خود نیز عین همین مسولیت را بدوش می کشند. در سالهای اخیر رشد و گسترش وسایل ارتباط جمعی در افغانستان باعث افزایش حسابهای کاربری شهروندان افغانستان در فضای مجازی شده و شبکه های اجتماعی در افغانستان طرفداران زیادی پیدا کرده است. بایسته آن است که در “حساب کاربری” نامزدان و هواداران آنان به روی صفحات اجتماعی به جد از تنش آفرینی، دامن زدن به اختلافات و تفرقه افگنی، پرهیز نمایند. این شبکه های انترنتی باید حلقه وصل و پلی باشد میان مردم و همینطور رقبا و طرفداران آنان، با حفظ این ارتباطها و گفتگوهای سالم است که می توان به راه حل بهتری دست یافت. باید کمسیون ها و کاندیداهای رقیب در این زمینه به جد تلاش کنند با حفظ ارتباط و روشنگری ها در این عرصه با موفقیت از عهده حل مشکلات موجود بر آیند.

افغانستان در سیزده سال گذشته سالهای دشواری را پشت سر گذاشته است و مشق دمکراسی در این کشور با چالشهای عظیم روبرو بوده است طوریکه هزاران کشته و مجروح را در پی داشته است. این مشق دشوار خوشبختانه دست آوردهای هم برای افغانستان داشته است که بسیار به سختی و با هزینه های سنگین مالی و جانی بدست آمده است. اکنون وظیفه دولت مردان و سیاست گران افغانستان است که از این دست آوردهای مردم مراقبت و حفاظت نمایند تا این مشکلات بوجود آمده باعث برباد دادن این دست آوردهای نظام جدید نشود. مهم ترین دست آوردی که این مشق دشوار دمکراسی در افغانستان داشته است احترام به حق مردم و قانون است. حق مردم باید از راه های قانونی ایفا گردد و به همین دلیل نقش قانون در این راستا بسیار اهمیت دارد. کاندیداهای رقیب و طرفداران آنان باید خود را ملزم به پاسداشت از حریم قانون و رعایت آن نمایند زیرا فقط و فقط در سایه قانون است که نظم اجتماعی سیاسی شکل می گیرد و تنها در سایه نظم و قانون است که می توان به تامین عدالت و بوجود آوردن جامعه ی با ثبات و پیشرو همت کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار