افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان

استخراج معادن

فرانز مایکل ملبن، سفیر اتحادیه اروپا درکابل می گوید که استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان دامنه نا امنی ها را گسترش می دهد و ادامه این روند سبب شده است تا افغانستان سالانه در حدود صد میلیون دالر را از دست بدهد.

این دیپلومات برجسته اروپا در افغانستان می گوید که معافیت از مجازات افرادی که در استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان دست دارند نشان دهنده قضای ناتوان و ضعف سیاسی حکومت است.

ملبن در این رابطه چنین گفت:”اگر روی درآمدی را که سالانه حکومت افغانستان از دست میدهد تمرکز کنیم، حکومت افغانستان در یک سال بیش از ۱۰۰ میلیون دالر را از دست می دهد، هرچند این یک آمار محافظه کارانه است.”

در همین حال شبکه نظارت از منابع طبیعی می گوید که اگر جلو استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان گرفته نشود، کشور از ره گذر اقتصادی با بحران های بسیار جدی رو به رو خواهد شد.

ابراهیم جعفری، عضو شبکه نظارت از منابع طبیعی گفته است:”از نگاه اقتصادی قطعا تعداد زیادی از مردم و زورمندان است هستند که از ای قبال درامد دارند اما حکومت افغانستان است که درامد اش به اندازه درامد حتی یک ولایت افغانستان نیست.”

معادن که در واقع ثروت نهفته افغانستان و پایه های بنیادین اقتصاد آینده کشور است، به گونه غیر قانونی استخراج می شوند و این سرمایه ارزشمند افغانستان بر باد داده می شود.

نگرانی عمده سفیراتحادیه اروپا زیر پا گذاشتن پیشنهاد هایش به حکومت افغانستان از بهر جلوگیر از استخراج غیر قانونی معادن افغانستان است.

آقای ملبن گفته است:”پیشنهاد های مان تا هنوز بررسی نشده اند و حکومت افغانستان تا هنوز توانایی نظارت و کنترل را در کار هایش ندارد و نیاز است تا سیستم معافیت از مجازات از میان برداشته شود و کسانی که در استخراج غیر قانونی معادن دخیل هستند باید مجازات شوند.”

در همین حال، حکومت افغانستان از ایجاد یک مرکز عدلی وقضایی برای برخورد با افراد مظنون به دست داشتن به استخراج غیر قانونی معادن خبر میدهد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور در این رابطه چنین گفته است:”مرکز عدلی و قضایی ام که قرار است ایجاد شوه به زودی کارش شروع میشه . این مرکز وظیفه داره که علیه افرادی که دست به منابع طبیعی افغانستان میزنه و یا دارایی های عامه ره به غارت میبره اقدام جدی کنه.”

در کنار این که میلیون ها دالر سرمایه پنهانی افغانستان به هدر می رود، در بخش هایی از کشور پول بدست آمده از این منابع ماشین جنگی مخالفان مسلح دولت را نیز به گردش می آورد.

اما استخراج غیر قانونی معادن افغانستان چرا به یک موضوع فراموش شده به حکومت مبدل شده است و از این ره گذر افغانستان به چه اندازه زیان می بیند؟

بر بنیاد آمارها دولت افغانستان تا کنون ۱۴۰۰ بخش را شناسایی کرده است که در آنان گفته می شود معدن های گونه گون وجود دارند.

مقام های افغان باور دارند که تا سال ۲۰۲۴ کم از کم پنجاه در صد درآمد افغانستان از راه استخراج معادن تامین خواهد شد.

بربنیاد یک پژوهش سازمان زمین شناسی ایالات متحده امریکا ارزش منابع طبیعی افغانستان به گونه تخمینی به یک تریلیون دالر می رسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار