افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

افزایش اختطاف اطفال در کابل

ارگانهای امنیتی باید بخاطر بازداشت عاملین اختطاف اطفال، اقدامات جدی را روی دست گیرند.

 

در کنار ناامنی ها و سایر مشکلات در افغانستان، اختطاف اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر و مردم عام را نگران ساخته است.

 

مقامات کمیسیون مستقل حقوق بشر می گویند، اخیراً میزان اختطاف اطفال در کابل، افزایش یافته است.

 

عبدالله عابد مسوول بخش اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر روز گذشته گفت، ارگانهای امنیتی باید بخاطر بازداشت عاملین اختطاف اطفال، اقدامات جدی را روی دست گیرند:

 

” در خود کمیسیون هم بعضی قضایای بوده مراجعه صورت گرفته که مفقودی بوده مثلاً از ولایت بلخ هم قضیه داشتیم بناً کمیسیون مستقل حقوق بشر همواره این نگرانی را داشته بخاطر اینکه این عمل مخالف با حق بقا و انکشاف اطفال و تقاضای ما از دولت اینست که با جدیت با عاملین و مرتکبین آن برخورد نماید. ”

 

آقای عابد همچنان گفت، اگر ارگانهای امنیتی به این مساله توجه جدی نکنند، اطفال افغان نمی توانند در فضای امن به درس و تعلیم شان ادامه دهند.

 

تنها کمیسیون مستقل حقوق بشر نیست که از افزایش اختطاف ابراز نگرانی داشته باشد، بلکه بسیار از خانواده ها نیز در این ارتباط تشویش دارند.

 

این خانواده ها می گویند، زمانیکه اطفال شان به مکتب یا کورس می روند، نگران می باشند که آیا دوباره به خانه بر می گردند یا نه؟

 

حمید یکتن از باشنده های کابل نگرانی اش را در این مورد چنین بیان کرد:

 

” بلی هر وقت ما در همین فکر هستیم من خودم در خانه از دفتر سه الی چهار مرتبه زنگ می زنم که اطفالم به خانه رسیده اند یا خیر چرا آنها مکتب می روند آنها که مکتب می روند من پریشان می باشم اگر من برایتان بگویم که آنها از مکتب میایند به خانه من به خانمم زنگ می زنم که فوراً شما دروازه خانه را فقل نماید که اطفالم به بیرون نروند چرا که ما می ترسیم از اختطاف. ”

 

این خانواده ها همچنان از ارگانهای امنیتی می خواهند تا عاملین چنین رویداد ها را بازداشت و مجازات نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر و مردم عام در حالی از افزایش اختطاف اطفال در کابل ابراز نگرانی می نمایند که چندی قبل یک طفل سه ساله در شهر کابل پس از اختطاف مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و سپس به قتل رسید.

 

در این حال، مقامات قوماندانی امنیه کابل مساله افزایش اختطاف اطفال را در شهر کابل رد کرده می گویند که پولیس و نیروهای امنیتی اقدامات لازم را بخاطر جلوگیری از اختطاف اطفال روی دست گرفته اند.

 

عبدالرحمن رحیمی قوماندان امنیه کابل از مردم کابل خواست تا در این بخش با پولیس همکاری نمایند:

 

” پولیس کابل و تیم امنیتی کابل بسیار تلاش می نماید تا با پلان های منظم که ما داریم شما می بیند که تلاشی های ما چقدر قوی است شما می بیند که راه های عبور و دخول شهر کابل چقدر تحت کنترول قرار دارد اینهمه تدابیر است که هموطنان کابل مطمین باشند. ”

 

این بار اول نیست که اطفال در کابل اختطاف می شوند، بلکه پیش این نیز رویداد های مشابه در اکثر ولایات کشور رخ داده است.

 

شماری از آگاهان امور می گویند که عدم بازداشت و مجازات مجرمین در کشور سبب شده تا میزان جرایم به خصوص اختطاف اطفال بیشتر گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار