افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش آمار تجاوز جنسی بر کودکان در افغانستان

آمار تجاوز جنسی بر کودکان، قاچاق و به کارگیری آنان در میدان های جنگ و نیز افزایش پدیده بچه بازی در کشور دیگر مواردی اند که کمیسیون مستقل حقوق بشر از آن به شدت نگران است.

افزایش موارد نقض حقوق بشر در افغانستان کمیسیون مستقل حقوق بشر را نگران ساخته و این کمیسیون از حکومت می خواهد تا به این موضوع به گونه جدی رسیده گی کند.

شکنجه زندانیان، عدم رعایت قوانین جنگ از سوی طرف های درگیر و خشونت در برابر زنان مواردی اند که به گفته این کمیسیون در یک سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

آمار تجاوز جنسی بر کودکان، قاچاق و به کارگیری آنان در میدان های جنگ و نیز افزایش پدیده بچه بازی در کشور دیگر مواردی اند که کمیسیون مستقل حقوق بشر از آن به شدت نگران است.

شمس الله احمدزی رئیس دفتر ساحوی این کمیسیون که روز گذشته از سوی مشرانوجرگه استجواب شده بود در این باره گفت:

“خشونت روز تا روز در افغانستان افزایش یافته است از قتل زنان و کودکان و تجاوز گرفته تا قاچاق کودکان و به کارگیری آنان در میدان های جنگ.

همچنان باید بگویم که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون ۴۲۶۱ تن از غیر نظامیان کشته و زخمی شده اند و این روزها این رقم افزایش یافته است و این کشتار ها یا از سوی حامیان دولت و یا هم از سوی مخالفان مسلح دولت بوده است که یک نقض آشکار حقوق بشری است.”

بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در حال حاضر ۲۸ هزار زندانی در زندان های کشور به سر می برند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر پیش از این نیز از عواملی که سبب نقض حقوق بشر در کشور شده است، ابراز نگرانی کرده و از حکومت افغانستان خواسته است تا میثاق های بین المللی را برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در کشور رعایت کند.

اما آیا وزارت امور داخله می پذیرد که زندانیان در زندان های کشور شکنجه می شوند و پاسخ این وزارت برای جلوگیری از نقض حقوق بشری در کشور چه است؟

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت می گوید:

“پولیس ملی هم یکی از مسئولیت هایش همین است که در اجتماع به این چنین موارد زشت و ناپسند رسیده گی کند و در قسمت شکنجه در محابس به گونه جدی رسیده گی شده است و این موضوع در پالیسی حکومت افغانستان نیست و دیگر اینکه، نیروهای امنیتی از نهایت دقت در میدان های جنگ کار می گیرند و بیشترین تلاش شان بر این است تا از غیر نظامیان حفاظت کنند.”

شماری از سناتوران در برخی موارد کارکرد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را زیر پرسش بردند.

آنان می گویند، این کمیسیون برای جلوگیری از موارد نقض حقوق بشر کار چشمگیری نداشته است.

با این همه کمیسیون مستقل حقوق بشر افزایش ناامنی ها و گسترش دامنه جنگ در کشور را عامل اصلی افزایش روز افزون موارد نقض حقوق بشر می داند و هشدار می دهد که اگر این موضوع جدی گرفته نشود، سبب بروز فاجعه در افغانستان خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار