افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

افزایش آمارخشونت علیه زنان در فاریاب، نگران کننده است!

زن

 

بگفته مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در فاریاب، خشونت علیه زنان طی سال روان افزایش چشمگیری یافته‎ و این مساله نگران کننده است.

 

آن‎ها می‎گویند، از آغاز سال روان تا اکنون، بیش از ۲۰ مورد قتل زنان در دفتر آن‎ها به ثبت رسیده‎است که این رقم به مقایسه سال‎های قبل یک رقم درشت محسوب می‎شود.

 

سید حفیظ الله فطرت مسئول دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در فاریاب گفت، افزایش و بلند رفتن آمار قتل زنان در این ولایت سبب نگرانی شدید همه نهادهای دفاع از حقوق زنان شده‎است.

 

آقای فطرت افزود:

 

“ما شدیداً نگران این قضیه هستیم چون شاهد بروز خشونت‎ها مخصوصاً، قتل به پیمانه بسیار وسیع هستیم. در عین حال ما نگران این هستیم که این خشونت‎ها بسیار ابعاد شدید، خشن و جنبه فجیعانه را به خود گرفته‎است. خواهری که چند روز قبل به قتل رسید گزارش‎های دقیق حاکی از آن‎است که اعضای بدن او قطع قطع شده یعنی او سلاخی شده‎است. علاوه از آن که حق حیاتش را نقض کردند، بلکه کرامت انسانی او را نیز از طریق قطع اعضای بدنش نقض نموده‎اند که این عمل خلاف قانون، خلاف ارزش‎های حقوق اسلامی و انسانی می‎باشد و عاملین این رویداد قابل پیگیری ارگان‎های عدلی و قضایی است.”

 

قتل، خودکشی زنان و قتل‌های ناموسی از جمله مواردیست که در دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر فاریاب به ثبت رسیده‎است.

 

آقای فطرت می‎گوید، در جریان سال روان ده‎ها مورد خشونت منجر به قتل زنان در دفتر آن‎ها به ثبت رسیده‎است.

 

وی اضافه کرد:

 

“از آغاز سال ۱۳۹۵ خورشیدی مجموعاً ۲۴ مورد قتل، خودکشی، قتل‎های ناموسی و خشونت‎های منجر به قتل در بخش زنان دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ثبت است که آخرین موردش همین قضیه است که در قریه ینگی قلعه خواجه سبزپوش به وقوع پیوسته و عاملین آن خسر و همسر مقتوله که متهمین اصلی این قضیه هستند برای فعلاً در بازداشت پولیس به سرمیبرند.”

 

بر اساس گزارش‎ها آخرین مورد خشونت، قتل فجیعانه یک زن ۲۴ ساله باشنده ولسوالی خواجه سبزپوش است که به گفته داکتران شفاخانه ولایتی فاریاب، این زن جوان ابتدا سر بریده شده و سپس اعضای بدنش با چاقو قطع قطع شده بود.

 

عبدالله معصومی ولسوال خواجه سبزپوش فاریاب گفت، چند روز قبل در نیمه شب شماری از افراد ناشناس این زن جوان را با کارد به گونه فجیع به قتل می‌رسانند.

 

وی گفت:

 

“سه بجه شب قریه دار قریه به من زنگ زده گفت که یک زن توسط چند تن کشته‎شده. شش تن آمدند آن زن را بسته نموده به قتل رسانیدند. ساعت ۴ شب بود که ما پولیس را با دکتران موظف در محل رویداد فرستادیم که این واقعه صورت گرفته بود و داکتران هم بعد از بررسی نطریات خود را در خصوص قتل و قطع اعضای بدن آن زن ابراز داشتند.”

 

این رویداد یکی از ده‎ها رویدادی است که بنابر مداخلۀ بزرگان و متنفذین محل آشکار شده و قصه قتل این زن در رسانه‎ها راه یافته‎است.

 

به گفته مسئولان نهادهای دفاع از حقوق بشر، بسا موارد از همچو قضایا در محلات دور دست این ولایت موجود بوده اما آن قضایا بنابر عوامل مختلف، هرگز آشکار نمی‎شود.

 

اما در خصوص این که روی چه عواملی آمار خشونت به خصوص قتل زنان در فاریاب افزایش یافته‌است، آقای فطرت در مورد افزود:

 

“عوامل مختلف موجود است از یک سو مسایل ازدواج‎های اجباری است که در ابتدا خواسته خود دختر مورد نظر گرفته نمی‎شود، ازدواج‎های قبل از وقت که در زمان خورد سالی به ازدواج داده می‎شوند. همچنان فقر و تنگ دستی در خانواده‎ها نیز یک عامل بوده می‎تواند. یعنی شوهران در اثر فقر نمی‎توانند مطالبات خانم‎ها را بر آورده بسازند و دیگر بعضاً مسئله تکنالوژی جدید مانند تلیفون‎های ارتباطی، پخش سریال‎ها از طریق رسانه‎ها و یا استفاده از انترنت و صفحات فیسبوکی در مجموع عدم تطبیق قانون، پایین بودن سطح آگاهی‎ و عدم تطبیق اساسات اسلامی در محیط ما سبب شده‎است که در میان خانواده‎ها خشونت به بار بیاید و وقتی که خشونت گسترش یافت منجر به قتل می‎شود.”

 

به باور آقای فطرت، دفاع از حقوق زنان، عدم تطبیق قانون و تعیین جزا برای مجرمین، فساد در نهادهای عدلی و قضایی، حمایت زورمندان مسلح از افراد مجرم و سنت‎های کهنه در مورد ناموس و ناموس داری میان خانواده‎ها از جمله عواملی‌اند که سبب افزایش قتل زنان در ولایت فاریاب گردیده‎است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار