افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

افراطیت علیه کفر است یا اسلام؟

حکومت گاه از صلح حرف می زند و گاه از جنگ و گاهی هم از جنگ و صلح صحبت می کند. کنش ها و واکنش ها ظاهراً پناهگاه طالبان را که پاکستان است مشخص کرده است. آگاهان سیاسی می گویند که به هیچ عنوان پاکستان خواست های افغانستان را برای صلح برآورده نمی توانند. گفته می شود که تا مواد مخدر در افغانستان وجود دارد جنگ هم وجود دارد اما تمویلگاه طالبان کجا است؟

 

مبارز راشدی وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر در برنامه «به روایت دیگر» گفت: در این عرصه ما باید حقایق را روشن کنیم و دنبال آن را بگیریم. نه اینکه حقایق را روشن کرده و آنها را رها کنیم. این درست نیست که پروژه های عوام فریبانه را در دست بگیریم یا به عبارتی برای جنگ هیزم فراهم کنیم و آرزو کنیم که صلح بیاید.

 

وی، در خصوص دلیل جنگ در افغانستان اظهار کرد: در افغانستان، در سیاست خارجی و در کنش ها و واکنش های داخلی برای بحرانی ماندن افغانستان کار می کنند تا برای بیرون رفت از بحران افغانستان. قطعاً در این موضوع دست های خارجی هم دخالت دارد. سیاست در واقع به چنگ آوردن منافع است. اگر افغانستان آرام و با ثبات باشد شاید بسیاری از قدرت ها و کشورهای دیگری که منافع خود را در این بحران می یابند از این منافع دور شوند . لذا ما چوب سوخت جنگی می شویم که منافع دیگران را فراهم می آورد ولی مردم افغانستان هر روز به طرف نابودی می روند.

 

راشدی، در خصوص ضررهای تمویل افراطیت گفت: تمویل افراطیت، چه برای طالب و چه داعش و چه جبهه النصر و چه افراطیت فکری باشد هر روز می تواند به جای اینکه تفنگ فیر کند افکار زهرآگینی را به طرف فرزندان مسلمان فیر کند که در آینده طالب شود.

 

وزیر پشین مبارزه با مواد مخدر، تمویل و ازیاد افراطیت در اسلام را کوتاهی و اشتباه های حاکمان کشورهای اسلامی دانسته و اظهار کرد: نظامی که نتواند مشکلات مردم خود را عمیقاً مطالعه کند و آنها را ختم کند، باید به بیکارگی و بیهودگی خود پیش از آنکه دیگران بگویند اذعان کند. در اینجا باید از رهبران غربی تحسین کرد که هرگاه سالگرد کشتار در آلمان می شود از همه آلمانی ها عذرخواهی می شود. آنها به اشتباه خود اعتراف می کنند. نخست وزیر جاپان در کنگره آمریکا از همه انسانها به خاطر رفتار جاپان در جنگ جهانی عذر خواهی کرد. نخست وزیر انگلیس به هند می رود و از مردم شهری که بیشترین کشتار را در برابر انگلیس داده است عذر خواهی می کند اما متاسفانه ما مسلمانها هرگز نمی توانیم بفهمیم که کارمان اشتباه است و از اشتباهات خود عذر خواهی کنیم و برای رفع آن گام برداریم.

 

وی ادامه داد: حالا هم افراطیت در اسلام به وجود آمده است، این افراطیت بر علیه کفر است یا اسلام؟ گفته می شود این افراط گرایی ها بر ضد کفر است اما باید ببینیم تا به حال جان مسلمانان را گرفته است یا کفار را؟ تعداد بیشتری از علمای دین کشته شده اند یا آنهایی که فساد را ترویج می کنند؟ حکومت ها و صاحب نظران دنیای اسلام باید یکبار خود را تکان دهند و به خود بیایند و اقرار کنند که به خطا رفته ایم و حالا هم به خطا می رویم و آلت دست بیگانگان هستیم.

 

راشدی، در خصوص منابع تمویل طالبان گفت: منابع تمویل طالبان یا منابع ایدویولوژیک است یا منبع سیاسی یا منبع متفرقه دیگراست. از روزی که مبارزه با تروریزم را در افغانستان شروع کردیم نه تنها نتوانستیم تریاک را در افغانستان کم بسازیم، بلکه به همان اندازه که شعار مبارزه با تروریزم را دادیم فرصت خلق کردیم تا مواد مخدر رشد کند. امروز بی سابقه ترین آمار تولید مواد مخدر در افغانستان در طول تاریخ موجود است.

 

وی در خصوص مواد مخدر و قدرتمند شدن طالبان ازاین طریق ابراز داشت: زمانی که من وزیر مبارزه با مواد مخدر شدم دوصد و نه هزار هکتار زمین زیر کشت تریا ک بود. فقط صد و شش هزار از آن درهلمند کشت می شد. در آن زمان بر تمام جامعه جهانی صدا بلند کردم که امکان ندارد که ما با تروریزم مبارزه کنیم و با مواد مخدر مبارزه نکنیم. امکان ندارد که ما بخواهیم جنگ را قطع کنیم اما نان جنگ آوران را افزون کنیم. امکان ندارد که ما ادعای حکومت داری خوب کنیم اما پول مواد مخدر که می تواند در چند دقیقه تمام وزیران و والیان را بخرد قطع نشود. اینها تناقض هایی است که در افغانستان وجود دارد.

 

راشدی ادامه داد: در نشستی که در سازمان ملل برگزار شده بود این اعتراض را کردم که جامعه جهانی در اینجا خوب عمل نکرده است. حکومت افغانستان هم خوب عمل نکرده است. یکی از مواردی که تنور جنگ در افغانستان را گرم نگه داشته است همین پولهایی است که از مواد مخدر به دست می آید. این پولها هم، نه به دست مردم، نه به دست دولت بلکه به دست مخالفان دولت افغانستان می افتد.

 

وی در ارتباط تمویل کنندگان طالبان اظهار کرد: تمویل طالبان پول زیادی نمی خواهد.هدف طالبان هدف والایی نیست. طالبان پول نمی خواهند که برای مردم حکومت داری بیاورند و زندگی بسازند. طالب فقط نان می خواهد که بخورد، تفنگ می خواهد که بکشد و لباس برند هم نمی پوشد که گران قیمت باشد لذا کم مصرف هستند. پس تمویل آنها برای تمویل کنندگان آنها کار سختی نیست. طالبان معادن افغانستان را به راحتی مصرف می کنند. علاوه بر آن در برخی ولایت های جنوبی صرفه برق را طالبان می گیرند ودر هر خانه ای که رفتند آن خانواده مجبور است نان خود را به وی بدهد. تفنگ و دیگر چیزها را چه کسانی به آنها می دهند؟ همانهایی که در اینجا منافع دارند و منافعشان هم از طریق ناامنی تامین می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار