افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

افراد حکمتیار به نقاشی حمیده برمکی حمله‌ کردند! + عکس

حمیده برمکی (2)

این افراد با رنگ تصویر نقاشی شده‌ای حمیده برمکی را از مقابل خانه گلبدین حکمتیار محو کردند.

دو مردی که گمان می‌رود از افراد و هواداران گلبدین حکمتیار باشند با رنگ تصویر نقاشی شده‌ای حمیده برمکی فعال حقوق زن و استاد پیشین پوهنتون کابل که همراه با خانواده‌اش در حملۀ حزب اسلامی در کابل کشته شدند را از مقابل خانه گلبدین حکمتیار محو کردند.

این دو مرد با پاشیدن رنگ سفید به دیواری که تصویر حمیده برمکی در آن نقاشی شده است، در پی نابودی این نقاشی تکان دهنده است.
این افراد شعارهای حک شده در کنار تصویر خانم برمکی را با پاشیدن رنگ سفید محو کرده اند.

حمیده برمکی (1)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پس از سال‌ها جنگ و ایستاده‌گی برضد حکومت‌های پساطالبانی افغانستان و متحدان بین‌المللی‌اش، سرانجام رو به آشتی آورد تا در خانه‌ی مجللی که از پول کمک شده‌ی کشورهای غربی در انتهای سَرَک‌ دارالمان ساخته شده است، زنده گی را به آسودگی بگذراند.

هرچند این آسودگی‌، زیر سایه‌ی اتهام‌های جنایت‌های جنگی که بر او برچسپ زده می‌شود گه‌گاهی به کامش تلخ نیز می‌گردد. اگرچه حکمتیار این اتهام‌ها را رد می‌کند، اما باشنده گان کابل با گفتن اینکه لکه‌های خون هیچ‌گاهی از دامن قصاب پاک نمی‌شود حاضر نیستد بر آنچه حکمتیار در دوران جنگ‌های داخلی مرتکب شده است، چشم بپوشانند.

چنانچه به تازه گی گروه نقاشی هنر سالار، چهره‌ی خانمی را در مقابل این خانه مجلل حکمتیار، نقاشی کرده است که در یکی از حمله‌های انتحاری حزب اسلامی در مارکیت فاینست کابل در سال ۱۳۸۹ خورشیدی با تمام اعضای خانواده‌اش به کام مرگ رفت.

حالا هفت سال پس از رویداد کشته شدن خانم برمکی و خانواده‌اش، امید شریفی، مسوول گروه هنری هنرسالار با این ابتکارش، عکس خانم برمکی را در مقابل خانۀ حکمتیار نقاشی کرده است تا با این کارش، وجدان این جنگ سالار پیشین را بیدار نگه دارد و او را متوجه پیامد اشتباه‌اش کند.

امید شریفی در این مورد گفت: مه خواستم همی نقاشی، رو به روی خانه‌ای این آدم(گلبدین حکمتیار) باشد تا هرباری که از آنجا می‌گذرد حداقل وجدانش آزار ببیند و شب خوابش نبرد.

این عکس خانم برمکی به مناسبت هشت مارچ یا روز جهانی همبستگی بانوان با شعار پرواز را به خاطر بسپار در برابر خانه‌ی گلبدین حکمتیار که مسوولیت حمله‌ای را که در آن خانم برمکی و خانواده‌اش کشته شدند را به دوش گرفته بود، نقاشی شده است.

به تاریخ ۱۶ می سال ۲۰۱۳ عیسوی خانم برمکی در حمله یک انتحار کننده مربوط به حزب اسلامی حکمتیار در مارکیت فاینست در منطقه وزیر اکبرخان کابل، همراه با تمام اعضای خانواده‌اش کشته شدند. در این حمله چند خارجی نیز که در این مارکیت مصروف خریداری بودند، کشته شدند.

 1. Ali Aman Afshar :

  …ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﺑﺎ اﻓﺮاﺩﺵ

 2. Yousf Khan :

  هههههه عکس ناهید باید دردروزه صلاحالدین رسامی شود

 3. Saboor M Afrus :

  چرا عكس هاي شصت هزار شهداي كابل در مقبره مسعود – رباني- مزاري- فهيم و پيش خانه سياف نصب نمي شود
  در كشتار مردم رنجديده ما خو تماما شان دست باز داشتند

 4. انجین خرادی :

  وقتی حیاتش را بیگره تصویرش هم عزاب وجدان میته برای شان.

 5. ﻣﺤﻤﺪ حسین :

  خوب کرده

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار