افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

افتتاح نشست مشترک بورد نظارت و هماهنگی توسط رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته با سخنرانی خویش نشست مشترک بورد نظارت و هماهنگی را افتتاح کرد.

 

در این نشست که در ارگ دایر گردید، رئیس جمهور ضمن اینکه از پیروزی های اخیر تیم های ملی کرکت و فوتبال کشور و مدیریت و رهبری سالم آنان ستایش بعمل آورد، گفت که در حکومت وحدت ملی بخاطر آوردن اصلاحات و تطبیق اجندای ملی، تعهد و ارادهء سیاسی وجود دارد.

 

رئیس جمهور افزود که سال گذشته سال بقای افغانستان بود و دشمن می خواست کشور را به دو جغرافیای سیاسی مبدل سازد. وی خاطر نشان کرد که تمرکز ما روی خنثی سازی اهداف شوم دشمن بود که قوای امنیتی و دفاعی ما آنرا با فداکاری و شایستگی به انجام رساندند.

 

محمد اشرف غنی گفت که خواست ما صلح است، ولی آماده دفاع از افغانستان هستیم. من می خواهم یکبار دیگر خاطر نشان نمایم که تروریزم هنوز هم یک تهدید جدی است و منازعه افغانستان جنگ داخلی نیست بلکه ابعاد منطقوی و فرامنطقوی دارد.

 

رئیس جمهور کشور تصریح کرد که سال گذشته سال دشواری بود اما دستآورد های نیز داشتیم و می خواهم به جامعه بین المللی خاطر نشان سازم که هنوز هم گروه های دهشت افگن منحیث تهدید باقی مانده اند. اکنون تمرکز بیشتر بالای داعش است و القاعده را نباید از نظر اندازیم، زیرا این گروه تلاش دارد که خود را دوباره منسجم سازد.

 

رئیس جمهور تصریح کرد که نیروهای امنیتی ما در موقعیت های مختلف به دستآورد های زیادی نایل گردیده اند و هم اکنون عملیات های شبانه ما بر ضد دشمن جریان دارد.

 

رئیس جمهور غنی گفت که ما دستآورد های خوبی در زمینه اصلاحات بخصوص در بخش مالی داشتیم و حکومت افغانستان برای نخستین بار نه تنها اهداف تعیین شده صندوق بین المللی پول را تکمیل کرد بلکه فراتر از آن نیز عمل نمود.

 

محمد اشرف غنی گفت که برای نخستین بار توانستیم بودجه را در زمان معین آن به همکاری شورای ملی به تصویب رسانیم.

 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که سکتور خصوصی یکی از شرکای مهم ما در رشد اقتصادی کشور است و ما تلاش کردیم تا زمینه فعالیت این سکتور را تسهیل و هموار سازیم.

 

رئیس جمهور غنی گفت که رهبری حکومت وحدت ملی در حدود هزار قرارداد را توسط کمیسیون تدارکات ملی مرور کرده است و اکنون برعلاوه اینکه در قرارداد ها صرفه جویی صورت گرفته، اجرای آن در مطابقت با قانون نیز صورت می گیرد.

 

رئیس جمهور کشور گفت که در سکتور قضایی نیز اصلاحات قابل ملاحظه به میان آمده است، به تعداد ۱۲۰ قاضی تبدیل گردیده و برای تمام ولایات کشور قضات جدید استخدام شده اند.

 

وی افزود که حکومت از اجندای اصلاحی سکتور قضایی و شخص قاضی القضات با حفظ استقلال قوه قضایه کشور، حمایت می کند.

 

رئیس جمهور گفت که ما توانستیم کوتاهی چندین سال گذشته را در سکتور حکومتداری اصلاح نمائیم ولی فساد اداری تا هنوز منحیث یک مشکل باقی مانده است.

 

محمد اشرف غنی افزود که از تکنالوژی و تفتیش بحیث ابزار استفاده می شود و گروه های هستند که منفعت خود را در موجودیت و تداوم فساد می بینند و در برابر آوردن اصلاحات و تطبیق آن از خود مقاومت نشان می دهند.

 

رئیس جمهور گفت که قرارداد های وزارت دفاع ملی اصلاح گردیده و سایر مشکلات آن نهاد در سال جاری نیز حل می گردد.

 

رئیس جمهور غنی گفت: جای خوشبختی است که مردم افغانستان با سطح آگاهی که دارند طرفدار و خواهان اصلاحات می باشند. وی افزود که ما مشکلات خود را درک و تشخیص می کنیم و خود را مسئول دانسته، برای آن راه حل جستجو می نمائیم.

 

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان گفت که قبل از رفتن به نشست های وارسا و بروکسل تعهدات خود را که برای مردم افغانستان و جامعه بین المللی کرده ایم، عملی می سازیم. وی تاکید کرد که پول مالیه دهنده گان جامعه بین المللی که به عنوان کمک به افغانستان داده می شود، به هدر نخواهد رفت.

 

رئیس جمهور گفت: زمانیکه در مورد افغانستان صحبت می شود باید صحبت مسئولانه و با در نظر داشت حقایق موجود، صورت گیرد زیرا چگونگی صحبت های ما بالای زنده گی و وضعیت مردم تاثیر گذار است.

 

رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش از تمام کشورها و نهاد های که در آوردن اصلاحات و تطبیق آن و ارائه کمک ها با افغانستان همکار بوده اند، بخصوص آنعده کشور های که بدون قید زمان با افغانستان تعهد همکاری و مشارکت دراز مدت کرده اند، قدردانی نمود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار