- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افتتاح نخستین دور بهاری کمپاین سراسری واکسین پولیو

 

وزارت صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان نخستین دور بهاری کمپاین سراسری واکسین پولیو را رسماً افتتاح نمود. این کمپاین به همکاری سازمان صحی جهان و اداره یونیسف از هشتم حمل سال روان آغاز و برای سه روز ادامه می یابد که طی آن برای ۸،۸  میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین ضد مرض فلج و برای ۷،۹  میلیون اطفال بین ۶ ماهه  الی ۵ ساله کپسول های ویتامین “A” به خاطر  بلند بردن مقاومت وجود آنان در برابر امراض تطبیق میگردد. این کمپاین، در ولایات بامیان، دایکندی و غور به خاطر مشکلات اقیملی و سردی هوا تطبیق نمیګردد.

 

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته طی مراسمی، این کمپاین ملی را با چکاندن دو قطره واکسین پولیو به دهن یک طفل رسماً افتتاح نمود و از تمام طرف های درګیر خواست تا به بیطرفی پروګرام واکسین پولیو  عطف توجه نموده و در مساعد ساختن فضای مطمئن و مصئون کاری برای انجام وظیفه مقدس واکسیناتوران رضاکار که خدمات صحی را به در وازه های خانواده های افغان میرساند و اطفال نازنین این کشور را با تطبیق دو قطره واکسین از معیوبیت دایمی نجات میدهند، همکاری نمایند.

 

وزیر صحت عامه، واکسین پولیو را از مهمترین اسباب پیشگیری و قایه مرض فلج اطفال عنوان نموده، افزود که اکثر کشور های جهان با تطبیق این واکسین، مرض فلج اطفال را ریشه کن ساخته است و پولیو از آن جمله امراضی است که به صورت کامل محو میگردد. چنانچه که مرض چیچک یک زمانی وجود داشت و با تطبیق واکسین اکنون از بین رفته است و مردم به آن مصاب نمی ګردند.

 

در این کمپاین حدود ۶۵ هزار کارکنان صحی آموزش دیده در تمام کشور خانه به خانه می روند وبا دق الباب نمودن منازل خانواده های افغان، اطفال زیر سن پنج سال را در برابر این مرض مهلک و معیوب کننده دایمی،  واکسین می نمایند. علاوه بر این سه روز متوالی، واکسیناتوران به روز جمعه همین هفته نیز به خاطر واکسین نمودن اطفال بازمانده دو باره به فامیل ها مراجعه خواهند کرد تا هیچ طفل افغان از واکسین محروم نماند.

 

پولیو تداوی ندارد و تنها از طریق واکسین وقایه میگردد. واکسین پولیو کاملا مصئون بوده، حتی برای اطفال نوزاد و مریض کدام عوارض جانبی ندارد و از نظر شرعی توسط عالمان جید جهان اسلام و علمای محترم افغانستان در سراسر کشور مورد تائید قرار گرفته  و تطبیق آن برای اطفال حتمی و ضروری پنداشته شده است.

 

در این مراسم مولوی سمع الله ریحان  و مفتی شمس الرحمن فروتن نیز پیرامون تطبیق اهمیت واکسین پولیو  برای اطفال از دیدګاه شریعت اسلامی صحبت نموده و تطبیق آن را به خاطر بهبود صحت اطفال و جلوګیری از معیوبیت دایمی حتمی وضروری پنداشتند.

 

په همینګونه داکتر ریچارت پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان و خانم ادیلی خضر نماینده اداره یونیسف، تعهد شان را در راستای تداوم همکاری شان مبنی بر محو پولیو بار دیګر ابراز داشتند و ریشه کنی مرض فلج اطفال را یک اولویت صحی به سطح جهان عنوان نمودند.

 

افغانستان، پاکستان و نایجریا سه کشور اند در جهان که تا هنوز هم پولیو در آنها وجود دارد. افغانستان به محو مرض فلج اطفال نسبت به هر زمان گذشته نزدیک شده است. تعداد واقعات مثبت پولیو از ۲۰ واقعه در سال ۲۰۱۵ به ۱۳ واقعه در سال ۲۰۱۶ کاهش یافت و آن هم از چهار ولسوالی؛( ۷ واقعه از ولسوالی برمل پکتیکا، ۴ واقعه از ولسوالی شیگل کنر، ۱ واقعه از ولسوالی نوزاد هلمند و ۱واقعه از ولسوالی شاولی کوت قندهار) گزارش داده شد است و متباقی ۹۹ فیصد ولسوالی های افغانستان در سال گذشته میلادی هیچ گونه واقعه مثبت پولیو نداشته است. درسال روان میلادی دو واقعه مثبت پولیو از ولایات قندهار و هلمند گزارش شده است.

 

سال ګذشته برای پروګرام محو پولیو پرچالش و در عین حال پر دست آورد بود. سطح پوشش کمپاین های واکسین پولیو به ساحاتی که قبلا دسترسی به آنها مقدور نبود توسعه یافت، فعالیت های این پروگرام تحت یک رهبری وچتر واحد قرار گرفت، در مرکز و زون های دارای خطر بلند پولیو مراکز عملیاتی اضطراری ایجاد گردید، سیستم سرویلانس یا واقعه یابی به معیارات جهانی عیار شد، این پروگرام از حمایت قاطع و بی سابقه رهبران حکومت بهرمند شد، همکاری مشترک بین الوزارتی به میان آمد، حمایت بی دریغ رهبران مذهبی و علمای دین به سطح ملی و بین المللی جلب شد، سطح آگاهی مردم نسبت به خطر پولیو در نتیجه فعالیت های آگاهی دهی افزایش یافت، مشارکت و همکاری مردم در مبارزه با پولیو بیشتر شد، بی طرفی این پروگرام در میان جناح های درگیر حفظ گردید و سطح کیفیت کمپاین های واکسین پولیو،  فعالیت های روزمره واکسیناسیون وپاسخ دهی به واقعات پولیو، بهبود قابل ملاحظه یافت.

 

با این حال، نا امنی، برګشت بیرویه عودت کنندګان، عبور و مرور خانواده از طریق بنادر غیر رسمی و بیجا شوندګان داخلی از چالشهای اند که زمینه انتقال ویروس فلج اطفال را به ساحات عاری از این ویروس فراهم می سازد و در این راستا وزارت صحت عامه به همکاری شرکای صحی خود تدابیر لازم را اتخاذ نموده است.