افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افتتاح نخستین برنامه ملی اشتغال زایی در کابل

رییس جمهور غنی روز گذشته حین افتتاح برنامه ملی اشتغال زایی در کابل تأکید کرد که تشدید جنگ و کاهش کمک های جامعه جهانی در کشور روی اقتصاد افغانستان و زمینه های کار تأثیرمنفی گذاشته است.

 

در حالی که انتقادها ازافزایش میزان بیکاری در کشور بالای حکومت وحدت ملی روز به روز بیشتر می‎گردد، رییس جمهور کشور می گوید که برای حل این مشکل کمر بسته اند.

 

اما رییس جمهورکشور اطمینان داد که با آغاز برنامه ملی اشتغال زایی در کشور زمینه کاریابی برای هزاران تن فراهم خواهد شد.

 

وی افزود:

 

“هدف اصلی پروگرام اشتغال زایی ایجاد زمینه های کار و اشتغال جدید برای مردم است، تلاش می‌شود که در قالب این پروگرام ملی هم برای شهرنشین ها و هم برای روستا نشین ها کار ایجاد شود. در نظر است که هزارها نفر در بخش پاکسازی شهر ها و تنظیف آنها مشغول به کار شوند.”

 

آقای غنی می‌گوید، به اساس این برنامه اشتغال زایی در گام نخست در۴۷۰۰ قریه و در مرحله دوم در۱۵۰۰۰ قریه برای مردم زمینه کار فراهم می‎گردد.

 

وی همچنان گفت، برای کاریابی در کشور یک اندازه پول را صرفه جویی کرده و اعتماد شماری از کشورها را نیز بدست آورده و آنان را تشویق کرده اند تا با افغانستان کمک نمایند.

 

محمد اشرف غنی می‌گوید کارهای مقدماتی برای حل اساسی مشکل اقتصادی و از بین بردن بیکاری در کشور آغاز شده است.

 

وی همچنان تأکید کرد که سطح تولید برق را که در حال حاضر ۲۳۱ میگاوات است تا خزان سال آینده به دو برابر افزایش خواهد داد، در ۱۷ ولایت کشور ۱۷ بند برق را ایجاد می‌کنند که صد میگاوات برق دیگر را تولید نماید.

 

آقای غنی همچنان افزود که به همین گونه ۱۰۰ میگاوات برق حرارتی نیز تولید شده و کار تولید ۴۲ میگاوات برق از بند سلما نیز آغاز می‌گردد.

 

وی گفت:

 

“باید واضح ساخت که برای حل مشکل اساسی به اقدامات بنیادی اقتصادی ضرورت داریم که کار بالای آن جریان دارد به طور مثال می‌خواهم در مورد پیشرفت های ما در مورد کار های روی دست دربخش برق کمی توضیح بدهم تأمین برق برای انکشاف اقتصاد و ایجاد کار یک امر مهم است تا خزان سال آینده تولید برق در افغانستان دو برابرمی‌شود.”

 

وی افزود که کارهای مقدماتی و تخنیکی خانه سازی نیز آغاز شده که به اساس آن یک صد هزار خانه در ارزان قیمت ساخته خواهد شد که چین نیز تعهد ساخت ده هزار آنرا کرده است.

 

رییس جمهور در حالی برنامه ملی اشتغال زایی را افتتاح می‌کند که با افزایش ناامنی و بیرون شدن نیروهای خارجی سطح بیکاری در کشور افزایش یافته است.

 

معلومات اخیر نشان می‌دهد که ده‌ها هزار جوان به نسبت بیکاری کشور را به مقصد خارج ترک کرده و شماری دیگر هم در داخل کشور از بیکاری رنج می‌برند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار