افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

افتتاح لابراتوار آزُمایش مواد ساختمانی در کابل

افتتاح لابراتوار

لابراتوار آزُمایش مواد ساختمانی توسط آقای دومنیک جرمی سفیر بریتاینا در کابل و محترم میر احمد جاوید سادات معین پالیسی وبرنامه های وزارت معادن وپترولیم افتتاح شد.
به منظور بلند بردن ظرفیت تخنیکی پرسونل اداره سروی جیالوجی لابراتوار جیوتخنیک جدید با کمک و همکاری اداره انکشاف بین المللی دولت انگلستان با هزینه 300 هزار پوند ایجاد گردید.

محترم سادات ضمن ابراز امتنان از همکاری های کشور بریتانیا در راستای معدنکاری، افغانستان را با داشتن معادن فراوان و نسبتا استخراج ناشده درمقایسه با دیگر ممالک یک کشور سرشار از منابع طبیعی خواند و گفتند که برای باز سازی و انکشاف زیربنا های افغانستان به منابع منرالی و مدیریت موثر آن به پالیسی ها و چارچوب حقوقی ضرورت است. بعداً دومنیک جرمی سفیر بریتانیا در کابل یکی از اهداف پروگرام حمایت از سکتور استخراجی سروی جیولوجی بریتانیا را رشد وارتقای ظرفیت های معدنکاری خواند که توسط اداره انکشاف بین المللی دولت انگلستان (DFID) تمویل می شود.

آقای جرمی گفت: این لابراتوار که با وسایل جدید مجهز گردیده میتواند که بیشتر از 30 نوع آزمایش مواد ساختمانی را انجام دهد و این سهولت جدید با توانمندی آزمایش مواد خام ساختمانی یکی از لابراتواری های عصری در افغانستان میباشد.

وسایل و امکانات این لابراتوار، ریاست عمومی سروی جیولوجی وزارت معادن و پترولیم را قادر میسازد تا آزمایش های کیفی مواد ساختمانی مانند سنگ اهک، گرانیت و مرمر و همچنان معلومات در باره خاصیت، تخلل و مقاومت در مقابل ساییده گی را انجام بدهد و این لابراتوار به معادن کوچک و همچنان استخراج کننده گان کمک مینمائید تا کیفیت کار انجام شده را ارزیابی نماید.

بعدآ آقای انتونی بنهام رئیس پروگرام حمایت از سکتور استخراجی برای اشتراک کننده گان در رابطه به سامان الات وتجهیزات این لابراتوار تشریحات ارایه نموده وهدف ایجاد آنرا حمایت از سکتور معادن کوچک و کمک به استخراج کنندگان سنگ خواند تا خصوصیت مواد تولید شده خود را درست بدانند و این مواد تولید شده را به هدف درست استفاده نما یند. دانستن خاصیت مواد خام بسیار ضروری میباشد تا بتوانیم در شرایط مناسب از آن استفاده نمائیم بطور مثال سنگ ریگی ( جغل) دارای ماده ساینده میباشد و باید در سرک سازی استفاده شده و در کار های ساختمانی عام مانند پرکاری و امورات عادی دیگراستفاده نگردد.

قابل ذکر است که این اداره تعدادی از انجنیران را طی سه ماه بشکل تیوری ومدت شش ماه عملی جهت استفاده موثر در این لابراتوار آموزش داده است .

در اخیر برنامه محترم معین پالیسی وبرنامه های وزارت معادن وپترولیم به پرسش های رسانه ها پاسخ ارایه نمودند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار