افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 22 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

افتتاح عمارت برنامه ملی میثاق شهروندی وشورای ولایتی دایکندی

میثاق شهروندی

محترم سرور دانش، محترم انجنیر نصیراحمد درانی و اسدالله ضمیر و سایر اعضای کابینه دراین مراسم حضور داشتند.

در این مراسم وزیر احیا و انکشاف دهات در پیوند به ارائه‌ی خدمات زیربنایی روستایی، منظوری پروژه‌های مناسب و تطبیق باکیفیت این پروژه‌ها که از مؤثریت بلند اقتصادی و اجتماعی در جامعه‌ی روستایی دایکندی برخوردار بوده است، از سوی رسانه‌ها، شبکه‌ی جامعه‌ی مدنی، شورای ولایتی، شوراهای زنان، شوراهای انکشافی، علما، ولسوال صاحبان و متنفذین دایکندی مورد ارادت و تقدیر قرار گرفت.

قابل یادآوری است که شهروندان دایکندی پی هم از بی‌توجهی حکومت مرکزی در دایکندی شاکی بودند، اما این برای اولین بار است که از یک عضو کابینه‌ی حکومت وحدمت ملی در ولایت دایکندی، به شکل بی‌پشینه، مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

ساختمان برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی با بودیجه‌ی نزدیک به ۲۰ ملیون افغانی و ساختمان شورای ولایتی دایکندی با بودیجه‌ی بیشتر از ۱۳ ملیون افغانی طی نه ماه کاری تکمیل شده‌اند.

دایکندی در سال‌های اخیر یکی از ولایت‌های مورد توجه وزارت احیا و انکشاف دهات بوده است.

این وزارت از سال ۱۳۸۲ به این سو، یک هزار و ۸۶۸ پروژه را به ارزش ۳۸.۹ ملیون دالر امریکایی در بخش‌های تهیه‌ی آب آشامیدنی، ترانسپورت، آب‌یاری، برق، تعلیم و تربیت، انکشاف محلی، ‌تأسیسات عامه، زراعت، صحت، معیشت و ارتقای ظرفیت به مصرف رسانده است. به این اساس، میزان سرمایه‌گذاری سرانه‌ی وزارت احیا و انکشاف دهات برای هر باشنده‌ی روستایی در ولایت دایکندی، ۹۶ دالر می‌باشد.

در حال حاضر ۵۲ پروژه‌ی دیگرِ وزارت احیا و انکشاف دهات، در سکتورهای مختلف که دارای ارزش مجموعی ۶.۹ ملیون دالر امریکایی می‌باشند، تحت تطبیق قرار دارند.

در ۱۱ سالِ قبل از حکومت وحدت ملی، یعنی از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۳، وزارت احیا و انکشاف دهات در ولایت دایکندی جمعاً یک هزار و ۸۷ پروژه را به هزینه‌ی ۲۲.۱ ملیون دالر تطبیق کرده است، در حالی که در بیشتر از دو و نیم سالِ حکومتِ وحدتِ ملی، در ولایت دایکندی، ۷۸۹ پروژه‌ی انکشافی به ارزش مجموعی ۱۶.۸۴ ملیون دالر از سوی این وزارت تطبیق شده است که بیان‌گر افزایش فوق‌العاده قابل توجه این وزارت با آغاز حکومت وحدت ملی می‌تواند باشد.

هم‌چنان وزارت احیا و انکشاف دهات در نظر دارد در سال روان، در چارچوب پلان انکشافی امسالِ خود، ۶۳ پروژه‌ی دیگر را به ارزش ۷.۱۹۵ ملیون دالر در سکتورهای ترانسپورت، تعلیم و تربیت، آب‌رسانی و آب‌یاری و به پاسخ به حوادث، در دایکندی تطبیق کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار