- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

افتتاح شفاخانه خصوصی فوق تخصصی چشم در کابل

وسایل و امکانات مرکز خصوصی فوق تخصصی چشم “امید” در سطح منطقه کم نظیر بوده و داکتران آن نیز از تجارب عالی برخوردار می باشند.

 

وزیر صحت عامه افغانستان می گوید که با آغاز به کار شفاخانه خصوصی فوق تخصصی چشم “امید” مشکلات مردم در بخش تداوی چشم در کشور مرفوع خواهد شد.

 

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه روز گذشته حین افتتاح این مرکز در کابل ایجاد آن را برای خدمات صحی معیاری چشم یک اقدام نیک خواند.

 

وی گفت که وسایل و امکانات مرکز خصوصی فوق تخصصی چشم “امید” در سطح منطقه کم نظیر بوده و داکتران آن نیز از تجارب عالی برخوردار می باشند:

 

” این شفاخانه تمامی مشکلات را در بخش چشم مرفوع خواهد کرد حتا زمینه این است که در این مرکز تعویض قرنیه صورت گیرد من این را برای مردم افغانستان تبریک می گویم این یک قدم نیک جهت بلند رفتن سویه و کیفیت خدمات در افغانستان است وسایل موجود است که حتا در کشور های منطقه نیست. ”

 

آقای فیروز افزود که تلاش دارند تا تعداد از شفاخانه های دولتی را نیز به همکاری سکتور خصوصی به مراکز مبدل نمایند تا تمامی امکانات تشخیص و تداوی در داخل کشور انجام شود.

 

مرکز خصوص فوق تخصصی چشم امید در حالی با مجرب ترین کادر درمانی و پیشرفته ترین دستگاه های تشخیصی و تداوی در افغانستان به کار آغاز می کند که گفته می شود سالانه هزاران افغان بینایی حداقل یک چشم خود را از دست می دهند.

 

شفاخانه نور در کابل یگانه مرکز صحی دولتی است که همه روزه به صد ها مریض مبتلا به بیماری چشم در آن تحت تداوی قرار می گیرند.

 

در این حال رییس مرکز خصوصی فوق تخصصی چشم “امید” تعهد نموده گفت که تلاش خواهند کرد تا خدمات معیاری را در خصوص تداوی چشم به مردم انجام دهند.

 

محمد عالم قاهر ابراز امیدواری کرد که از فرار پول به کشورهای همسایه و جهان جلوگیری به عمل آید:

 

” این شفاخانه یک مرکز فوق تخصصی عرضه خدمات چشم است. ما متعهد به این هستیم که خدمات استندرد و معیاری در بخش طبابت چشم در افغانستان به مردم عرضه بداریم در هیچ شفاخانه دیگری به این حد امکانات موجود نیست فعالیت ما در این بخش باعث می شود که مریض های چشم به کشور های همسایه نروند. ”

 

کارشناسان به این باور اند که از همه اولتر آگاهی دادن به مردم در زمینه مراقبت از چشم ضروری بوده و در این بخش باید وزارت صحت برنامه های وسیع را روی دست گیرد.

 

این در حالیست که طی سال های اخیر دها شفاخانه و مراکز صحی خصوصی در افغانستان آغاز به فعالیت کرده، اما پیوسته کار و فعالیت آنهابا شکایات و انتقادهای مردم مواجه شده است.

 

عدم تشخیص درست امراض، عرضه خدمات صحی غیر معیاری و اخذ پول گزاف از مریضان، از مواردی است که مراجعین این شفاخانه ها از آن شکایت دارند، اما تا حالا روشن نیست که شفاخانه خصوصی فوق تخصصی چشم امید چگونه خدمات را به مردم ارایه می کند.