افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

افتتاح ششمین کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی در کابل

در ششمین کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی برای افغانستان یا ریکا، به میزبانی افغانستان بیشتر بحث ها روی تولید و انتقال انرژی، ترانزیت، تجارت و سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

 

حکمت خلیل کرزی معیین سیاسی وزارت خارجه، که در این نشست به نماینده گی از حکومت افغانستان صحبت میکرد برگزاری کنفرانس ریکا را، فرصتی مناسب برای بهره برداری از منابع موجود اقتصادی و تجارتی برای کشورهای منطقه خواند.

 

آقای کرزی گفت که حمایت کشورهای منطقه از منافع مشترک بیشترین مفاد را به همراه خواهد داشت.

 

وی افزود که افغانستان در عرصه های مختلف آماده همکاری با کشورهای منطقه می باشد:

 

” افغانستان آماده همکاری در عرصه های مختلف با کشورهای منطقه است. اگر به سطح دوجانبه، سه جانبه یا چندین جانبه باشد. و در همین حال در بخش های مختلف بنیادی از جمله تجارت، انرژی و امثال آن. ”

 

معیین سیاسی وزارت امور خارجه در حالیکه به دستیابی کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی به فرصت های خوب اقتصادی تا ده سال آینده اشاره کرد اما گفت که در حال حاضر حساسیت های موجود سیاسی مانع استفاده از این فرصت شده است.

 

در عین حال عبدالستار مراد وزیر اقتصاد افغانستان، نیز در سخنرانی اش در مراسم افتتاح این کنفرانس گفت که بهره برداری خوب از تجارت، ترانزیت، انرژی و منابع طبیعی آینده مرفع افغانستان و کشورهای منطقه را تضمین کرده میتواند.

 

آقای مراد، افزود که همکاری مشترک در راستای دور کردن موانعی که سود و ضرر آن متوجه تمامی کشورهای منطقه است، میتواند زمینه استفاده از فرصت های موجود را فراهم گرداند.

 

در ششمین کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی برای افغانستان یا ریکا، به میزبانی افغانستان بیشتر بحث ها روی تولید و انتقال انرژی، ترانزیت، تجارت و سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

 

اتصال پروژه خط آهن، بهره برداری از بندر چابهار و راه لاجورد، تطبیق پروژه های کاسا یکهزار و تاپی از جمله پروژه های اند که به سطح کشورهای منطقه در کنفرانس ریکا بالای آن بحث صورت میگیرد.

 

در همین حال محمد قربان حقجو رئیس اداره حمایت از سرمایه گذاری ها یا آیسا در افغانستان، نیز در صحبت با رسانه ها گفت که کنفرانس ریکا میتواند فرصت مناسب را برای جلب سرمایه گذاری ها در کشور فراهم کند:

 

” سرمایه گذاری ها باعث میشود که تجارت هم رشد کند و ترانزیت هم رشد بکند و در عین زمان یک وابسته گی اقتصادی را به وجود بیآورد که وابسته گی اقتصادی خودش متکی میشود که به وابسته گی سیاسی و بلاخره وابسته گی سیاسی زمینه را فراهم میکند برای نیت نیک سیاسی که جلو تشنجات و مداخلات نامطلوب سیاسی را در امور یکدیگر می گیرد. ”

 

آقای حقجو، برگزاری ششمین کنفرانس ریکا را از اینرو مهم می خواند که در آن روی چگونگی ترانزیت، تجارت و تولید و انتقال انرژی بحث و گفتگو می شود.

 

قرار است به روز جمعه نتایج و دستاورد های بحث های شرکت کننده گان ششمین کنفرانس ریکا از سوی مقامات افغان در کابل اعلام گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار