افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

افتتاح دوره شانزدهم تقنینی شورای ملی افغانستان

اجلاس هفتم سال از سال چهارم در دوره شانزدهم تقنینی شورای ملی افغانستان توسط محترم حامد کرزی رییس جمهور امروز طی مراسم رسمی در مقر شورای ملی افغانستان با حضور روسای مجلس شورای ملی، اعضای شورای ملی اعم از مجلس نمایندگان و مجلس سنا، نامزدان ریاست جمهوری، اعضای کابینه، سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی مقیم کابل افتتاح گردید.

در این محفل بعد از قرائت آیات قرآن مجید توسط قاری برکت الله سلیم، نخست برنامه های محفل توسط عضوی از شورای ملی قرائت و سپس حاج عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان طی بیانیه روی موضوعات و رویدادهای مهم در کشور از جمله وفات نابهنگام مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول مقام ریاست جمهوری دولت اسلامی افغانستان و ابراز تسلیت به فامیل و دوستان مرحوم، بر روی تامین امنیت مردم افغانستان بخصوص اعضای شورای ملی یاد شده است و همچنین تقاضا شده تا توجه بسیاری در مورد این موضوع صورت بگیرد.

در ادامه از رییس جمهور افغانستان تقاضا شده است تا با بیانیه خود، سال چهارم دوره تقنینی شورای ملی را افتتاح نماید.

محترم حامد کرزی رییس جمهور دولت اسلامی افغانستان نیز در این محفل ضمن یاد بود از وفات مارشال محمد قسیم فهیم، درگذشت موصوف را یک ضایعه بزرگ عنوان نموده است و نظر خود را در این مورد بیان داشته است و سپس روی موضوعات مهم از جمله فعالیت های انجام یافته در ابعاد مختلف افغانستان و تاکید بر مبارزه علیه تروریزم و انتخابات شفاف و عادلانه اسرار نموده است.

همچنین، موصوف از صلح و ثبات آینده نزدیک در افغانستان تاکید نموده است که به زودی در افغانستان یک صلح سراسری تامین خواهد شد و بیان می دارد که همانند یک تبعه افغانستانی از رییس جمهور آینده افغانستان حمایت خواهم کرد.

رییس جمهور در ادامه افرود: ما امیدواریم تا تمامی نیروهای خارجی تا پایان سال روان میلادی به اساس توافقنامه میان ما و ناتو ، از کشور بیرون شوند.

در این بین سوالاتی در لابلای سخنرانی خطاب به جناب کرزی آمده است که مانند گذشته بازهم فرصت طرح سوال و ارایه جواب فراهم نیامد.

آقای رییس جمهور، وقتی شما گروهی را وادار به طرفداری از تیم خاصی می کنید، آیا این امر دخالت واضح و صریح در روند انتخابات و حمایت از تیم خاصی نمی باشد؟
آقای کرزی، درست است که شما بارها نظر به موقعیت خاص سیاسی، توجه ویژه ای به شهدای غازی آباد کنر داشته اید اما اگر ریگی در کفش شما نباشد چرا درباره شهدای لوگر واکنش جدی نشان نداده اید؟

آقای کرزی، همیشه از وطن دوستی صحبت می کنند و خود را وابسته به داشته های وطنی می دانند و دیگران را تشویق به استفاده از منابع داخلی می کنند اما چه شد که به داکترها و منابع طبی افغانستان ارج نگذاشته اید و نور چشم تان در خارج از افغانستان یعنی در هندوستان به دنیا آمد؟

آقای رییس جمهور، شاید آگاه باشید که تعدادی از فعالان جامعه مدنی در خیمه های حمایت از نیروهای امنیتی و فریاد مشترک به سر می برند و خواسته های منطقی به دنبال دارند بنابراین چرا توجه لازم به خواسته های بر حق آنها مبذول نمی شود؟

آقای کرزی، آیا می دانید که بیشتر وزیران کابینه و والی های دفاتر حکومتی به دفاتر کمپاین تبدیل شده اند و همه روزه تمام ملاقات های کمپاینی را در اوقات رسمی در دفاتر رسمی خود تنظیم می نمایند؟

آقای رییس دولت، شما که می دانید باید در پانزدهم حوت، سال جدید تقنینی آغاز شود، در حالیکه ادارات دولتی نیز با انبوه از امور وقت مواجه است اما از جانب شما افتتاح آن برای چندین روز به تعویق افتاده است. آیا این کار شما ضربه شدیدی به روال عادی امور دولتی محسوب نمی شود؟

جناب کرزی، شما مهربانی کنید و انکشافات اخیر درباره قرارداد امنیتی را به ملت اعلام نمایید و بگویید که موضوع امضای این قرارداد به کجا خواهد انجامید؟…

در اخیر محفل لوح تقدیر مجلس نمایندگان و مجلس سنا توسط روسای مجلس به حامد کرزی رییس جمهور دولت اسلامی افغانستان اهدا گردید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار