افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افتتاح بزرگترین پروژه تولید انرژی برق آفتابی در کندهار

پروژۀ متذکره حدود ۲۰ ملیون دالر امریکایی هزینه برمی دارد.

به گزارش افغان تلکس، در مراسم افتتاح این پروژۀ داکتر عبدالله عبدالله ؛ رییس اجرائیه، وزرای انرژی و آب، تحصیلات عالی، صحت عامه و معارف، رییس ادارۀ مستقل ارگان های محل، انجنیر آمان الله غالب رییس عمومی اجرائیوی برشنا، اعضای شورای ملی، والی کندهار و مقامات بلند رتبۀ حکومتی اشتراک ورزیده بودند.

بر اساس اعلامیه شرکت برشنا، پروژۀ متذکره حدود ۲۰ ملیون دالر امریکایی هزینه برمی دارد که جهت پایین آوردن تعرفه برق و حمایت سکتور خصوصی ۱۰ ملیون دالر آن از کمک های بلاعوض یو اس ای ای جدی (USAID) پرداخت می گردد و پول متباقی آن توسط سرمایه گذاری کمپنی داینستی داده می شود.

قابل یادآوری است که پروسۀ عقد قرارداد این پروژه با همکاری برشنا و USAID تکمیل و توافق نامه خرید برق آن توسط د افغانستان برشنا شرکت با کمپنی سرمایه گذاری هندی به امضأ رسیده است.

بر اساس بازه زمانی اعلام شده از سوی برشنا، پروژۀ متذکره در ۱۲ ماه (تا ۲۶ ماه اگست سال ۲۰۱۸م) تکمیل میگردد.

طبق قرارداد کمپنی داینستی هر قدر برق را که بتواند با نصب صفحات آفتابی تولید کند به د افغانستان برشنا شرکت تحویل داده و پول فروش را بدست می آورد.

برشنا تا ۱۵ سال هر کیلووات ساعت انرژی برق را از کمپنی داینستی به ۳.۷ سنت دالر خریداری می نماید.

به گفته برشنا، بعد از گذشت ۱۵سال بهره برداری دستگاه توسط قراردادی دوباره به د افغانستان برشنا شرکت بدون پرداخت پول تحویل داده و طاقت دستگاه بعد از وضع استهلاکات آن می باشد، توسط این دستگاه مشکلات برق پارک های صنعتی حل گردیده و در صورت عدم ضرورت این دستگاه به شبکه برق توزیعی کندهار داده می شود.

قابل یادآوری است که این دستگاه منبع ریزرف شده ندارد، صرف در جریان روز تولید برق داشته و از طرف شب تولید نخواهد داشت.

این در حالی است که قبلاً شرکت برشنا برای پروژه متذکره۱۶۰ جریب زمین مشخص شده را طی مراحل، پایه ها را از مرکز تولید برق آفتابی تا پارک های صنعتی کندهار نصب و لین انتقالی برق را تمدید نموده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار