افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

افتتاح بخش عاجل شفاخانه جمهوریت با حضور وزیر صحت عامه

وزیر صحت عامه هنگام افتتاح بخش عاجل شفاخانه جمهوریت گفت که با آغاز کار این بخش عاجل، هشتاد درصد مشکلات خدمات صحی کاهش خواهد یافت.

از چند سال بدینسو مردم از پائین بودن ارائه خدمات صحی در کشور شکایت داشته اند، اما اکنون وزارت صحت عامه می گوید راهکار های عملی را برای معیاری سازی خدمات صحی در کشور روی دست دارد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه روز گذشته هنگام افتتاح بخش عاجل شفاخانه جمهوریت گفت که با آغاز کار این بخش عاجل، هشتاد درصد مشکلات خدمات صحی کاهش خواهد یافت.

وی افزود:

“تلاش می ورزیم که بخش های عاجل تمام شفاخانه ها را با کارمندان آموزش دیده، وسایل، امکانات و سیستم شیفت مهیا سازیم. و حال شما شاهد افتتاح بخش عاجل شفاخانه جمهوریت با وسایل پیشرفته و داکتران آموزش دیده هستید.”

فیروز همچنان گفت که در کمترین زمان، در شفاخانه های کابل نیز بخش های عاجل را فعال می سازد و این روند در دیگر ولایات نیز برای مشکلات فرا راه خدمات صحی، عملی خواهد شد.

بر اساس گزارش های وزارت صحت عامه افغانستان، بیماران افغان سالانه حدود سه میلیون دالر را با رفتن به کشورهای بیرونی برای درمان هزینه می کنند.

وزارت صحت همچنان می گوید که به علت نبود امکانات مالی، هفتاد درصد خدمات صحی در افغانستان با کاستی های روبه رو است.

در این میان شماری از باشنده گان می گویند اگر خدمات بهتر صحی در افغانستان ارائه گردد، نیازی برای رفتن به کشورهای بیرونی نخواهد بود.

بصیر پادشاه یکی از باشنده گان پایتخت می گوید:

“یک و نیم سال است که مریض داریم، اینجا درمان درست وجود ندارد، در شفاخانه وسایل لازم ارائه خدمات صحی هم وجود ندارد و همین علت سبب شده است که مردم ما برای درمان به بیرون از کشور میروند.

انتظار ما این است که وزارت صحت عامه به بیماران، به وضعیت شفاخانه ها و دیگر مشکلات که سر راه ارائه خدمات بهداشتی قرار دارد، توجه جدی کند.”

وزارت صحت عامه می گوید، در حال حاضر در سراسر کشور، حدود دوصد شفاخانه و دوهزار مرکز صحی فعال است که باید خدمات آنان معیاری شود، اما رسیدن به این هدف، نیاز به کمک سکتور خصوصی دارد.

این وزارت همچنان می گوید، در افغانستان بیماران ۶۹ درصد پول درمان شان را پرداخت می کنند.

با این همه باشنده گان پایتخت از حکومت می خواهند تا برنامه های را جهت سهولت برای بیماران دارای مشکلات اقتصادی، فراهم سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار