افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

افتتاحیهٔ مرکز لابراتوار کنترل کیفیت ادویه، محصولات صحی و غذایی با حضور داشت ریاست اجراییه

برنامهٔ افتتاحیه

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در برنامهٔ افتتاحیهٔ مرکز لابراتوار کنترل کیفیت ادویه، محصولات صحی و غذایی می‌گوید که سرمایه‌گذاری روی لابراتوارهای کنترل کیفیت دوا صحت و سلامت مردم افغانستان را تضمین می‌کند.

داکتر عبدالله عبدالله که روز گذشته در برنامهٔ افتتاحیهٔ این مرکز سخن می‌زد گفت که فعال کردن لابراتوار کنترل کیفیت دوا یک گام بسیار موثر و سازنده است که نیاز آن به شدت احساس می‌شد.

 

او افزود که واردات ادویهٔ بی‌کیفیت، ناقص و قاچاقی صدمه بزرگ مادی و معنوی را بر پیکر جامعه وارد ساخته که عوارض و عواقب آن بر همگان واضح است؛ اما با فعال شدن این مرکز میزان خسارات و دواهای بی‌کیفیت کاهش می‌یابد.

 

به گفته او، با فعال شدن لابراتوارهای معیارهای سرمایه‌گذاری و تولیدات داخلی افزایش پیدا کرده و از واردات دواهای بی‌کیفیت، قاچاقی و عرضه‌ آن در بازار جلوگیری صورت می‌گیرد.

 

داکتر عبدالله عبدالله وعده سپرد که تلاش می‌کند تا لابراتوارهای کنترل کیفیت دیگر را در ولایات ننگرهار، بلخ، قندهار و هرات نیز فعال کند تا بازرگانان کشور از سردرگمی و سرگردانی نجات یابند.

 

او افزود که متخصصان طبی از نظر ظرفیت و توانایی کاری در سطح بالا قرار دارند؛ اما موجودیت دواهای بی‌کیفیت در بازار نتیجه کار آنان را زیر سوال برد‌ند؛ ولی آغاز فعالیت مرکز کنترل کیفیت برای حل این مشکلات امیدوار کننده است.

 

همچنان داکتر فیروز‌الدین فیروز وزیر صحت‌َعامه اظهار داشت که مرکز لابراتوار کنترل کییفیت دوا به هزینه ۲ میلیون دالر امریکایی ساخته شده است که با فعال شدن آن ۲۰ فیصد قاچاق دوا کاهش پیدا می‌کند.

 

رییس اجراییه کشور خطاب به رهبری وزارت‌ صحت‌َعامه گفت: برای مردم افغانستان و بازرگانان ثابت کنید که در این مرکز شفافیت کامل وجود داشته و از طریق آن به نفع و یا بر ضد هیچ‌کسی کار نمی‌شود.

 

او علاوه کرد که در مرکز لابراتوار کنترل کیفیت یک ذره تحمل و مصلحت در برابر فساد‌ اداری قابل تحمل نیست؛ زیرا سلامت ملت وابسته به کیفیت دوا می‌باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار