افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعمار بلند منزل های غیر قانونی ساحات باستانی هرات را تهدید میکند

مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از اعمار بلند منزل های غیر قانونی در اطراف ساحات باستانی ابراز نگرانی کرده هشدار می دهند در صورتیکه این روند ادامه پیدا کند، شهر هرات تا دو سال دیگر فاقد ساحات باستانی خواهد بود.

 

در جریان سیزده سال گذشته شماری از افراد به صورت خود سرانه و غیر قانونی دست به ساختمان های بلند منزل در اطراف ساحات باستانی شهر هرات زده اند.

 

جاوید ضرغام آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات اعمار بلند منزل ها در اطراف محلات باستانی شهر هرات را مخالف با برنامه های اداره جهانی یونیسکو و دولت افغانستان خواند.

 

او گفت، در حال حاضر ده ها ساختمان غیر قانونی در شهر قدیم، اطراف مناره های مصلی و گازرگاه شریف، محلاتی که گفته می شود کاندید لست میراث های فرهنگی جهان است، ساخته شده است.

 

تنها 450 آبده تاریخی و ساحه باستانی در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات ثبت شده است ولی فرهنگیان در هرات می گویند دست کم 900 آبده تاریخی در شهر و ولسوالی های پانزده گانه این ولایت وجود دارد.

 

با این حال جاوید ضرغام آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات هشدار می دهد در صورتیکه ساخت و ساز های بی رویه در اطراف بناهای تاریخی شهر هرات متوقف نشود تا دو سال دیگر تمام ساحات باستانی در این شهر از بین خواهد رفت.

 

آقای ضرغام، ریاست شاروالی ولایت هرات و مسوولان پولیس را متهم به سهل انگاری در اعمار ساختمان های غیر قانونی در اطراف ساحات باستانی کرده و از آنان خواست تا در این مورد غافل نباشند.

 

غلام غوث نیکبین شاروال هرات می گوید، بعضی از افراد زورمند در جریان سال های گذشته به صورت خود سرانه دست به اعمار بلند منزل ها در اطراف محلات باستانی در شهر هرات زده اند.

 

آقای نیکبین اطمینان می دهد که ریاست شاروالی هرات در نظر دارد تا با همکاری شمار دیگر از نهاد های دولتی این روند را کاملاً متوقف سازد.

 

از سوی هم محی الدین نوری یکی از فرهنگیان هرات موجودیت فساد اداری در نهاد های ذیربط را از برجسته ترین دلایل این روند می داند.

 

آقای نوری به این باور است، در صورتیکه مسوولان دولتی نتوانند جلو اعمار بلند منزل های غیر قانونی در اطراف مکان های تاریخی این ولایت را بگیرند، هرات چانس شمولیت در لست میراث های فرهنگی جهان را از دست می دهد.

 

ولایت هرات در غرب افغانستان یکی از مناطق باستانی در این کشور به حساب میاید که گفته می شود کمتر از نه صد آبده تاریخی و ساحه باستانی در آن وجود دارد.

 

مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات گفته اند، ساحه شهر قدیم، مصلی هرات، باغ دشت و گارزگاه شریف از جمله محلاتی است که در چند سال اخیر کاندیدای یونسکو شده اند اما عدم توجه به این ساحات از سوی دولت و اعمار بلند منزل های غیر قانونی در اطراف آنها از موارد دیگریست تا این محلات نتوانند شامل لست میراث های فرهنگی جهان شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار