افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلان عامل اصلی حمله طالبان بالای میدان هوایی کندهار

هیئت حقیقت یاب مشرانو جرگه میگوید، عدم هماهنگی میان نهاد های امنیتی، ضعف استخبارات در این نهاد ها و غفلت وظیفوی نهاد های امنیتی ولایت کندهار را عامل اصلی حمله طالبان بر میدان هوایی این ولایت میگوید.

 

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه که رهبری این هیئت را داشته است روز گذشته در جلسه عمومی این جرگه گفت بررسی های آنان نشان میدهد که طالبان این حمله را هفت ماه پیش برنامه ریزی کرده بودند.

 

ایزدیار در هنگام ارائه نتایج بررسی های این هیئت همچنان گفت که طالبان سلاح و مواد انفجاری را در یک بازار و یک حمام که در نزدیکی میدان هوایی قرار دارد، جابجا کرده بودند:

 

” عوامل نفوذ دشمن که چطور دشمن در این ساحه نفوذ کرده است، وجود یک بازارچه غیر معیاری که در این ساحه ایجاد شده است، ما قول اردو را گفتیم که اینطور کار نمیشود که هفت ماه پیش اینجا کار صورت گرفته است و کسی خبر نشده و غفلت وظیفوی از پولیس شروع از دهن دروازه قره ول تا کسانی که در اینجا وظیفه داشته صورت گرفته است. “

 

معاون اول مشرانو جرگه گفت بررسی های آنان از زبان مقام های امنیتی نشان میدهد که پنجاه و چهار غیر نظامی در این رویداد کشته شده اند، اما مردم عام گفته اند که تلفات غیر نظامیان در این رویداد نود و یک تن بوده است.

 

ایزدیار همچنان از زبان مقام های قول اردوی ۲۰۵ اتل در کندهار میگوید که در پیوند به انجام این حمله سه تن تا کنون بازداشت شده اند.

 

وی از حکومت میخواهد تا هیئت با صلاحیتی را برای بررسی بیشتر چگونگی انجام این حمله بگمارد و کسانیکه در پیوند به این رویداد غفلت وظیفوی کرده اند را مجازات کند.

 

اما ارائه این گزارش هیئت حقیقت یاب مشرانو جرگه از سوی رحمت الله اچکزی یکی از نماینده گان کندهار در این جرگه با انتقاد گرفته شد و وی گفت که این گزارش کمبودی های دارد و آنگونه که لازم بوده است، گردآوری نشده است.

 

مخالفان مسلح دولت که گفته میشود شمار آنان به چهارده تن میرسید، حوالی ساعت پنج شام هفدهم ماه قوس سال روان به میدان هوایی کندهار حمله کردند.

 

حال وزارت دفاع افغانستان میگوید که این وزارت در بخش برنامه ریزی های نظامی مشکل ندارد، اما گاه گاهی در بخش های تکتیکی این وزارت با مشکلاتی روبه رو است:

 

” ما در بخش ستراتیژیک و اپراتیفی مشکل نداریم، اما گاه گاهی در بخش تکتیکی به علت نا هماهنگی مشکلات بمیان میاید و ما برای حل آن کار میکنیم تا مسئولین و قوماندانان که تجربه شان در سطح پایین تر قرار دارد، آموزش دهیم. “

 

پیش از این ولسی جرگه افغانستان نیز هیئتی را برای بررسی حمله طالبان بر میدان هوایی کندهار به این ولایت فرستاده است که اعضای هیئت این جرگه نیز نتایج بررسی هایشان را بر عدم هماهنگی میان مقام های امنیتی این ولایت خلاصه کرده اند.

 

در این اواخر که امنیت ولایت کندهار قناعت بخش گفته میشد، با انجام این حمله از سوی طالبان، بار دیگر نگرانی های باشنده گان این ولایت را از بهر نا امنی ها به همراه شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار