افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلان آماده گی پاکستان برای از سرگیری مذاکرات صلح

سرتاج عزیز در آستانه سفرش به کابل گفت، در صورتیکه افغانستان خواسته باشد، کشورش حاضر است تا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان مقامات افغان و طالبان زمینه سازی کند.

 

پاکستان نخست باید اقداماتی را برای ایجاد فضای اعتماد با افغانستان سردست گیرد که پروسهء صلح را به دنبال داشته باشد.

 

جاوید فیصل سخنگوی رییس اجراییه حکومت وحدت ملی این مطلب را به پاسخ گفته های سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان بیان کرده است.

 

سرتاج عزیز در آستانه سفرش به کابل گفت، در صورتیکه افغانستان خواسته باشد، کشورش حاضر است تا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان مقامات افغان و طالبان زمینه سازی کند.

 

جاوید فیصل در مورد خواست های حکومت افغانستان از پاکستان چنین گفت:

 

“در میان این اقدامات، دست کشیدن از حمایت جنگجویان مسلح مخالف، مسدود کردن پایگاه های آنها در خاک پاکستان، در کنار آن ازبین مراکز آموزش و تربیت نظامی و همچنان منابع مالی آنها، می باشد.”

 

به گفتهء جاوید فیصل، از آنجاییکه پروسه صلح یک پروسهء کامل افغانی و به رهبری و میزبانی افغانان به پیش برده خواهد شد، خواست آنها از حکومت پاکستان در شرایط کنونی قطع حمایت از جنگجویان مسلح مخالف، قطع منابع مالی آنها و در مجموع عمل کردن پاکستان به تعهدات اش می باشد.

 

مذاکرات صلح میان نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان رسماً برای نخستین بار در ماهء رمضان در شهر مری پاکستان برگزار شد.

 

قرار بود دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در نهم ماهء اسد یکبار دیگر به میزبانی پاکستان برگزار شود، اما نشر خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان چند روز پیش از مذاکرات صلح این روند را تا مدت نا معلوم به تعویق انداخت.

 

از تایید مرگ ملا عمر از سوی گروه طالبان دیر نگذشته بود که شهر کابل شاهد حملات مرگبار گردید که بیشتر قربانیان آن غیرنظامیان بودند.

 

پس از حملات بمبی ، رئیس جمهور افغانستان گفت، که دیگر نیازمند کمک پاکستان در گفتگوهای صلح افغانستان نیست.

 

جاوید فیصل می گوید، حکومت وحدت ملی در طول تقریباً یک سال از فعالیت اش تلاش زیاد کرده تا زمنیه بهبود روابط بین دو کشور را مساعد سازد، اما به گفتهء وی پاکستان با این همه تلاش های افغانستان بازهم موقف قبلی خود را حفظ کرد.

 

جاوید فیصل یکبار دیگر تاکید کرد که اکنون زمانی آن است که حکومت پاکستان با اقدامات عملی در روابط با افغانستان فضای اعتماد ایجاد کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار