افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلان آماده گی ها برای گشایش سفارت افغانستان در کشور یونان

پس از آنکه گزارش ها از وضعیت دشوار مهاجرین افغان در یونان به نشر رسید، وزارت خارجه افغانستان از آماده گی ها برای گشایش یک سفارت در این کشور خبر داد.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت، متن موافقتنامه دوجانبه در رابطه به گشایش سفارت افغانستان در یونان از سوی وزارت خارجه نهایی شده است:

 

” در رابطه به مشکلات که مهاجرین افغان در کشور یونان دارند بخاطر حل همین معضله حکومت افغانستان تصمیم اتخاذ کرده تا سفارت افغانستان در یونان گشایش یابد کار های را که وزارت خارجه باید انجام میداد انجام شده متن موافقتنامه دوجانبه که در رابطه به گشایش سفارت افغانستان در یونان از جانب آن کشور به امضا برسد از سوی وزارت خارجه نهایی شده است. ”

 

آقای مستغنی افزود، با گشایش سفارت افغانستان در یونان به وضعیت مهاجرین افغان مقیم آن کشور رسیده خواهد شد.

 

این اظهارات در حالی مطرح می شود که چندی قبل گزارش های از وضعیت دشوار افغان های مهاجر در کمپ های یونان که امیدوار دریافت اقامه دایمی در اروپا اند به نشر رسید.

 

در گزارش گفته شده که اکثر آنها خوراک و پوشاک نداشته و به خدمات طبی جدی نیاز دارند.

 

در این حال پولیس اتریش نیز روز یکشنبه از دریافت ده ها مهاجر غیرقانونی افغان در حالت رقتباری در یک شاهراه این کشور خبر داده است.

 

گفته شده این مهاجرین که بیشتر شان افغان می باشند، برای چندین ساعت در کانتینر لاری جابجا گردیده بوده و به دلیل جای نا مناسب اکثر آنان بیمار بوده که پس از دستگیری به شفاخانه منتقل شده اند.

 

اما وزارت خارجه افغانستان اتخاذ تصمیم در رابطه به مهاجرین غیر قانونی افغان در اتریش را پیش از وقت می داند.

 

اتریش و یونان از کشورهای اند که مهاجران غیر قانونی سعی دارند از این طریق این خود را به کشورهای اتحاديه اروپا برسانند.

 

در این اواخر گزارش های معتددی از وضعیت دشوار مهاجرین افغان در کشور های همسایه و جهان نشر شده است.

 

نا امنی، بیکاری، افزایش مشکلات اقتصادی و عدم فرصت های شغلی مناسب از عوامل گفته شده که اتباع افغانستان را مجبور به مهاجرت های غیر قانونی کرده است.

 

در این حال نادر فرهاد سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان گشایش سفارت افغانستان در یونان را برای حل مشکلات افغان های مقیم آن کشور تاثیر گذار می داند:

 

” ایجاد تفاهمنامه میان کشور های افغانستان و یونان که باعث تاسیس و ایجاد نماینده گی سیاسی افغانستان در یونان شود بدون شک تاثیر گذار روی وضعیت زنده گی افغان ها در یونان خواهد بود رسیده گی به اتباع افغانستان به شکل موثر صورت خواهد گرفت. ”

 

آگاهان از حکومت و کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجرین می خواهند تا در قبال حق انسانی مهاجران افغان در خارج از کشور احساس مسوولیت کرده و برای نجات و برگشت داوطلبانه آنان به کشور زمینه را مساعد سازند.

 

آنان همچنان از حکومت می خواهند تا زمینه های مناسب زنده گی را در داخل کشور به مردم مساعد سازد تا از مهاجرت های غیرقانونی جلوگیری صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار