افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلام کابینه مشکل را حل نمی کند

یکی از مشکلات اساسی این است که مواد تفاهم نامه ای که این دو رهبر ایجاد کردند تا طبق آن عمل کنند و حکومت وحدت ملی را ایجاد کنند، با قانون اساسی مطابقت ندارد به همین دلیل ما هر روز شاهد جنجال های جدیدی هستیم.

 

صد روز از ایجاد حکومت وحدت ملی گذشت. کابینه تشکیل نشد و گویا به زودی هم قصد تشکیل شدن ندارد. هرچند اعلم شده که طی دو روز آینده اعلام می شود. کارکرد این حکومت در صد روز اول از بسیار ناامید کننده بود. کشور شاهد انواع مختلفی از نا بسامانی ها شد. اما چرا حکومت وحدت ملی نتوانست کابینه را تشکیل دهد و چرا اینگونه نا به سامان و ناکارآمد به پیش رفت؟

 

احمد ولی مسعود رییس بنیاد احمد شهید احمدشاه مسعود در برنامه «پس از صد روز در ارگ» گفت: صد روز نخست محکی است که کارایی دولت ها را می سنجد. در افغانستان این موضوع معمول نبود ولی حالا مردم قضاوت خودرا در این مدت از حکومت وحدت ملی می کنند. تا امروز متاسفانه دو طرف موفق نشدند تا بتوانند چارچوب وحدت ملی راایجاد کنند. فعلاً کارهایشان است که مورد قضاوت مردم قرار می گیرد نه دولت وحدت ملی، چرا که مکانیزمی که بنا به دولت وحدت ملی است تا به امروز ایجاد نشده است. پس اگر قضاوت می کنیم بر سر کارکرد خودشان قضاوت می کنیم. آنها تا به اینجا توانستند بحران را مهار بسازند و باهم به شکل حکومت وحدت ملی کنار بیایند وگرنه اگر این پیشنهاد و این طرح نمی بود بحران دامنه دار می شد. در عین حال و متاسفانه آنها نتوانستند چارچوب این حکومت را تشکیل بدهند.

 

وی در پاسخ حرف هایی که در خصوص این دولت زده می شود که بدتر ازدولت قبلی شده و می گویند که «کفن کش سابق بهتر از قبرکن امروز» عنوان کرد: بسیاری از مشکلاتی که این دولت با آن مواجه است به خاطر کارهایی است که در دولت گذشته اتفاق افتاده و به میراث مانده است. این شرایط افغانستان و مشکلات چند لایه ای که وجود دارد و شرایط اجتماعی افغانستان از گذشته به یادگار مانده است.

 

برادر احمدشاه مسعود، صد روز را مهلتی برای قضاوت مردم دانست و گفت: هم اکنون قضاوت مردم درباره این رهبران تغییر کرده است. این قضاوت درمورد هردو تیم تغییر کرده است. رهبران هم خودشان متوجه این امر شده اند. یکی از مشکلات اساسی این است که مواد تفاهم نامه ای که این دو رهبر ایجاد کردند تا طبق آن عمل کنند و حکومت وحدت ملی را ایجاد کنند، با قانون اساسی مطابقت ندارد به همین دلیل ما هر روز شاهد جنجالهای جدیدی هستیم. در این شکی نیست که اگر رهبران ما موفق شوند و بتوانند دولت وحدت ملی را شکل بدهند و چارچوب آن را ایجاد کنند، شرایط بهتر می شود و می تواند بازده مثبتی داشته باشد.

 

مسعود رهبران حکومت را موظف دانست که هر چه سریعتر جایگاه افغانستان را در موضعات مختف از جمله در بین کشورهای دیگر مشخص سازند و افزود: مشکل افغانستان فعلا فقط مشکل خود افغانستان نیست. مشکل منطقه و فرا منطقه است به همان نسبت ما نمی دانیم که افغانستان درکجای چارچوب کلان یا استراتژی های کلان جهان بیرون قرار دارد. ما امروز بنیه ای ضعیف و حاکمیتی ضعیف تر داریم. کشورهایی که در اطراف ما و در فرامنطقه هستند قوی تر عمل می کنند و آرایش جدید در محور افغانستان شکل می گیرد.

 

وی ادامه داد: مسایل افغانستان بیشتر مرتبط به مسایل بیرون می شود. کنفرانس لندن، توکیو، بن و نشست های مختلف دیگر از جمله این ارتباط ها است. حتی تفاهم نامه ای که بین دو کاندید ایجاد شد از طرف وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد شد. اینها بر مسایل کشور تاثیر مستقیم دارند هر کشور منافع خود را دارد و نمی توانند بی تفاوت باشند. وقتی کشورهای مختلف در محور افغانستان فعال شده و آرایش جدید شکل می گیرند افغانستان نمی تواند از این آرایش بیرون باشد. مهم این است که ما بدانیم که در کجای این استراتژیهای کلان قرار داریم. این مسوولیت رهبران محترم هستند که باید این را واضح و روشن بسازند که دقیقاً مادر کجا قرار داریم و افغانستان به کدام طرف پیش می رود. چه کسی دوست و چه کسی دشمن ما است؟ با چه کسانی نزدیک هستیم و به ما کمک می کنند؟ این ها مسایلی است که باید سریعاً روشن شود.

 

رییس بنیاد احمدشاه مسعود، اعلام کابینه را حلال همه مشکلات افغانستان نمی داند و می گوید: رهبران ابتدا تفکرات خود را هماهنگ سازند. حتی اگر فردا کابینه اعلام شود، نمی تواند صندوقی جادویی باشد که بتواند مشکلات افغانستان را حل کند. وزارت ها وسرپرستها برای فعلا وجود دارند درست است که نمی توانند به طور هماهنگ با اینها کار کنند اما موجودیت دارند باید توجه داشته باشیم که وزیرهای جدیدی هم که خواهند آمد مدتی طول می کشد تا بتوانند به کار دولت وارد شوند و این خود وقفه ای دیگر است. رهبران حکومت باید ابتدا یک دیگاه مشترک بین خودایجاد کنند. به طور مثال درمورد امنیت افغانستان که هر روز ناامنی وجود دارد. آنها درمورد طالبان و پاکستان دیدگاه مشترک ندارند.

 

مسعود افزود: در این صد روز پارادوکس ذهنی رهبران حتی در بین خودشان حل نشده است. چطور در بین دو تیم می تواند و در بین مردم افغانستان می تواند حل شود. مشکلات هر روز بیشتر می شود. این دولت نه دولت اصلاحات و نه دولت تحول است. هر دو توافق کردند و دولت وحدت ملی را ایجاد کردند. درواقع در این دولت هم تضاد وجود دارد و هم نمی توانند همگرایی داشته باشند.

 

وی در پایان گفت: برای این وضعیت دو راهکار وجود دارد، اینکه بین خود اعتماد به وجود می آورند و تا به روی کار آمدن مجلس جدید و تثبیت نظام و در چارچوب نظام کارها به پیش برود و باید هرچه زودتر به سمت لویه جرگه بروند. اگر نمی توانند از طریق اعتماد به هم کار کنند از طریق سیستم کار خود را انجام دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار