افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 8 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلام پنج مقرری رییس جمهور بحیث والیان جدید ولایات شمال/بررسی کارنامه‌ کاری

از پنج‌ مقرری جدید ریاست جمهوری، با کارنامه‌ چهار تن آنان که بحیث رهبران جدید ولایت‌های نسبتا ناآرام شمال مقرر شده اند آشنایی دارم. شمال اکنون در محور تحولات و تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز است.

یکی از مهم‌ترین عواملِ افزایش ناامنی و نفوذ گروه‌های دهشت‌گر در نقاط مهم ولایات شمال افغانستان، نبود رهبری سالم و متعهد در راس این ولایات بود. پس از قرار گرفتن اشرف غنی در مقام ریاست جمهوری کشور تاکنون، این ولایات توسط سرپرست‌ها مدیریت می‌شدند. سرپرست‌هایی که با دلسردی و نا امیدی تمام، در دفاتر شان نشسته و منتظر برگه‌های منفکی و یا تبدیلی شان بوده و هیچگاه به عنوان رهبر یک ولایت، تصمیم خردمندانه و سالم در مساله‌ تامین امنیت و ثبات ولایت شان گرفته نمی‌توانستند، چون امیدواری برای بودنِ شان تا یک روز بعد در آن پست وجود نداشت. حکومت هم تا وقتی که این ولایات در لبه‌ پرتگاه قرار نگرفتند، والیان جدید را معرفی نکرد. اکنون اتفاق خوشی که افتاده اعلام پنج مقرری جدید و از جمله مقرری 4 تن بحیث والیان جدید ولایات شمال از سوی ریاست جمهوری است.

از پنج‌ مقرری جدید ریاست جمهوری، با کارنامه‌ چهار تن آنان که بحیث رهبران جدید ولایت‌های نسبتا ناآرام شمال مقرر شده اند آشنایی دارم. شمال اکنون در محور تحولات و تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز است. سرپل، فاریاب، بغلان و تخار ضمن این‌که هرکدام ویژگی‌ها و تاثیرگذاری‌هایی در بخش اقتصاد و امنیت کشور دارند، از کلیدی‌ترین ولایاتی اند که به شدت مورد توجه گروه‌های دهشت‌افکن قرار گرفته. داکتر یاسین ضیا، محمد ظاهر وحدت، سید انور سادات و ستار بارز، رهبران جدیدی اند که پس از این می‌توانند اوضاع شمال را به مقصدی که بخواهند سوق دهند. این چهار والی جدید، ضمن اینکه از تجربه‌های کافی در بخش حکومت‌داری برخوردار اند، حمایت پایگاه‌های محکم اجتماعی و سیاسی را نیز با خود دارند.

 

چهار والی جدید ولایات شمال، تاکنون از کارنامه‌ نیک در بخش‌های مختلفی که کارکرده اند برخودار اند، امیدوارم با قرار گرفتن در مقام رهبری یک ولایت و در حساس‌ترین مرحله‌ زمانی، بتوانند نسخه‌ شفابخش اوضاع کنونی را ارایه کرده و به وقایه‌ دردهای ولایت مربوطه شان تلاش کنند.

 

شمال اکنون بخشی از یک پروژه‌ی بزرگی است که براساس آن باید نآرام‌تر گردیده و طعمه‌ی دهشت و وحشت شود. امیدوارم مقرری‌های تازه، پروژه‌ دیگری جهت بدنام‌سازی چهره‌های جدید با به چالش کشانیدن ولایات مربوط شان نباشد. چون مطمینم اگر سرپل، تخار، بغلان و فاریاب نا آرام‌تر گردیده و به سرنوشت غم‌انگیر قندوز دچار شود، این آقایان بیشتر از عمر صافی، توهین و تحقیر خواهند شد. با وجود این‌که کارنامه‌ هیچ یک از این چهار تن، مشابهتی با کارنامه‌ سیاه عمر صافی ندارد اما باید مواظب بازی بزرگی که روی سرنوشت شمال جریان دارد باشند و از معامله شدنِ ولایت و کارنامه‌ شان جلوگیری کنند.

 

آنچه من را بیشتر از همه به بهبود اوضاع شمال امیدوار ساخت، چهره‌های جدید، با تجارب خوب و کارنامه‌ نیک حکومت‌داری شان است که می‌توانند نقطه‌های ثبات را در ولایات شان تمثیل کنند.

 

1- داکتر یاسین ضیا، دانش آموخته‌ استخبارات و تجربه‌ی سال‌ها کار در امنیت ملی افغانستان را دارد. او تا چندماه قبل، معاون اپراتیفی امنیت ملی افغانستان بود و از چهره‌های بارز و تاثیرگذار در عرصه‌ی تصمیم‌گیری برای سرکوب دهشت‌گران. داکتر ضیا، ضمن این‌که از تجربه‌ی خوب حکومت‌داری برخوردار است، پایگاه محکم اجتماعی نیز دارد. داکترضیا اکنون در مقام رهبری ولایتی قرار گرفته است که به شدت مورد توجه گروه‌های دهشت‌افکنِ همچون طالبان، تحریک اسلامی ازبیکستان و تروریست‌های آسیای میانه است. او با چندین سال کار در مهم‌ترین بخش امنیت ملی افغانستان، این گروه‌ها را بصورت ذره‌بینی مطالعه کرده و با رفتارها، برنامه‌ها و چگونه سرکوب کردنِ آنان بخوبی آشنا است. یکی از ویژگی‌های ولایت تخار، مرزی بودن آن با آسیای میانه است. این ولایت همواره یکی از پر رفت و آمدترین مسیرهای قاچاق از افغانستان بسوی آسیای میانه بوده است. داکتر ضیا با تجارب استخباراتی و نظامی که دارد، می‌تواند این مرز را مصوون ساخته و ولایت تخار را به محلِ امنی برای زندگی مردم تبدیل کند. شهر تخار شهر چشمه و چنار است. شهری که اکنون در تهدید جدی تروریست‌ها قرار گرفته و افراطی‌های هم‌سو با دهشت‌افکنان به نام حزب التحریر، جمعیت اصلاح و صدها مدارس تروریست‌پرور را در خورد جاداده است که همه برای سقوط این شهر بدست برادران تروریست شان لحظه‌شماری می‌کنند. با در نظرداشت تجارب کاری، پایگاه اجتماعی داکتر ضیا در خود ولایت تخار و استقبال مردم از این گزینش، مطمین ام که سرنوشت تخار و بخشی از شمال، بسوی بهبودی به پیش خواهد رفت.

 

ضمن اینکه برای داکتریاسین ضیا، آرزوی موفقیت می‌کنم، به مردم تخار، این گزینش را تبریک گفته و برای شان روزهای خوب و شهری ثبات آرزو می‌کنم.

 

2- سید انور سادات، چهره‌ی جنجالی پارلمان و از نزدیک‌ترین یاران معاون اول ریاست جمهوری. آقای سادات در ترکیه تحصیل کرده و نماینده‌ برحال مردم سرپل در پارلمان کشور است. او تجربه‌ی کار را در رسانه‌ها از جمله مدیریت تلویزیون آیینه و بخش‌های فرهنگی و سیاسی حزب جنبش ملی دارد. آقای سادات در پارلمان افغانستان یکی از چهره‌های جوانی است که همواره بصورت آشکار از کم‌کاری‌های حکومت انتقاد کرده و مردم سرپل را تا جبهه‌ جنگ علیه طالبان همراهی کرده است. آقای سادات به خوبی از پیچ و تاب‌های امنیت و سیاست در فاریاب آشنا است و گزینش او را در مقام رهبری ولایت فاریاب، به فال نیک گرفته و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

3- محمد ظاهر وحدت، از نزدیک‌ترین چهره‌های حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به استاد محقق. آقای وحدت دانش آموخته‌ علوم اسلامی در ایران و ماستر در علوم سیاسی از دانشگاه پیام نور است. تجربه‌ی سال‌ها کار به عنوان معاون یکی از کلیدی‌ترین ولایات افغانستان را دارد. او با حمایت سیاسی استاد محقق، بیشتر از پنج سال است که معاون عطامحمدنور در ولایت بلخ است و با رمز و رازهای رهبری یک ولایت بخوبی آشناست. آقای وحدت، برای سرپل، در اوضاع شکننده‌ کنونی، می‌تواند یک گزینه‌ موثر واقع شود. با در نظرداشت تجربه‌ کافی و سال‌ها کار با یکی از قدرتمندترین والی‌های کشور، او می‌تواند اوضاع سرپل را به سوی بهبودی و امیدواری سوق دهد. برای آقای وحدت موفقیت و برای مردم سرپل امیدواری و بهبود اوضاع آرزو می‌کنم.

 

4- ستار بارز را که تا چند روز قبل برایش به عنوان سرپرست ولایت فاریاب زنگ زده و از اوضاع گزارش می‌گرفتم، هنوز از نزدیک ملاقات نکرده ام. آنچه را می‌دانم، این است که آقای بارز تجربه‌ی کافی در بخش رهبری و اداره‌ی یک ولایت دارد. فاریاب یکی از کلیدی‌ترین ولایات است و تجربه‌ی کار به عنوان معاون و سرپرست ولایت فاریاب، به آقای بارز کمک می‌کند تا بغلان را بخوبی مدیریت کند.

 

ضمن آرزوی موفقیت برای آقای بارز، باید یاد آور شوم که ایشان چهاردهمین والی طی چهارده سال گذشته در ولایت بغلان است.

 

تقرری‌های جدید در ولایات شمال، من را به بهبود اوضاع امیدوار ساخته است. این چهره‌ها نسبت به وابستگی‌های شدیدی که به مردم و محورهای قدرت در شمال دارند، مجبور اند اوضاع را به نفع مردم مدیریت کرده و ولایات تحت رهبری شان را از دچار شدن به سرنوشت قندوز جلوگیری کنند.

 

مختار وفایی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار