افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اعلام موضع جدید احمدزی درباره دولت وحدت ملی

پیش از این اشرف غنی گفته بود که حاضر به شرکت در دولت شراکتی نیست اما اکنون که زمان اعلام نتایج بازشماری فرا رسیده، می گوید که حاضر است با عبدالله در زیر یک سقف حکومتداری کند.

آرای دور دوم بازشماری و بازرسی شد و اکنون منتظر اعلام نتایج آن هستیم. اما اختلاف درباره حدود مسوولیت های رییس اجرایی همچنان موضوعی است که در دو ماه مذاکره فنی و سیاسی دو تیم تحول و تداوم و تیم اصلاحات و همگرایی حل نشده باقی مانده است.

این موضوع آنقدر فراگیر شده که حتی اشخاصی چون جناب صبغت الله مجددی نیز از تیرس آن در امان نبودند و کرزی نیز برای رفع این معضل دست به دامان مردم شد تا با برگزاری راهپیمایی های مسالمت آمیز از دو نامزد بخواهند که به این بن بست انتخاباتی خاتمه دهند.

در این میان جناب اشرف غنی رهبر تیم تحول و تداوم موضع خود را در قبال اعلام نتایج نهایی انتخابات که احتمالا یکی دو روز آینده انجام خواهد شد، بیان کرده و گفته است: باور ما تشکیل دولت وحدت ملی و فراگیر در کشور است.

محترم اشرف غنی احمدزی در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در کابل با تشریح اوضاع کنونی کشور، به کسری بودجه، مشکلات اقتصادی و افزایش ناامنی ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه به کسی اجازه نمی دهیم کشور را به بحران بکشاند، گفت: وضعیت کنونی قابل قبول نیست و باید وضعیت تغییر کند، زیرا ما مسوول حفظ جان و مال مردم افغانستان هستیم.

این نامزد حکومت وحدت ملی را در برگیرنده تمام مردم کشور دانست و با تاکید به اینکه، حکومت وحدت ملی به هیچ اقلیت سیاسی تعلق نخواهد داشت، گفت: حاکمیت قانون بزرگترین رکن حکومت وحدت ملی است.

وی افزود: تاکید بر قانون اساسی برای ثبات در افغانستان است، زیرا بدون توسل به قانون جامعه به ثبات نمی رسد، از این رو سیاست ما سیاست حذف نیست، بلکه سیاست پذیرش و مشارکت است تا از حکومت های موازی جلوگیری شود و افغانستانی پویا، قوی و متحد داشته باشیم.

وزیر مالیه سابق کشور در ادامه با اشاره به مذاکرات سیاسی خود با داکتر عبدالله نامزد معترض انتخابات اظهار داشت: باور ما حکومت فراگیر است و مذاکرات سیاسی نیز ادامه دارد تا مشکلات فعلی کشور هرچه سریعتر حل و فصل شود.

جناب احمدزی در ادامه، کمیسیون انتخابات را نهادی قانونی دانست که وظیفه برگزاری و اعلام نتایج را دارد و ابراز داشت: از طرف داکتر عبدالله پیشنهاد بازرسی 50 درصد آرا شده بود اما ما برای شفافیت، بازرسی 100 درصد آرا را پذیرفتیم و اکنون پس از بازرسی های انتخابات بدون شک از پشتیبانی فراگیر ملی برخوردار است و مشروعیت انتخابات از نگاه جامعه جهانی با هیچ شک و شبهه ای روبرو نیست.

اشرف غنی در پایان با تاکید بر اینکه در چارچوب قانون انعطاف پذیر هستیم اما حق نداریم در قانون انعطاف داشته باشیم، گفت: از داکتر عبدالله درخواست می کنیم دست اتفاق را با هم بگیریم و به ملت اطمینان دهیم تا حکومت وحدت ملی، قانونمند و پاسخگو تشکیل شود.

حال باید دید موضع داکتر عبدالله در قبال این سخنان رقیبش چیست؟ پیش از این اشرف غنی گفته بود که حاضر به شرکت در دولت شراکتی نیست اما اکنون که زمان اعلام نتایج بازشماری فرا رسیده، می گوید که حاضر است با عبدالله در زیر یک سقف حکومتداری کند.

اما آیا داکتر عبدالله نیز از پافشاری خود مبنی بر قبول نکردن نتیجه نهایی در صورت پیروز اعلام نشدنش، کنار خواهد آمد یا اینکه بالاخره با پذیرش 50 درصد از حکومت وحدت ملی! پیشنهاد اشرف غنی را می پذیرد و کابل می شود یک کشور با دو پادشاه!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار