- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اعلام جزئیات پیمان راهبردی آمریكا و افغانستان….

[1]

وزیر امور خارجه کشورمان امروز دوشنبه با حضور در مجلس سنا ضمن اعلام توافق نهایی افغانستان با آمریكا در مورد مواد پیمان راهبردی میان دو كشور ، جزئیات آن را برای مجلس سنای كشور تشریح كرد.

‘زلمی رسول’ در مورد مواد موافقتنامه همكاری‌های دراز مدت میان كابل – واشنگتن به اعضای مجلس سنا توضیح داد و گفت: این قرارداد پیمان نظامی را شامل نمی شود و در آینده در مورد همكاری های نظامی با آمریكا قرارداد جداگانه ای منعقد خواهد شد.

موافقت ‌نامه میان كابل – واشنگتن دارای هشت بخش است و دو طرف به عنوان دو كشور با حاكمیت مستقل باید این موافقت ‌نامه را امضا كنند.

وزیر خارجه افغانستان در ادامه گفت: متن این موافقت ‌نامه كه نهایی و به تایید دو كشور رسیده است پس از امضا توسط روسای جمهوری افغانستان و آمریكا در اختیار مجالس دو كشور برای تصویب نهایی قرار خواهد گرفت.

رسول افزود: این قرارداد دارای هشت بخش است كه در همه بخش‌ها امكان تغییرات لازم برای پیشنهادات و مشورت ‌های مجلس نمایندگان، مجلس سنا و ‘لویه جرگه'(مجلس بزرگان و اقوام) در نظر گرفته شده‌ است.

به گفته وی این موافقت ‌نامه شامل یك مقدمه هشت بخشی در مورد حفظ و تقویت ارزش‌های دمكراتیك، تحكیم امنیت پایدار، تحكیم و تقویت همكاری‌های منطقه ‌ای، توسعه در زمینه ‌های اقتصادی و اجتماعی، تقویت نهادها و دولت ‌داری در افغانستان ، تدابیر تطبیق این موافقت ‌نامه و احكام نهایی آن است.

به گفته وزیر امور خارجه افغانستان، در این پیمان احترام به حاكمیت ملی و تساوی دولت‌ها و حفظ استقلال و حاكمیت ملی این كشور تاكید شده است.

زلمی رسول اظهار داشت: در این موافقت ‌نامه افغانستان متعهد شده است كه حقوق زنان و سایر ارزش‌ها را پاس‌ بدارد ،اگر این موافقت‌ نامه نیز امضا نشود، دولت در برابر ملت خود مسوول است و تلاش‌های خود را در راستای حفظ ارزش‌ها انجام خواهد داد.

وی گفت: براساس این موافقت ‌نامه افغانستان متعهد است كه هیچگونه تبعیضی میان اتباع خود قائل نشود .

رسول در ادامه گفت: آمریكا پیشنهاد كرده است كه افغانستان به عنوان متحد سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) اما خارج از چارچوب و تعهدات ناتو محسوب شود كه در آن صورت كمك‌های ناتو به افغانستان ادامه خواهد یافت.

براساس این موافقت‌ نامه به منظور تحكیم صلح و ثبات در افغانستان و كمك به ثبات منطقه ‌ای، مبارزه با القاعده و وابستگانش با هدف توانمندی این كشور برای دفع تهدیدات علیه حاكمیت ملی افغانستان، امنیت و تمامیت ارضی ، طرفین به تلاش‌های خود جهت همكاری نزدیك در اتخاذ تدابیر امنیتی طبق توافق همچنان ادامه خواهند داد.

وی افزود: براساس این موافقت ‌نامه تنها كسانی می‌توانند شامل روند صلح شوند كه قانون اساسی افغانستان‌ را بپذیرند، سلاح خود را به زمین بگذارند و پیوند خود را با شبكه ‘القاعده’ قطع كنند.

زلمی رسول گفت: در كنفرانس ‘شیكاگو’ برای تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان كمك مالی مشخصی درخواست خواهد شد كه سالیانه به مدت 10 سال باید به افغانستان پرداخت شود.

وی افزود: براساس این موافقت ‌نامه آمریكا در پی شناسایی تاسیسات نظامی در افغانستان نخواهد بود و نظامیان این كشور نیز تهدیدی برای همسایه‎های افغانستان نخواهند بود.

وزیر امور خارجه افغانستان گفت: بر مبنای این موافقت ‌نامه واشنگتن متعهد است كه از قلمرو افغانستان برای عملیات علیه كشورهای دیگر استفاده نمی‌كند .همچنین آمریكا در بخش مبارزه با مواد مخدر و تروریسم افغانستان را یاری می ‌رساند.

وی افزود: آمریكا تأكید می‌كند كه هرگونه تجاوز به افغانستان را باعث نگرانی خود می‌داند و اگر افغانستان بخواهد، آمریكا از كمك‌های سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی در این راستا دریغ نخواهد ورزید.

براساس این موافقت‌نامه دو طرف از كشورها می ‌خواهند تا از مداخله در امور افغانستان خودداری كنند و آمریكا در احیای نقش تاریخی این كشور به عنوان پل ارتباطی میان آسیای‌مركزی و جنوب آسیا، افغانستان را كمك می‌كند.

به گفته وزیر امور خارجه افغانستان براساس این موافقت ‌نامه آمریكا از افغانستان حمایت مالی خواهد كرد تا مشكلات اقتصادی خود را حل كند و در ایجاد زیربناها، كشاورزی، انرژی آب، مدیریت منابع طبیعی، بهداشت، آموزش و پرورش و ایجاد نظام نیرومند مالی كمك خواهد كرد.

در موافقت‌ نامه آمده است كه مردم افغانستان خودشان باید از منابع طبیعی كشورشان بهره برداری كنند.

به گفته رسول، آمریكا هزینه‌ های جداگانه‌ای را برای رشد اقتصادی افغانستان كمك خواهد كرد بطوریكه در مرحله اول 50 درصد این كمك‌ها توسط آمریكا هزینه خواهد شد و پس از آن كه روند دولت ‌داری به حد مطلوب رسید، افغانستان خواهد توانست تا 80 درصد این كمك‌ها را مستقیما مصرف كند.

براساس این موافقت ‌نامه، دولت افغانستان موظف است امور دولت‌ داری را با ارتقاء میزان پاسخگویی و ایجاد شفافیت در نهادهای قضائیه، اجرائیه و مقننه بهبود ببخشد تا این‌ نهادها بتوانند نیازهای مردم را بهتر رفع سازند.

بر اساس این پیمان دو طرف‌ برای بهبود ظرفیت‌های انسانی در نهادهای مهم دولتی در افغانستان همكاری می‌كنند ، طرفین به صورت مشترك‌ كار می‌كنند تا ساختارهای موازی شامل تیم‌های بازسازی استانی و تیم‌های موسوم به بازسازی فرمانداری‌ها براساس ‘روند انتقال’ از میان برداشته شوند.

همچنین هر دو طرف موافقت‌ می ‌كنند كه كمیسیونی از جانب وزیران خارجه دو كشور و نمایندگان آنان هر شش ماه در كابل و واشنگتن نشستی برگزار كنند تا بررسی شود موافقت‌نامه راهبردی تا چه میزان به مرحله اجرا درآمده است.

موافقت‌نامه یاد شده برای 10 سال از سال 2014 تا پایان سال 2024 میلادی اعتبار دارد اما طرفین می‌ توانند با موافقت یكدیگر آن را فسخ یا تمدید كنند.

شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان تاكید كردند كه باید كیفیت و كمیت حضور نظامی آمریكا نیز مشخص شود اما وزیر خارجه افغانستان گفت كه در این پیمان موضوع نظامی گنجانده نشده است و در پیمان دیگری در این مورد تصمیم گرفته خواهد شد .

زلمی رسول تصریح كرد: قانونمند ساختن حضور نظامیان آمریكایی در افغانستان در سند جداگانه تنظیم خواهد شد و ضمیمه موافقت‌ نامه به مجلس سنا و پارلمان فرستاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا