افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

اعلام بیعت ملا بازمحمد با رهبر طالبان

طالبان

معاون گروه انشعابی طالبان به سرکردگی ملا رسول به همراه تعدادی از افرادش با ملا هیبت الله رهبر طالبان افغانستان اعلام بیعت کرد.

طالبان در وب سایت خود نوشت: ملا بازمحمد یکی از چهار معاون سرکرده گروه انشعابی از طالبان به تازه گی با ملا هیبت الله رهبر طالبان افغانستان اعلام بیعت کرد.

بر اساس این راپور، نزدیکان ملاعمر و برخی از علمای این گروه برای اعلام بیعت ملابازمحمد با رهبر طالبان افغانستان رایزنی کرده بودند.

در راپور آمده است که یک قومندان نظامی گروه انشعابی طالبان در وُلسوالی چوره ولایت ارزگان در مرکز افغانستان نیز با افرادش به ملاهیبت الله رهبر طالبان پیوسته است.

پیش از این گروه جدا شده از طالبان افغانستان به رهبری ملا محمد رسول، مخالفت خود را با ملاهیبت‌الله من‌حیث رهبر جدید گروه طالبان اعلام کرده بود.

عبدالمنان نیازی سخنگوی گروه انشعابی طالبان در آن زمان گفته بود که رهبری هیبت‌الله برای آنها قابل قبول نیست.

پس از آن که مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان تأیید شد، ملا اختر منصور من‌حیث رهبر این گروه معرفی شد و تعدادی از مقامات سابق این گروه که در زمان ملا عمر از صف طالبان جدا شده بودند با وی مخالفت کردند.

این مخالفان، گروه جدیدی را به سرکردگی ملا رسول با انتخاب چهار معاون از جمله بازمحمد و ملا عبدالمنان نیازی تشکیل دادند.

ملا رسول و برخی افرادش در مقابل کمره شبکه بی‌بی‌سی درولایت فراه در غرب افغانستان اعالام موجودیت کردند.

افراد ملا اختر منصور از همان روزهای ابتدایی مخالفت خود را با گروه جدید اعلام کردند و علیه آن‌ها دست به اقدام نظامی زدند که وُلسوالی شیندند ولایت هرات کانون این درگیری ها بود.

ملا ننگیالی از افراد ملا رسول در وُلسوالی شیندند از ملا صمد که به طرفداری ملا اختر عملیات کرده بود به شدت شکست خورد و همان زمان به دولت افغانستان پناه برد.

ننگیالی که ارتباط نزدیکی با گروه ملا رسول دارد در زمانی که افراد داعش در افغانستان حضور پیدا کردند به آنها پیوست و با حمایت وی این گروه ترورریستی اقداماتی را در غرب افغانستان انجام داد.

برخی منابع محلی در ولایت هرات افغانستان می‌گویند افراد داعش با حمایت افراد ملا رسول از جمله ملا ننگیالی در غرب افغانستان پناه گرفته بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار