افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعلام آماده گی کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه

آقای هوتکی می گوید که این کمیسیون، برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی آماده گی کامل دارد.

 

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بدین باور است که هرگاه رهبران حکومت در جهت تامین امنیت انتخابات، جمع آوری احصائیه دقیق جمعیت ولسوالی ها و فراهم سازی بودجه به همین منظور اراده جدی کند، برگزاری انتخابات در سال 1395 خورشیدی در کشور یقینی خواهد بود.

 

عبدالرحمان هوتکی معاون این کمیسیون، دیروز این مطلب را ابراز داشت.

 

آقای هوتکی می گوید که این کمیسیون، برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی آماده گی کامل دارد:

 

” هرگاه حکومت اراده داشته باشد کمیسیون آماده است که انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها را در سال 1395 برگزار کند. کمیسیون مستقل انتخابات در چند ماه اخیر برای برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات شورا های ولسوالی از لحاظ تخنیکی آماده گی کامل دارد اما به شرطی که حکومت همکاری کند.”

 

بر اساس ماده 83 قانون اساسی افغانستان، دوره کار ولسی جرگه به تاريخ اول سرطان سال پنجم، بعد از اعلان نتايج انتخابات به پايان می رسد و شوراى جديد به کار آغاز می کند.

 

اما برگزاری این انتخابات به دلیل آنچه که مشکلات در قوانین انتخابات خوانده می شود به تعویق افتاد و و رئیس جمهور اشرف غنی دستور داد که ادامه کار ولسی جرگه تا تاریخ اعلام انتخابات به تأخیربیافتد.

 

خواستیم نظر حکومت را نیز در این مورد داشته باشیم اما با تماس های مکرر موفق نشدیم.

 

اما پیش از این جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه گفته است: تا زمانی که اصلاحات در نظام انتخاباتی به میان نیآید، تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه اعلام نخواهد شد.

 

این در حالیست که هفت مورد از بسته پیشنهادی کمیسیون خاص اصلاح نظام انتخاباتی از سوی حکومت مورد تایید قرار گرفته و در برخی از موارد دیگر از این کمیسیون خواسته شده تا زمینه‌ های اجرایی شدن طرح‌ هایش را نیز جستجو کند.

 

از سوی دیگر مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گویند: برگزاری انتخابات بدون ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی، تکرار تجارب تلخ گذشته خواهد بود.

 

محمد نعیم ایوب زاده رئیس این بنیاد:

 

” از همه مهمتر اینست که ما برویم به طرف اصلاحاتی که تغییر ایجاد کند، اعتماد سازی کند و زمینه برگزاری انتخابات شفاف را فراهم کند و این روند را تقویت کند. اصلاحات کلید موفقیت برای برگزاری انتخابات آینده در کشور است و اگر باز هم با تمام ناتوانی ها و نقطه ضعف ها برویم و انتخابات را دایر کنیم، ممکن چالش هایش بیشتر از انتخابات سال 1393 باشد.”

 

با این همه تحلیلگران افغان در کنار کمبود امکانات مالی و چالش های امنیتی، مشخص نبودن احصائیه دقیق جمعیت در کشور را از مشکلات عمده در برابر برگزاری انتخابات آینده می خوانند.

 

آنان تأکید می کنند که حکومت باید برای بدست آوردن اعتماد از دست رفته ای مردم هر چه زودتر نظام انتخاباتی را از انحصار افراد غیر مسوول بیرون کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار