افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

اعلامیه ریاست اجراییه به مناسبت روز جهانی مهاجران

عبدالله عبدالله

 

بیستم ماه جون میلادی مطابق به ۳۱ ماه جوزا هجری شمسی مصادف است با روز جهانی مهاجران که همه ساله از سوی بیشتر کشورها برای یادآوری از حقوق آنان به منظور حل مشکلات و حمایت حقوقی از پناهنده گان تجلیل می شود. در این روز، سازمان های مدافع حقوق مهاجران، کشورهای مهاجر پذیر به خصوص سازمان ملل متحد برای رسیده گی به مشکلات پناهجویان تجدید پیمان می نمایند. با این حال افغانستان یکی از کشورهای است که بیشترین رقم درشت مهاجران را در جهان دارد و نیازمند همکاری های بیشتر بین المللی می باشد.

 

مشكل مهاجران کشور یکی از اولویت های کاری حکومت وحدت ملی است که از آغاز شکل گیری این حکومت تا کنون در باره حل مشکلات آنها تلاش های فراگیر و جدی صورت گرفته است.

 

همچنان در این راستا وزارت مهاجرین و عودت کننده گان، کمیته فرعی شورای وزیران و شورای عالی نظارت از مهاجران با هماهنگی همه جانبه ی رهبری حکومت، برای حل مشکلات مهاجران و بیجاه شده گان و به خصوص بازگشت باعزت و قانونی آنان با جدیت تمام کار می کنند. به همین دلیل حکومت افغانستان نسبت به مسئله حل مشکلات مهاجران و بیجا شده گان افغانستان تعهد و توجه خاص را مبذول کرده است.

 

روز یکشنبه در دیدار با آقای فیلپیو گراندی رییس کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان یا (UNHCR) و هیئت همراه ایشان مشکلات مهاجران و بیجا شده گان افغانستان را به طور مفصل بررسی و ارزیابی کرده ایم. آقای گراندی به نماینده گی از این سازمان ابراز آماده گی کرد که در این مورد با تمام توان با حکومت افغانستان کار و تلاش می نماید.

 

از جانب دیگر حکومت افغانستان با استفاده از این فرصت در روز جهانی مهاجران از تمام کشورها، نهادها، سازمان های بین المللی به خصوص کشورهای که در آن بیشترین مهاجران افغانستان حضور دارند، می خواهد که برای حل مشکلات مهاجران افغانستان همکاری همه جانبه نمایند، چون رسیده گی به این موضوع نیازمند همکاری های بیشتر جهانی می باشد. به این ملحوظ حکومت افغانستان تصمیم دارد تا مشکلات مهاجران و بیجا شده گان را در نشست جهانی وارسا و بروکسل نیز مطرح کند تا در این مورد برای تامین حقوق و رسیده گی به مشکلات مهاجران افغانستان یک تصمیم کٌلی گرفته شود.

 

در اخیر حکومت افغانستان به تمام شهروندان کشور مقیم در کشورهای خارجی وعده می دهد که برای تامین حقوق، حل مشکلات آنان و زمینه سازی برای بازگشت با عزت شان به وطن از هیچگونه تلاش ممکن دریغ نمی کند.

 

دكتور عبدالله عبدالله

 

رئيس اجرائيه جمهوري اسلامي افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار