افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

اعلامیه داکتر عبدالله عبدالله در پیوند با روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

داکتر عبدالله

 

پنجم ماه قوس ۱۳۹۵ برابر به ۲۵ نوامبر۲۰۱۶ مصادف است با روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان که هر سال از سوی کشورهای مختلف جهان به‌ویژه افغانستان به‌منظور اطلاع رسانی همگانی در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان به عنوان یک وجیبه دینی و ملی تجلیل می‌گردد.

 

با ابراز تاسف افغانستان یکی از کشورهای است که میزان خشونت‌ها علیه زنان نگران کننده است و از زنان افغانستان همواره قربانی می گیرد. این مسئله برخلاف ارزش‌های اسلامی از افغانستان یک تصویر زن‌ستیز را در دنیا به نمایش گذاشته است در حالی‌که خشونت علیه زنان از نظر دین مقدس اسلام مردود و جرم است.

 

حکومت وحدت ملی در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان، تامین حقوق آنان در تمام بخش‌ها به‌خصوص مشارکت سیاسی زنان تلاش می ورزد و به آن متعهد است. یکی از راه‌های مبارزه با خشونت مشارکت سیاسی فراگیر زنان است. در این راستا حکومت گام‌های عملی را برای نقش فعال زنان در وزارت‌خانه ها، سفارت خانه‌ها و سایر ادارات دولتی برداشته است اما آن را کافی نمی‌داند.

 

ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان از تمام نهادهای مدنی و فرهنگی به‌خصوص علمای کرام که در این زمینه نقش فوق العاده موثر دارند؛ می خواهد که در مبارزه 16 روزهء وزارت امور زنان برای مبارزه با خشونت و آگاهی زنان از حقوق شان سهم فعال بگیرند. ریاست اجرائیه کشور همچنان از مردم افغانستان می خواهد که به عنوان یک وظیفه دینی مانع آموزش و تحصیلات عالی دختران شان به مکاتب و دانشگاه‌ها نشوند.

 

در این زمینه همچنان نهادهای عدلی و قضایی در حاکمیت قانون و مجازات عاملان خشونت، وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی در راستای آموزش و تحصیلات عالی و وزارت امور زنان در زمینه اطلاح رسانی و آگاهی زنان از حقوق شان، مکلف اند که اقدامات جدی‌تر نمایند. چراکه بدون حاکمیت قانون، تقویت دانش زنان و آگاهی جامعه از حقوق آنان محو خشونت ناکام است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار