افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اعطای مصونیت قضایی به نیروهای خارجی، خیانت به اسلام و قرآن است

آیت الله سید محسن حجت کابلی اظهارداشت: دادن مصونیت قضای به نیروهای خارجی درافغاستان، خیانت به اسلام قر آن و ملت افغانستان است.

آقای حجت افزود: خداوند درقرآن کریمش می فرماید” لن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا” خداوند از برای کافرین به ضرر مومنین سبیل قرار نداده است.

به گفته این عالم برجسته دینی، کسی نمی تواند در کشور افغانستان حقوق بالاتر از خود این مردم داشته و براین مردم حاکمیت داشته باشد.

وی علاوه کرد: دادن مصونیت قضایی برای خارجی ها به این معنی است که پس از امضای آن، عساکر امریکایی هر کار که دلشان خواست انجام دهند و کسی جرأت نتواند که بگوید چرا بالای چشمت ابرو است.

وی، دادن مصونیت قضایی را نوعی سیطره غیر مسلمانان بر مسلمانان دانست و گفت: اسلام قدرت بالاتر ازخود را اجازه حاکمیت نخواهد داد، زیرا “اسلام یعلی ولا یعلی علیه” اسلام بلند است و چیزی بالاتر از اسلام وجود ندارد.

او گفت: مردم افغانستان مسلمان هستند واجازه نخواهد داد که کسی به عنوان آقا، فرمان ده وحا کم دراین مملکت جای گزین شود.

آقای حجت در بخش دیگری از سخنانش گفت: تصویب پیمان امنیتی به شرط دادن مصونیت قضایی برای خارجی ها، درلویه جرگه قانونیت پیدا نمی کند، زیرا لویه جرگه با بودن شورای ملی مورد بحث است که واقعا این لویه جرگه می تواند رای و خواسته های مردم افغانستان را بیان کند یا خیر؟

به عقید وی، افرادی که در لویه جرگه شرکت می کنند، با اخذ رای از مردم افغانستان درآنجا حضور پیدا نمی کنند، بلکه آنان انتصابی هستند و به درخواست رییس جمهور اشتراک می ورزند.

به گفته آقای حجت، اشتراک کنندگان این لویه جرگه تعداد شان هرچه باشد، فقط می تواند از خود نمایندگی کنند نه از همه ملت افغانستان، بنابر این وقتیکه این اعضا از طرف مردم نمایندگی نداشت، حق ندارند پیمان را تصویب بکند، واگر چنین کاری کردند سبغه قانونی نخواهد داشت.

به عقیده حجت، پیمانی که برخلاف دستورات اسلام وقرآن باشد، حتی شورای ملی نمی توانند آنرا تصویب کند تا چه رسد به لویه جرگه ی که عاری از قانونیت است.

آقای حجت گفت: علاوه بر این، اطاعت از مخلوق در صورتی که منجر به مخالفت با خالق گردد، از نظراسلام جایز نیست.

به گفته وی، اطاعت مخلوق در جایی مجاز است که خداوند دستور داده است، مثل اطاعت امت از پیامبر وامام، پسر از پدر، شاگرد از استاد و موارد از این قبیل.

او گفت: بر فرض، اگر اطاعت از اعضای لویه جرگه نظر به شرایط، برمردم افغانستان ضرور باشد مخالف نص صریح قرآن است، بنا براین اطاعت واجب نیست و بلکه مخالفت صد در صد واجب است.

حجت اضافه نمود: هر کسی در این راه قدم بر دارد و یا قلم بر دارد، یا مصرف کند تا اینکه این قانون شوم تصویب شود، درحقیقت با خدا و اسلام جنگیده و دستور اسلام و احکام قرآ را نادیده گرفته است.

وی هشدار داد: که دولت مردان و سیاست گزاران کشور باید بدانند که افغانستان یک کشور اسلامی است و بیش از نود و نه درصد مردم این خاک و سرزمین مسلمان هستند، و این موضوع را بر نمی تابد که یک عده خارجی حاکم بر جان و مال وناموس مردم شود.

او گفت: معنی مصونیت قضایی این است که اگر یک امریکایی بر ناموس مردم افغانستان تجاوز کرد، کسی حق ندارد به اینها چیز بگوید، بلکه باید در کشور خودشان محاکمه شود، که به تجربه ثابت شده است درآنجا نیز محاکمه نمی شوند.

وی به نمونه ی از جنایت فرد امریکای تبار در قندهار اشاره کرد و گفت: یک فرد خارجی در یک روز ۱۶ تن را کشت و بعد اورا در امریکا بردند و پرونده ی برایش درست کردند که او مشکل روانی دارد، و همچنین در جاپان چند امریکای بر یک دختر ۸ ساله تجاوز کردند، اما محاکم امریکایی هیج جزایی برای او در نظر نگرفتند.

وی تاکید کرد: مردم افغانستان با سابقه ی درخشان که در مبارزه با پیر استعمار انگلیس وابر قدرت شرق دارد، نمی تواند آقای و حاکمیت بیگانگان را قبول کند.

او گفت: هرگاه کاسه صبر مردم افغانستان لبریز شود، با این ابر قدرت نیز خواهند جنگید.

حجت در ادامه سخنانش گفت: مردم افغانستان از جهاد با کفار نمی ترسند و از کشته شدن باک ندارند، بلکه افتخار می کنند بر اینکه با دادن هزاران شهید خاک خود را حفظ کرده ند.

وی ملت افغانستان را بقیة السیف خواند و گفت: این مردم باقی مانده مجاهدین هستند که در دفاع از دین و حیثیت مردم جنگیدند وجان هایشان را فدا کردند و امروز نیز اگر ضرورت ایجاب کند از ارزشهای دینی و ملی خود دفاع خواهند کرد.

به باور آقای حجت، ممکن است برای یک تعداد از غر ب زده ها، مزدوران خارجی و آنان که بقای خود را در سیطره اجنبی میدانند امضای پیمان امنیتی و دادن مصونیت قضایی قابل قبول باشد و از آن استقبال کند، اما اکثریت مطلق مردم افغانستان مخالف این پیمان هستند.

او گفت: بر فرض اگر این پیمان امضا شود، ممکن است مردم افغانستان به زودی دست به حرکت های خشونت بار نزنند، ولی این به این معنی نیست که این حاکمیت را قبول کرده اند، بلکه به محض اینکه یک امریکایی دست به جنایت بزند و به قوانین و ملت افغانستان احترام نگذارد، آنگاه خواهند دید که مردم چه بر سر آنان خواهند آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار