افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعضای کمیسیون های انتخاباتی باید بطور آزاد انتخاب شوند

صدیق الله توحیدی معاون کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی دیروز در نشست خبری گفت: در مورد این پروسه بررسی های دقیق انجام خواهد شد و در این راستا هر اقدام در چوکات قانون صورت خواهد گرفت.

 

به دنبال نگرانی ها از مداخله رهبران حکومت در خصوص گماشتن یا برکناری کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی، کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی می گوید: گزینه روی دست است تا کمیشنران این کمیسیون ها به گونه آزاد و منصفانه تعیین و برکنار شوند.

 

صدیق الله توحیدی معاون کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی دیروز در نشست خبری گفت: در مورد این پروسه بررسی های دقیق انجام خواهد شد و در این راستا هر اقدام در چوکات قانون صورت خواهد گرفت.

 

” ما گزینه های مختلف داریم که سعی شود اعضای کمیسیون های انتخاباتی به صورت آزاد و منصفانه انتخاب شوند، بررسی دقیق شود و بعداً از بررسی دقیق آنها یک مسوولیت بزرگ به عهده خواهند گرفت که رییس جمهور و رییس اجرائیه به صورت مستقیم نه آنها را تعیین و نه هم برکنار خواهند کرد، اما الی اینکه به حکم قانون.”

 

آقای توحیدی گفت: تعیین یا برکناری کمیشنر های کمیسیون های انتخاباتی از سوی رییس جمهور در سابق یک تجربه ناکام بوده و باید از آن جلوگیری شود.

 

کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در حالی تلاش دارد که تعیین یا برکناری کمیشنر های کمیسیون های انتخاباتی به گونه منصفانه صورت گیرد که در این اواخر گزارش های موجود است که رهبران حکومت مستقیماً در گماشتن و برکناری کمیشنر ها دخیل اند.

 

کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی می گوید: تا زمانیکه نظریات مردم را به گونه مکمل جمع آوری نکنند نتیجه کار این کمیسیون روشن نخواهد شد.

 

مسوولان این کمیسیون گفتند که تاکنون 300 صفحه گزارش از نظریات مردم به آنها سپرده شده است و این اسناد مورد بررسی آنان قرار دارد.

 

در این حال نماینده سازمان ملل متحد در کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی می گوید که آنها ویباور دارند که تلاش های این کمیسیون در جهت اصلاح سیستم انتخاباتی نتیجه خوب در پی خواهد داشت.

 

تادامیچی یاماموتو نماینده سازمان ملل متحد در کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در مورد می گوید:

 

” طوریکه ما پروسه را مشاهده می کنیم بسیار فراگیر، متمرکز و موثر است اکنون کار کمیسیون تا تمام عناصر که بخاطر اصلاحات نیاز است انجام می شود. من بسیار متقین استم که با توجه به اعضای شایسته کمیسیون، با حمایت قوی حکومت وحدت ملی و هم چنان نظریات خوب طرف های دخیل در پروسه انتخابات، من شکی ندارم که کار کمیسیون نتیجه خوب خواهد داشت.”

 

نهاد های ناظر انتخابات هم چنان می گویند که در تعیین و برکناری کمیشنر های کمیسیون های انتخاباتی نباید برخورد سیاسی صورت گیرد و آنان بر اساس قانون برگزیده و یا برکنار شوند.

 

به گفته آنان، به میان آمدن اصلاحات لازم و عادلانه در نظام انتخاباتی پروسه انتخابات افغانستان را شفاف ساخته و اعتماد مردم را بر این روند بیشتر می سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار