افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعضای کمیسیون انتخابات باید برکنار شوند

زمان کمی به پایان کار پارلمان موجود مانده است و باید انتخابات در زمان خود و به موقع انجام شود تا خلاً و نقیصه های قانونی پارلمان افغانستان مانند گذشته دوام پیدا نکند. انتخابات قبلی ریاست جمهوری و تقلبات بی شمار موجود در آن همه را به فکر اصلاحات کمیسیون انتخابات وا داشت. رییس جمهور هم در پی صادر کردن فرمان اصلاح در این کمیسیون است. اما چه نوع اصلاحاتی در این کمیسیون باید بیاید؟

 

فضل احمد معنوی رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات گفت: ادعاهایی را که کمیسیون مستقل انتخابات می کند معیار و مداری برای تصمیم گیری ها نیست. آنها به فکر این هستند که چطور بقایشان را دوام بخشند. افکار ملی و بین المللی دیگر آماده انتخابات با تیم قبلی نیست.جامعه بین المللی خواستار اصلاحات در این کمیسیون و به طور کل در روند انتخابات است. اعضای کمیسیون انتخابات باید باید مطابق با قانون برای کارهای نادرستی که انجام داده اند محاکمه شوند.

 

وی در ارتباط با تخلفات انجام شده در کمیسیون انتخابات عنوان کرد: در کمیسیون انتخابات کارهایی صورت گرفته است که اصلاً نیاز به تفتیش و تحقیق نیست. آنها خلافهایی واضح و آشکار انجام دادند. به طوری که سفیر اتحادیه اروپا گفته است انتخابات افغانستان یک خواب وحشتناک بود. اعضای قبلی کمیسیون انتخابات باید برکنار شوند چرا که دیگر صلاحیت اداره آن را ندارند.

 

معنوی از ضرورت اصلاح در انتخابات گفته و اظهار کرد: به خاطر اینکه ما انتخابات دیگری داریم ناگزیر هستیم که گذشته را فراموش کنیم اما برای آینده تصمیم بگیریم. این تصمیم باید تصمیم اصلاحی باشد. نهادهای انتخاباتی باید اصلاح شود و فرمولهایی که در انتخابات به کار گرفته شده و نتیجه منفی داده اصلاح شود.

 

وی افزود: از دیدگاه جمعی اصلاحات نیاز فوری در کمیسیون انتخابات است. اتحادیه اروپا هم گفته است که اگر اصلاحات در انتخابات نیاید هیچ کمکی نخواهد کرد. در انتخابات گذشته تمام توجه به انتخابات ریاست جمهوری شد چون بحث بزرگتر ملی بود. در حالی که انتخابات شورای ولایتی در حاشیه قرار گرفت. رسوایی هایی که در انتخابات شورای ولایتی شده به حدی وحشتناک است که خدا نکند که انتخابات پارلمانی این چنین شود وگرنه فاجعه جدیدی در افغانستان خواهد آمد.

 

رییس پیشین کمیسیون انتخابات در ارتباط با نوع تعدیلات در انتخابات گفت: قانون انتخابات قابل تغییر نیست چرا که قانون اساسی افغانستان به صراحت می گوید که در سال آخر پارلمان قانون انتخابات نمی تواند تعدیل شود اما می توانیم با همین قوانینی که وجود دارد مواردی تعدیلی را داشته باشیم و با همین قوانین موجود انتخابات، انتخاباتی سالم داشته باشیم. این موضوع بسیار سرنوشت ساز است.

موارد بسیار کلیدی و محدود در بحث انتخابات وجود دارد که اگر روی این موضوعات کار صورت بگیرد کمک زیادی به سلامت انتخابات می کند. موضوع سند موجودیت هویت، هر سندی که هویت شخص را ثابت بسازد، بسیار حیاتی است که پیگیری شود.

 

فضل احمد معنوی در خصوص تاریخچه ساختار کمیسیون انتخابات این گونه می گوید: آغاز ساختار کمیسیون انتخابات به دست جامعه بین المللی بود، حتی ما در دور اول انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات یک کمیته مشترک داشتیم که متشکل از جامعه بین المللی و افغانها بودند. نقش افغانها سمبولیک بوده و نقش اساسی به دست خارجی ها بود. آرام آرام انتقال صورت گرفته و کمیسیون افغانی شده است اما باز هم مشاورین و متخصصین دوره ای با دوره دیگر متفاوت بوده است اما مشخصاً حمایت سیاسی و مالی آن به دست خارجی ها می باشد. مشکلات سیاسی در افغانستان به گونه ای است که اگر به معنای واقعی خارجی ها حمایت سیاسی نداشته باشند شاید انتخابات ما با دموکراسی موجود در کشور ما انجام نشود و پاسخگو نباشد.

 

وی نقش خارجی ها را در انتخابات کشور مثبت ارزیابی کرده و گفت: درانتخابات پارلمانی هیچ یک از اعضای پارلمان از طرف خارجی ها دیکته نشده است که چه کسی بیاید و چه کسی نیاید و یا نسبت به فردی بدبینی یا خوش بینی نشان داده شده باشد.

اگر واقع بینانه نگاه کنیم این است که اگر خارجی ها اینجا نمی آمدند ما این وضعیتی را که امروز داشتیم نداشتیم، اگر پادرمیانی و میانجی گری و تلاشهای آنها نمی بود حکومت وحدت ملی شکل نمی گرفت و معلوم نبود الان افغانستان در چه وضعیتی باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار