افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اعضای پارلمان مشغول دکانداری و فساد

مردم از اقوام مختلف در شهرها و مناطق مختلف کشور بدون هیچ مشکلی در کنار یکدیگر زندگی می کنند، تبعیض قومی و نژادی مشکل افراد به ظاهر تحصیلکرده و رده بالای سیاسی است.

کشور افغانستان گذشته ی پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. بیش از سه دهه جنگ در این سرزمین بسیاری از زیرساخت ها را از بین برده است و مردم در فقر و بی سرنوشتی روزگار می گذرانند. پس از سقوط طالبان و تشکیل حکومتی با شعار دموکراسی امیدواری زیادی در بین مردم برای داشتن آینده ای متفاوت از گذشته ایجاد گردید. نهادهای نوبنیادی مانند پارلمان که اعضای آن به طور مستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند این باور را تقویت کرد که در جریان بهبود وضعیت می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. عملکرد پارلمان در طول این 13 سال اما نتوانسته است آن طور که شایسته است قناعت مردم را حاصل کند.

حشمت غنی احمدزی در برنامه باز نگاه گفت: وقتی لوی جرگه اضطراری تشکیل شد فیصله شد که 72 دو تن یک پارلمان موقت را تشکیل دهند تا مردم نسبت به پارلمان و عملکرد آن آشنایی حاصل کنند.

وی در مورد شرط سواد و تحصیلات اعضای پارلمان گفت: به باور من از تجربه ی عملی تعدادی از اشخاصی که در عرصه های گوناگون جهاد و مبارزه حضور داشتند می توان استفاده کرد و در بخش دیگر کار پارلمان که حقوقی است از افراد تحصیلکرده استفاده نمود. در این راستا ایجاب می کرد با حمایت دولت، گروهی حقوقدان به پارلمان می آمدند تا قانون فرعی که از سوء استفاده ی زورمندان جلوگیری می کرد را نیز تصویب کنند.

وی افزود: تا زمانی که افراد بی صلاحیت را از آدرس قوم در راس امور می آوریم و به جای این که نام فرد را ببریم از قوم وی نام می بریم و قومیت را ترجیح می دهیم هیچ گاه امور کشور اصلاح نمی شود. این بزرگترین اشتباه ما افغانستانی ها در طول تاریخ بوده است. مردم از اقوام مختلف در شهرها و مناطق مختلف کشور بدون هیچ مشکلی در کنار یکدیگر زندگی می کنند، تبعیض قومی و نژادی مشکل افراد به ظاهر تحصیلکرده و رده بالای سیاسی است.

به باور احمدزی فساد را در کشور دو گروه انجام داده اند اول کسانی که نوکری همسایگان کشور را می کنند و دوم کسانی که ادعای فهم بالا را دارند و فکر می کنند هر کاری که انجام می دهند درست است و به صلاح مردم است.

حشمت غنی احمدزی تصریح کرد: این درست نیست که وقتی حکومت ادعا می کند دروازه های تعلیم و تربیت را به روی 7 میلیون کودک کشور باز کرده است از سوی دیگر از دزدان و غارتگران قوم، دفاع کند. متاسفانه اعضای پارلمان کشور از سویی در سیاست دست دارند و از سوی دیگر در دکانداری و فساد مصروف هستند، بنابراین نباید از آن ها در هر حالتی دفاع کرد.

احمدزی اظهار داشت: تهداب این مملکت درست شده است و نباید دستاوردهای این سال ها را نادیده گرفت. با وجود تمام مشکلات و نواقص پارلمان، این نهاد مانند تعمیری است که می تواند هر فرد فاسد و یا خطاکاری در آن ساکن شود ولی برای پاک ساختن این مکان نیازی به خراب کردن این تعمیر نیست بلکه چاره ی کار تغییر افراد به دست همین مردم است. اگر مردم در طول این سال ها تجربه کرده و در دیدگاه آن ها تغییر بوجود آمده باشد باید برای رفع مشکل خود به شخصی رای بدهند که توانایی و صلاحیت نمایندگی را دارد نه به کسی که فقط از قوم وی است.

آگاه مسایل سیاسی با تاکید بر نقش حکومت در حمایت از افراد با صلاحیت گفت: حکومت نیز باید با فرد شایسته ی مجلس همکاری کند نه این که کسانی را راه دهد که رای آن ها قابل خرید و فروش باشد و یا پرونده داشته باشند. شرایط و آزادی که در کشور در حال حاضر وجود دارد زمانی حتی در تخیل یک افغانستانی نیز وجود نداشت.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار