افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعضای ولسی جرگه کارها را ناتمام گذاشته،به رخصتی رفتند!!

اعضای ولسی جرگه افغانستان در حالی رخصتی های تابستانی شان را آغاز کرده اند که گفته می شود این جرگه طی چهارنیم ماه گذشته اجراات لازم نداشته است. اعضای ولسی جرگه افغانستان مطابق قانون اساسی این کشور هر سال از پانزده هم جوزا تا اول اسد یک و نیم ماه رخصتی تابستانی دارند.

نعمت الله بشروال سخنگوی وزیر دولت در امور پارلمانی افغانستان به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، با آنکه کارهای اجرا شده از سوی ولسی جرگه افغانستان قابل تمجید است اما به گفتهء وی، طرح قوانینی که بیش از یکسال قبل به ولسی جرگه فرستاده شده اند تاکنون در جلسه های عمومی ولسی جرگه روی آن بحث نشده است.

«اصولاً به اساس حکم قانون اساسی طرح های قانون زمانی که به ولسی جرگه مواصلت می کند، حد اکثر ظرف یک ماه باید در مورد آن تصمیم گرفته شود، اما ما شاهد طرح های هستیم که حتی یکسال هم بدون تصمیم گیری در ولسی جرگه باقی می مانند، مانند طرح قانون منع احتکار.»

اما هیات اداری ولسی جرگه افغانستان می گوید، که در طول چهار و نیم ماه گذشته کارهای مهمی از سوی این جرگه انجام شده اند. عبدالستار خواصی منشی اول این جرگه می گوید، که آنها در این مدت شصت نشست عمومی داشته اند که سه جلسهء آن استیضاحیه، دوازده آن استماعیه و استجوابیه بوده اند.

به گفتهء آقای خواصی، تصویب بودجه مالی سال روان، صدور بیست و چهار مصوبه و تصویب شش قانون از جمله اجرات مهم این جرگه در چهار و نیم ماه گذشته بوده است. اما وی موجودیت برخی از مشکلات را نیز در امور گذشته کاری ولسی جرگه می پذیرد.

«چالش ها و موانع زیادی در رابطه به اجرات روزانه ولسی جرگه از قبیل حملات تروریستی بر مقر شورای ملی از جمله مواردی بودند که ولسی جرگه نتوانست به شکل که لازم بود خدمات را به مردم افغانستان به معرض اجرا قرار دهد. با توجه به مشکلات موجود در وزارت خانه ها و دوایر مستقل حکومت، ولسی جرگه جهت حل و رسیده گی به این مشکلات و خواسته های مردم در وقت مناسب تصمیم گرفت.»

آقای خواصی همچنان گفت که در این مدت به شمول موافقتنامهء سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا، شش معاهده و موافقتنامهء بین المللی نیز از سوی این جرگه تایید شده اند.

به گفتهء وی نظارت از حکومت، رسیده گی به مشکلات و پیشنهادات مردم، سفرهای هیات این جرگه به ولایات مختلف، صدور قطع نامه ها و اعلامیه های در مورد مسایل مختلف از جمله کارکرد های این جرگه در طول چهار و نیم ماه گذشته بوده است.

شماری از آگاهان امور با آنکه کارکردهای ولسی جرگه در این مدت را بخصوص در مورد تایید سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا را موثر خوانده و به نفع مردم افغانستان عنوان می کنند اما می گویند که مشکلاتی نیز در راستای کار اعضای این جرگه وجود داشته است.

داکتر کبیر رنجبر یکی از این آگاهان و عضو سابق ولسی جرگه به این باور است که اختلافات و موضعگیری های قومی و سمتی باعث مختل شدن امور کاری ولسی جرگه شده است:
«با کمال تاسف جوانب منفی بیشتر بود، زیرا از وظایف و صلاحیت های که قانون اساسی به ولسی جرگه افغانستان داده حداقل استفاده نیز نشده است. و علت اساسی آن موضع گیری های غیرملی، قومی، زبانی، منطقوی و تنظیمی در ولسی جرگه است که سبب ایجاد مشکلات گردیده است.»

ولسی جرگه افغانستان، دادن رای اعتماد به هفت وزیر کابینه، سه رییس عمومی، یک عضو شورای عالی ستره محکمه و دو عضو کمسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی را از جمله اجرات دیگر این جرگه در بیشتر از چهار ماه گذشته یاد می کنند.

اما گفته می شود که بسیاری از اعضای ولسی جرگه افغانستان به جای اجرای وظایف اساسی شان، سرگرم کار های شخصی خود بوده اند. برخی ها به این باور اند که تعداد افراد متخصص و حقوق دان در میان وکلای ولسی جرگه اندک است و تعداد آنان از سواد کافی هم برخورد دار نبوده و همین مساله سبب ایجاد مشکلات در قوه مقننه شده است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار