افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعزام یک هیئت از سوی حکومت افغانستان به پاکستان

این هیئت تلاش خواهد ورزید تا پاکستان را متقاعد سازد که بر علیه گروه های تروریستی که از آنسوی سرحد وارد افغانستان شده و بر ضد مردم کشورمان می جنگجند، اقدام عملی کند.

 

حکومت افغانستان تلاش دارد تا مقامات پاکستانی را به عمل در کار مهار کردن گروه های تروریستی در قلمرو آن کشور وادار سازد.

 

ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت که به همین هدف یک هیئت افغانی امروز پنجشنبه عازم اسلام آباد می شود.

 

به گفته آقای هاشمی، این هیئت تلاش خواهد ورزید تا پاکستان را متقاعد سازد که بر علیه گروه های تروریستی که از آنسوی سرحد وارد افغانستان شده و بر ضد مردم کشورمان می جنگجند، اقدام عملی کند.

 

” وزیر خارجه، سرپرست وزارت دفاع و رییس عمومی امنیت ملی افغانستان به پاکستان می روند تا به تعقیب صحبت های رییس جمهور همان طرح که جانب پاکستان تعهد سپرده بخاطر مهار کردن فعالیت گروه های دهشت افگن که در داخل آن کشور هستند و علیه مردم افغانستان حمله می کنند، روی همان طرح کار کنند و راه های را دریابند که حکومت افغانستان قسمی که از جانب پاکستان خواسته بود جنبه های عملی مهار فعالیت های گروه های تروریستی در آن کشور پیدا شود.”

 

حملات انتحاری و انفجاری خونین پیهم در یک هفته گذشته در کابل سبب شد که علاوه بر مردم عام رهبران حکومت وحدت ملی نیز صدای شان را بر علیه سازمان دهنده گان آن بلند کنند.

 

روز دوشنبه رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت از پاکستان شدیداً انتقاد کردند که در ده ماه گذشته به هیچ یک از وعده هایش در خصوص مبارزه با تروریزم و تحقق صلح و ثبات در افغانستان عمل نکرده است.

 

آقای غنی گفت که چگونگی عملکرد و تصمیم گیری پاکستان در چند هفته آینده تاثیرات مستقیم بالای روابط آینده دو کشور خواهد داشت.

 

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که حالا فرصت به پاکستان داده شده آنچه را که صدراعظم آن کشور چند ماه قبل در کابل گفته بود که دشمن افغانستان دشمن پاکستان است، جنبه عملی بدهد و بر ضد گروه های که بر علیه افغانستان می جنگند، عملیات کند.

 

اما سوال اینجاست که با وجود امتحان این همه گزینه ها در روابط با پاکستان، آیا سفر امروز وزیر خارجه، سرپرست وزارت دفاع و رییس امنیت ملی افغانستان به اسلام آباد می تواند موثریتی داشته باشد؟

 

به این پرسش، ثمر سیرت یکی از کارشناسان افغان پاسخ می دهد:

 

” اینها باید به شورای امنیت سازمان ملل شکایت بکنند و آنها نیز آنرا باید در اجندا شامل سازند و به طور جدی در مورد آن برخورد بکنند، بدون این هیچ راهی نداره، از تمام راه ها و امکانات حکومت قبلی و کنونی استفاده کردند، اما متأسفانه که از ترس سیاست کاذبانه آی اس آی، پاکستان همان اجرأت برهم زدن امنیت و ثبات افغانستان را دنبال می کند، بناءً این سفرها هیچ معنای ندارد و در راستای ثبات و امنیت افغانستان و مبارزه با دهشت افگنان نتیجه ندارد.”

 

این حرف در حالی مطرح می شود که پاکستان همواره هر گونه همکاری و یا حمایت از گروه های تروریستی را رد کرده است.

 

به تازه گی در عکس العمل به اظهارات اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، اسلام آباد گفت که پاکستان خود قربانی فعالیت گروه های تروریستی بوده و به همین دلیل تااکنون شصت هزار پاکستانی جان خود را از دست داده اند.

 

اما تحلیلگران افغان این حرف مقامات پاکستانی را نیز فریب افکار عامه خوانده و بر قاطعیت عمل افغانها در برابر این کشور تأکید می ورزند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار