افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعزام نیروهای تقویتی به قندز

یک روز پس از سقوط شهر قندز رییس جمهور افغانستان به مردم اطمینان میدهد که این شهر را از مخالفان مسلح پس گرفته و برای رسیدن به این هدف عملیات زمینی و هوایی نیز آغاز شده است.

 

محمد اشرف غنی ریس جمهور افغانستان روز گذشته همراه با اعضای امنیتی کابینه در یک نشست خبری گفت که در نتیجه عملیات آغاز شده برخی تاسیسات در شهر قندز دوباره به تصرف حکومت درآمده است:

 

” هدایت من برای وزیر صاحبان و قوماندان صاحبان و تمام مسوولان ملکی و نظامی این است که نخست به زنده گی مردم ملکی توجه کنند، من میخواهم به تمام وطنداران ام اطمینان بدهم که قندز تحت مدیریت است از این جهت ضرورت ایجاد یک وحشت که هدف اصلی دشمن و ایجاد ترس است باید به آن راه ندهیم. ”

 

شهر قندز ناوقت روز دوشنبه پس از درگیری ده ساعته بدست طالبان سقوط کرد که طالبان شماری از ساختمان های دولتی را به شمول محبس قندز تصرف کردند.

 

باشنده های محل گفته اند که بیشتر محلات در شهر قندز آتش زده شده و طالبان مسلح در سرک و کوچه های فرعی در جستجوی کارمندان امنیتی بوده و شماری را نیز به قتل رسانده اند.

 

تصرف شهر قندز توسط طالبان مسلح نگرانی های زیادی را برانگیخت و منشی عمومی ناتو نیز این حمله را به شدت تقبیح کرده است.

 

این درحالیست که طالبان مسلح میگویند، وضعیت در قندز نورمال است و پیشرفت نیروهای امنیتی را در عملیات که ازسوی آنان را اندازی شده رد کرده است.

 

مسوولان امنیتی افغان میگویند آنان درمورد حمله گسترده بالای قندز قبلاً معلومات داشتند.

 

معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع دراین کنفرانس خبری گفت برخی ازطالبان درشب و روزهای عید داخل شهرشده و در سقوط قندز با همکاران شان کمک کرده اند.

 

در عین حال رییس عمومی امنیت ملی غفلت وظیفوی و معامله را در سقوط شهر قندز بدست طالبان مسلح رد ویا تایید نکرد، اما افزود که دراین خصوص تحقیق میکند.

 

رحمت الله نبیل به خبرنگاران گفت سقوط شهر قندز برای آنان پرسش برانگیزاست:

 

” بعضی مسایل محسوس می شود اطلاعات موجود بود بدون شک از مناطق که دشمن رخنه کردند کمربند امنیتی شامل بوده این ایجاب تحقیقات بیشتر را میکند واینرا من برایتان وعده میدهم که به زود ترین فرصت هرگونه غفلت یا همکاری که صورت گرفته باشد همرای تان شریک میسازیم واین سوال برانگیز است. ”

 

وی میگوید، در حمله بالای شهر قندز درجمع زندانیان که از محبس فرار کرده اند، یک صد و هفده زندانیان طالب موجود می باشد که بسیار خطرناک نیستند.

 

از سوی دیگر رییس مشرانو جرگه فضل الهادی مسلمیار میگوید تنها بازپس گیری قندز برای آنان قابل قبول نیست و از حکومت خواست تا مسوولین محلی را که دراین راستا مسوولیت داشتند محکوم به اشد مجازات نماید.

 

شماری از اعضای شورای ملی بازپس گیری قندز را برای حکومت مهم خوانده و میگویند، هرگاه چنین نشود سایر ولایات نیز با خطر تهدیدات امنیتی رو برو می گردد.

 

آنان از مسوولان حکومت میخواهند تا خلا های شان را شناسایی کرده و اجازه ندهند تا قضیه قندز در دیگر ولایات تکرار گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار