افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعزام نیروهای تازه نفس برای بازپس گیری ولسوالی قلعه‌زال ولایت قندز

نیروهای مشترک افغان به ساحه اعزام شده اند و ساحات که از کنترول نیروهای دولتی خارج شده اند دوباره تصرف خواهند کرد.

 

ولسوالی قلعه‌زال ولایت قندز به دو بخش تقسیم شده است، یعنی قلعه‌زال و آق‌تپه که تاسیسات دولتی و مرکز ولسوالی در آق‌تپه قرار داشته و هم‌ اکنون فعال می‌باشد، اما ساحه قلعه‌زال را مخالفان مسلح حکومت تصرف کرده اند.

 

بر اساس گفته‌های مسوولان محلی ولسوالی قلعه‌زال چند روز قبل مخالفان مسلح حکومت از چندین استقامت بالای قلعه‌زال حمله نمودند که در نتیجه ساحه قلعه‌زال را طالبان مسلح تصرف کردند و در حال حاضر تحت حاکمیت طالبان قرار دارد.

 

جنرال عبدالصبور نصرتی قوماندان امنیتی ولایت قندز، گفت که نیروهای مشترک افغان به ساحه اعزام شده اند و ساحات که از کنترول نیروهای دولتی خارج شده اند دوباره تصرف خواهند کرد:

 

” فعلاً در ولسوالی وضعیت نورمال است تمامی مردم مصروف کار و بار خود هستند و مرکز ولسوالی هم فعال است و همه‌ای کارمندان و مامورین در ادارات خویش فعالیت دارند، قوت‌های تازه به این ولسوالی رسیده است و عملیات را به هدف بازپس‌گیری ساحه‌ای قلعه‌زال راه اندازی کرده ایم و بسیار زود این ساحه را دوباره تصرف می‌کنیم. ”

 

با این حال در ولسوالی قلعه‌زال مسوول پولیس محلی قوماندان محمدنبی آغا در محل خط مقدم جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح گفت که تمامی اقوام ساکن در ولسوالی قلعه‌زال دوشادوش وی در برابر طالبان مسلح سلاح به شانه کرده اند و در مقابل مخالفان مسلح حکومت می‌جنگند:

 

” به زور خدا انشاالله که دوباره قلعه‌زال را می‌گیرم به‌خاطریکه به پشتیبانی ما مردم نیروهای تازه رسیده است و هم ‌مردم در کنار من قرار دارند و هیچ‌کس در این‌جا طرف‌دار طالبان نیستند و وعده می‌دهم که دوباره قلعه‌زال را تصرف می‌کنم. ”

 

این قوماندان پولیس محلی می‌گوید که در این درگیری 3 تن از پولیس محلی کشته و به تعداد 20 تن شان زخمی شده اند، وی افزود که هم‌چنان ده‌ها تن از مخالفان مسلح حکومت کشته و زخمی شده اند.

 

در عین زمان ذبیح الله مجاهد که خود را سخن‌گوی طالبان مسلح معرفی می‌کند می‌گوید که نیروهای آنان ساحه قلعه‎زال را تصرف کرده اند، وی افزود که دراین درگیری به نیروهای دولتی تلفات نیز وارد کرده اند.

 

قابل ذکر است که در اثر این درگیری‌ها از ولسوالی قلعه‌زال صدها خانواده بی‌جا شده اند و در حال حاضر در ساحات مختلف مرکز قندز مسکن گزین شده اند و به انواع مشکلات مواجع هستند.

 

از سوی دیگر مسوولان ریاست مهاجرین و عودت کنندگان ولایت قندز می‌گویند که سروی را آغاز کرده اند و هم‌چنان از موسسات خیره دولتی و غیر دولتی می‌خواهند تا به اسرع وقت به مشکلات مهاجرین تازه بی‌جا شده رسیدگی نمایند.

 

شایان ذکر است، پل آق‌تپه – قلعه‌زال که در سال 2009 به درازی 120 متر و 7 متر عرض، به هزینه بیش از 700 هزار دالر امریکایی، از کمک‌های بانک جهانی در 3 سال اعمار شده بود.

 

این پل چالش‌های عمد‌ه مردم این ولسوالی را از ناحیه رفت و آمد میان دوبخش یعنی آق‌تپه و قلعه‌زال بین این دوساحه و از قعله‌زال تا مرکز ولایت قندز حل کرده بود.

 

سه روز پیش پل آق‌تپه – قلعه‌زالِ ولسوالی قلعه‌زال ولایت قندز، از سوی مخالفان مسلح حکومت انفجار داد شد، که انفجار و تخریب این پل، زندگی را برای باشندگان این ولسوالی خیلی دشوار ساخت و آرزوهای دیرنه مردم که با ساخت این پل به واقعیت پیوسته بود، اما طالبان آن را به خاک یک‌سان نمودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار