افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 جولای , 2018 لینک کوتاه خبر :

اعزام احتمالی نظامیان سعودی به افغانستان

عربستان

پس از امارات و قطر قرار است عربستان نیز با اعزام نظامیان سعودی به افغانستان در ماموریت مبارزه با طالبان اشتراک کند…سپوژمی روزنامه پشتو زبان چاپ کابل نوشت: عربستان سعودی نیز برای رقابت با قطر احتمالا به افغانستان نیرو اعزام می‌کند تا در عملیات‌های نظامی از نیروهای امنیتی افغان حمایت شود. اعزام نظامیان سعودی به افغانستان قرار است همزمان با اعزام نیروهای قطری و اماراتی به کشورمان صورت گیرد موضوعی که نگرانی نماینده گان مردم را نیز برانگیخته است. روابط عربستان و قطر در یک سال اخیر دچار تنش شده است و ریاض حتی این کشور را به حمله نظامی تهدید کرده بود.
رقابت‌های منطقوی کشورهای عربی در افغانستان
پیش از این نیز نماینده گان ولسی جرگه هشدار دادند که حضور نظامیان کشورهای عربی در افغانستان زمینه ساز رقابت‌های منطقوی شده و پیامدهای خطرناکی را در پی خواهد داشت. پس از شکست تلاش‌های نظامی امریکا و اعضای ناتو در افغانستان امریکا برای تحت فشار قرار دادن طالبان دست به دامان کشورهای عربی شود. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که موضع عربستان سعودی در قبال افغانستان تغییر کرده و این کشور در همسویی با سیاست‌های امریکا برای تضعیف طالبان در کشورمان تلاش می‌کند.
مقامات کشورمان در یک سال اخیر تلاش کرده تا با همکاری عربستان نشست علمای جهان اسلام را در ریاض برگزار کند و مشروعیت مبارزه طالبان با نیروهای افغان و امریکایی را با چالش روبرو کند. رسانه‌های عربی طی روزهای گذشته اعلام کردند که عربستان سعودی در نظر دارد نشست علمای اسلام را به منظور اعمال فشار بر طالبان برای پیوستن به روند صلح در ریاض برگزار کند. (20 سرطان) نیز علمای شماری از کشورهای اسلامی از جمله هیئت علمای افغانستان به ریاست مولوی قیام‌الدین کشاف در نشست عربستان سعودی اشتراک کردند تا جنگ افغانستان را مورد بررسی قرار دهند. طالبان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که عربستان سعودی در مقابله کفر و اسلام نباید از امریکا حمایت کند زیرا جنگ جاری علیه امریکا تفاوتی با دوران شوروی ندارد و تجاوز نظامی امریکا در افغانستان مشهود است.
جبران شکست با فراخوان نظامی‌گری کشورهای عربی در افغانستان
در چند ماه گذشته عربستان سعودی از طریق دیدار با مقامات امریکایی و افغان تلاش کرده است تا جایگاه خود را در معادلات افغانستان از طریق مداخله در روند صلح کشور تثبیت کند. از سوی دیگر نیز غربی‌ها نیز برای جبران شکست در افغانستان تلاش می‌کنند تا پای کشورهای عربی خاصتاً عربستان سعودی را به جنگ افغانستان باز کنند. در همین رابطه روزنامه ویسا در گزارش اخیرش نوشت که سران ناتو به دستور ترمپ در نظر دارند تا کمبود نیروی نظامی غربی در جنگ افغانستان را با اشتراک کشورهای عربی جبران کنند. به همین دلیل سران ناتو به سفارش ترمپ برای تامین منابع مالی و انسانی جنگ افغانستان به حمایت امارات، عربستان سعودی و قطر که از کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج استند چشم دوخته است. اگر چه عربستان سعودی برای رقابت با قطر، حضور در نزدیکی سرحدات ایران و حمایت از داعش به حضور نظامی در افغانستان تمایل بسیاری دارد. اما از نظر کارشناسان درحالیکه مقامات سعودی در یمن درگیر جنگ هستند، درگیر شدن در جنگ فرسایشی دیگری در افغانستان به ضرر عربستان است و این کشور را تضعیف خواهد کرد. از سوی دیگر، اعزام نظامیان سعودی به افغانستان و مداخله آشکار عربستان نشان دهنده آن است که این کشور می‌تواند به دنبال هرچیزی بجز صلح در افغانستان باشد. زیرا حضور نظامیان سعودی در افغانستان نه تنها موجب برقراری صلح نخواهد شد بلکه روند صلح را با چالش‌های جدید منطقوی و فرا منطقوی روبرو خواهد کرد. با این حال به نظر می‌رسد که از جمله هدف‌های اصلی مداخله عربستان در روند صلح و حضور نظامی در افغانستان تضعیف طالبان و تقویت گروه تروریستی داعش در کشورمان است.

  1. افقانی در ب در :

    هر چه لاش خور بوده ب وطن ما اوردید امریکایی ها بس نبود ک حالا قطر امارات و عربستان را میاورید ای بی عقلانانها تا بتوانند وطن را خراب میکنند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار