افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

اعتیاد آموزگاران در بدخشان به‌ مواد مخدر

اعتیاد

نزدیک به ۳۸۰ آموزگار معتاد، اعم از زن و مرد در مکتب‌ها وجود دارند و عملاً تدریس می‌کنند.

ریاست معارف بدخشان پذیرفته‌است که نزدیک به ۴۰۰ آموزگاران معتاد در چهار ولسوالی مرزی این ولایت مصروف تدریس استند. عبدالحی انتظامی، رییس معارف بدخشان گفت که به زودی در این‌باره تصمیم گرفته خواهد شد.

ریاست معارف بدخشان افزود که این کار ضربۀ محکمی به سرنوشت دانش‌آموزان می‌زنند.

آقای انتظامی گفت که آنان می‌کوشند تا به زودی این آموزگاران را از چارچوب معارف بیرون کنند.

عبدالحی انتظامی، رییس معارف بدخشان گفت: «سروی و نظارت که ما از مکتب‌های سرحدی بدخشان داشتیم، نزدیک به ۳۸۰ آموزگار معتاد، اعم از زن و مرد در مکتب‌ها وجود دارند و عملاً تدریس می‌کنند. در واقع مشکلات زیادی را خلق خواهند کرد و از لحاظ روانی مریض گفته می‌شوند.»

مقام‌های این ولایت خاطرنشان کردند که شایع‌ترین مواد مخدر میان این آموزگاران، چرس است.

در همین حال، شورای ولایتی بدخشان هشدار داد که اگر این آموزگاران از کار شان بر کنار نشوند ممکن بسیاری از دانش‌آموزان به مواد مخدر معتاد شوند.

شورای ولایتی بدخشان گفت که بیشتر آموزگاران معتاد به مواد مخدر در ولسوالی‌های زیباک، شغنان، اشکاشم و واخان هستند.

عبدالله ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان گفت: «این معتادان ضمن این‌که نفع‌شان به دانش‌آموزان نمی‌رسد، در واقع بازی با سرنوشت آنان است. در اوضاع کنونی جفای بزرگی در حق دانش‌آموزان است و باید دولت آموزگاران مسلکی و سالم استخدام کند.»

در همین حال، فعالان جامعۀ مدنی بدخشان با نگرانی از این وضع گفتند که اگر ریاست معارف بدخشان برای برطرف‌کردن این آموزگاران معتاد تصمیم نگیرد، ضمن این‌که دانش‌آموزان به جامعه بی‌سواد تقدیم می‌شوند، تمامی آنان معتاد به مواد مخدر خواهند شد.

همواره دانش‌آموزان، که در ولسوالی‌های دوردست بدخشان مصروف فراگیری آموزش هستند، از پایین‌بودن کیفیت درس و نرسیدن مواد درسی از وزارت معارف سخت شکایت کرده‌اند. حتی پایین‌بودن کیفیت درس سبب شده‌است که سالانه دانش‌آموزان بسیار به تحصیلات عالی راه نیابند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار