افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعتماد دوباره حکومت به بدهکاران کابل

مشاور حقوقی رئیس جمهور دیروز در مراسم آغاز به کار ایجاد نخستین شهرک هوشمند در پایتخت گفت که بربنیاد یک راهکار جدید حکومت، بدهکاران کابل بانک می‌توانند بجای بودن دربند، دوباره در روند سرمایه گذاری‌ها در کشور سهیم شوند.

 

عبدالعلی محمدی مشاور حقوقی رئیس جمهور اظهارداشت: “تا زمانی که این افراد دربند باشند و یا به عنوان فراری در بیرون از کشور، هم برای خودشان رنج آور است و هم پول مردم بالایشان می‌ماند”.

 

وی ادامه داد؛ حکومت با روی دست گرفتن پالیسی تشویقی در نظر دارد که بدهکاران کابل بانک را از راهی ممکن، حاضر به پرداخت بدهی‌هایشان کند .

 

مشاور رئیس جمهور با تقدیر از خلیل‌الله فیروزی (یکی از عاملان اصلی سقوط کابل بانک) گفت: “من از اینکه ایشان از این طرح حکومت حمایت کردند و اعلام آماده‌گی برای عملی ساختن آن کردند، تقدیر می‌کنم”.

 

در ادامه این مراسم احمد ضیاء مسعود نماینده‌ی ویژه رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب افزود: “قرضه‌های کابل بانک که به یک مشکل بزرگ مبدل شده بود، خلیل‌الله فیروزی از مفادی که از این شهرک بدست می‌آورد، بدهی‌هایشان پرداخت خواهد کرد”.

 

درهمین حال شماری از آگاهان اقتصادی با انتقاد سخت از حکومت می‌گویند که با اعتماد دوباره به کسانی که در قضیه ورشکست شدن کابل بانک و فساد مالی در کشور محاکمه شده اند، می‌خواهند که از یکسو این افراد را در نظام مالی کشور مشروعیت بدهند و از سوی دیگر به جای جزا برای آنان زمینه‌ی کار دوباره را فراهم سازند.

 

سید مسعود استاد اقتصاد در دانشگاه کابل گفت: “مسئله‌ی ۱۲۰ میلیون دالر دارایی مردم و خزانه حکومت است و با این شوخی کردن کار مناسبی نیست. بنابراین هر حرکتی که انجام می‌شود باید قانون مدنظر گرفته شود و باید برای مردم پاسخ داده شود .”

 

سیر قریشی رئیس اتحادیه بانک‌های خصوصی نیز ادامه داد: “دادن پروژه‌های بزرگ به این اشخاص کار اشتباهی است، زیرا این افراد در گذشته ثابت کرده‌اند که افراد قابل اعتمادی نیستند”.

 

هفت سال پیش کابل بانک به خاطر از دست دادن بخش بزرگی از دارایی‌هایش ورشکست شد و در آن زمان خلیل الله فیروزی از متهمان اصلی درقضیه کابل بانک شناسایی شد. اما اکنون گفته می‌شود که نامبرده با رهایی از بند قبل از پایان دوره محاکمه دوباره برای سرمایه گذاری در کشور تشویق شده است.

 

این درحالی است که وزارت مالیه اعلام کرده است که هیچ یک از متهمان در پرونده کابل بانک حق خریدن این بانک را ندارند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار