افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتصاب نماینده مجلس به جلسه استیضاحیه!

عبدالرحیم ايوبی، نماینده مردم قندهار در یک اقدام اعتراض آمیز در حالی که دهانش را با پارچه ای بست بود و پاهايش را نیز زنجير کرده بود در جلسه پارلمان حضور یافت.

وی علت این اعتصاب را ، اعتراض به جلسه استیضاحیه روز گذشته وزرای مالیه و داخله اعلام نمود.

گفته شده است که در جريان استيضاح وزير ماليه و وزير داخله از سوی هيأت اداری اجازه سخن گفتن به وی داده نشده است.

آقای ایوبی در عین حال افزود فيصله روز گذشته مجلس مبنی بر اينكه برای دو وزير استيضاح شده همزمان رأی گيری صورت گرفته است، بر خلاف اصول وظايف داخلی و قانون اساسی می باشد.

این اعتصاب در حالی صورت می گیرد که جنرال بسم الله محمدی وزير داخله و عمر زاخيوال وزير ماليه از سوی مجلس استیضاح شده بودند اما در رأی گيری علنی كه برای هر دو وزير همزمان صورت گرفت اكثريت اعضاء به آنان رأی اعتماد دادند.

گفتنی است که آقاي عمر زاخيلوال، به دليل روشن نبودن قطعيه سال 1389و همچنان تغيير سقف بودجه بدون آگاهي مجلس و آقاي بسم‌الله محمدي وزير داخله به دليل كشته شدن هشت كودك در ولايت كاپيسا در عمليات نيروهاي ناتو، از سوي مجلس استيضاح شدند.

جالب است با وجود انکه در جلسه استیضاحیه توضیحات آقاي زاخيلوال گنگ بود اما براحتی رأی اعتماد گرفت و اکثر کارتهای سبز برایشان بلند شد!!

در همین حال برخی به استیضاح وزیر داخله به دیده شک می نگرند و بر این باورند از انجایی که عمليات خودسرانه ناتو ، موضوعي بالاتر از صلاحيت وزيران كشور است استيضاح آقاي محمدي ريشه در پنهان كردن قضيه زاخيلوال دارد. در واقع رأی گيری همزمان برای دو وزیر ممکن است این احتمال را بوجود آورد که وزیر داخله فقط به‌خاطر تبرئه شدن جناب زاخيلوال استيضاح شده است!

از سوی دیگر زمزمه هایی نیز در مورد زد و بند میان نمایندگان و وزراء در کشور به گوش می رسد.

با همه این تفاسیر قضیه استیضاح وزرای مالیه و داخله نشان می دهد که متأسفانه در پارلمان کشور یکسری معامله گریهای پنهانی انجام میشود و این موضوع مطمئناً اعتبار پارلمان را در عرصه داخلی و بین المللی خدشه دارتر خواهد ساخت.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار