افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعتراف وزیر مالیه به ناکامی دولت افغانستان در مبارزه با فساد

عمر زاخیلوال وزیر مالیه‌ کشور، در سفر به ولایت هرات، از موجودیت فساد در کشور به عنوان یک عامل اساسی دوری مردم از حکومت عنوان کرد.
به گفته او مبارزه با فساد اداری که از سوی دولت افغانستان و جامعه جهانی گفته می شود، در حد یک شعار باقی مانده و برای عملی کردن آن راه درازی در پیش است.
پیش تر نیز شماری از آگاهان امور اقتصادی از چگونگی مصرف کمک های جامعه جهانی درافغانستان انتقاد کرده و گفتند که کمک های اقتصادی جامعه جهانی حیف و میل شده است.
این آگاهان براین باورند که دولت افغانستان نتوانسته ازکمک‌های جهانی به شکل درست استفاده کند و در راه اندازی پروژه های زیربنایی در کشورناکام بوده است.

حضرت عمر زاخیلوال وزیرمالیه کشور، که از دو روز پیش درهرات به سر می برد، روز چهارشنبه دریک برنامه گفتمان در پوهنتون هرات خواهان یک حرکت جدی و همه جانبه برای جلوگیری از فساد در ادارات دولتی شد.
آقای زاخیلوال، گسترش فساد در ادارات افغانستان را خطرناک تراز تهدید انتحار و تروریزم خواند و گفت که دولت افغانستان در مهارنمودن این روند ناموفق بوده است.
قاچاق کالا و سلاح
وزیرمالیه کشور، قاچاق غیرقانونی کالا و حتی سلاح ازطریق مرزهای کشور را نیز تائید کرد.
به گفته زاخیلوال، در برخی از مرزها و حتی گمرکات کشور، به دلیل وجود فساد گسترده کالا و حتی سلاح قاچاق می شود.
شماری از استادان دانشگاه هرات نیز مدیریت مالی در افغانستان را ناکارا توصیف کردند.
آقای زاخیل وال در جریان سفر به ولایت هرات، پس از افتتاح چند پروژه در ریاست گمرک هرات با نمایندگان مردم در شورای ولایتی وتاجران هرات نیز ملاقات کرد.
تاجران در هرات در نشست با وزیرمالیه کشور، از بی توجهی مقام های دولت مرکزی انتقاد کرده و خواهان عملی ساختن وعده های شان شدند.

افزایش مالیات، پرداخت (خاک پولی)، ورود کالا های مشابه و گرفتن پول به صورت غیر قانونی از سوی برخی ادارات را ازعمده ترین مشکلات شان عنوان کردند.
آنان هشدار دادند، در صورتی که این بار در مورد مشکلات شان تصمیم گرفته نشود، دست از تجارت وسرمایه های گذاری در هرات خواهند کشید.
زاخیلوال با تائید برخی مشکلات تاجران هرات، تاکید کردکه براساس برنامه دولت، قرار است تا مالیات برخی کالاها  افزایش و برخی نیزکاهش یابد.
وزیر مالیه کشور فساد دربرخی از گمرکات افغانستان را عامل بروز مشکلات برای تاجران دانست.
گفته می شودکه آقای زاخیلوال برای بررسی وضعیت اقتصادی هرات و گفت و گو پیرامون، نشست توکیو و بهره برداری ازچند پروژه به هرات سفر کرده است.
نشست توکیو، قرار است در روزهای 8 و 9 ماه جولای در شهر توکیو برگزار شود.
در این نشست بیشتر روی کمک های ملکی جامعه جهانی، برای ادارات ملکی افغانستان بحث و بررسی صورت می گیرد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار